
Klienti BDV Družstva budú musieť podať nové daňové priznanie a zaplatiť štátu správnu daň. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
„Predmetom dane totiž nemala byť sedempercentná daň z darovania, ako to v zmluve s klientmi uvádzalo družstvo, ale klasická daň z príjmov fyzických osôb,“ povedal hovorca Daňového riaditeľstva Róbert Merva.
V praxi to podľa neho znamená, že daňovníci, ktorí odviedli zlú daň, budú musieť podať nové, dodatočné daňové priznanie. Jednotlivé daňové úrady im však predtým poukážu naspäť nesprávne odvedenú daň.
V prípade, že chybnú daň za klientov odviedlo samotné družstvo, má povinnosť sa s nimi po vrátení dane vyrovnať.
„Jednotlivé daňové úrady už začali daňovníkov písomne oboznamovať s touto skutočnosťou. Na papieri je aj lehota, dokedy majú klienti podať nové priznanie,“ tvrdil hovorca.
Koľko klientov už bolo oslovených a aký počet ešte len čaká na list od úradu, však povedať nevedel. Známa nie je ani nesprávne zaplatená výška daní a ani rozdiel, ktorý musia klienti doplatiť. Dani z darovania totiž podlieha sedempercentná sadzba, ale pri dani z príjmov fyzických osôb sa zdaňuje podľa výšky dosiahnutého príjmu a sadzba sa pohybuje v rozmedzí 10 až 38 percent.
Práve nižšie zdaňovanie bolo podľa daňovej správy dôvodom, prečo BDV zaradilo výnosy z vkladov klientov ako dary a nezdaňovali tieto výnosy ako riadne príjmy.
„Zaujímavé je, že si to daňové úrady za celé tri roky fungovania BDV nevšimli a že sa ozývajú až teraz,“ hovorí zakladateľ BDV Družstva František Mojžiš, ktorý tvrdí, že legitímnosť podpísaných zmlúv s klientmi odobrili tak daňoví poradcovia aprávnici, ako aj samotná daňová správa.
Daňové riaditeľstvo sa bráni zdĺhavým procesom schvaľovania daňových priznaní. „Prvé chybné podania úrady dostali v priebehu roku 2000 a lehota hodnotenia a kontroly trvá tri roky,“ dodal Merva.
Na BDV Družstvo bol vyhlásený konkurz v decembri minulého roka. Záväzky majú hodnotu vyše jeden a pol miliardy a počet klientov sa odhaduje na 56-tisíc. (im)