
Turbíny čínskej gigantickej priehrady s hydroelektrárňou Tri Tiesňavy sa prvýkrát roztočili. FOTO - REUTERS
PEKING - Priehrada najväčšej hydroelektrárne na svete Tri Tiesňavy je do troch štvrtín plná a jej turbíny sa prvýkrát rozbehli. Vodná hladina nádrže dosiahla plánovaných 135 metrov päť dní pred plánovaným termínom. Nádrž je teda už dostatočne hlboká, aby mohli turbíny elektrárne začať vyrábať energiu. Testovacia prevádzka sa už začala. Nechýbali ani zvučné vyhlásenia typické pre megaprojekty. „Úspešné naplnenie vodného rezervoáru znamená, že náš projekt prekonal prvú výzvu prírody,“ vyhlásil pre BBC šéfinžinier Zhang Chaoran.
V pondelok bude tiež obnovená riečna doprava na prehradenej rieke Jang-c-ťiang, ktorú prerušili v apríli.
Voda zaliala 632 kilometrov štvorcových predtým husto osídlenej oblasti s desiatkami miest i cenných archeologických nálezísk. Kvôli gigantickému projektu v hodnote 22 miliárd dolárov čínske vedenie nechalo presídliť vyše 1,3 milióna ľudí. Čínski predstavitelia sľubujú, že priehrada konečne skrotí rieku Jang-c-ťiang a zabráni povodniam, ktoré si len v minulom storočí vyžiadali 300-tisíc obetí. Zároveň zásobí elektrinou Šanghaj a osem provincií strednej, východnej a južnej Číny.
Trhlinou v argumentácii čínskeho vedenia je predpoklad, že podobný efekt, bez strát toľkého územia, by bolo možné dosiahnuť výstavbou niekoľkých menších nádrží.
(zo, čtk)