
Na Wayna Rooneyho (na snímke v súboji s Paulom Scholesom z ligového duelu Evertonu s Manchester United) sa dnes v Middlesbroughu budú spoliehať anglickí fanúšikovia v stretnutí proti Slovensku. Na ostrovoch si od tohto údajne zázračného mladíka veľa sľubujú. FOTO - ARCHÍV TASR
Stal sa najmladším strelcom v anglickom futbale a zároveň aj najmladším, kto videl v ruke rozhodcu červenú kartu. Wayne Rooney k tomu pridal nedávno v Manchestri ďalší pozoruhodný rekord - v priateľskom medzištátnom stretnutí proti Austrálii sa zapísal do histórie ako najmladší anglický reprezentant. Mal presne 17 rokov a 111 dní, čím útočník londýnskeho Evertonu prekonal 124 rokov starý rekord Jamesa Prinsepa. Ten debutoval v roku 1879 proti Škótsku, ale mal o 142 dní viac.
Angličania prepadli „rooneymánii“
Na ostrovoch si od tohto údajne zázračného mladíka veľa sľubujú. Švédsky reprezentačný tréner Sven-Goran Eriksson dokonca pri jeho mene nezabudol pripomenúť paralelu s legendárnym Brazílčanom Pelém. „Aj on mal sedemnásť, keď nastúpil v roku 1958 vo finále majstrovstiev sveta vo Švédsku a strelil v ňom dva góly,“ vyhlásil severan. Rooney tak ďaleko ešte nie je a ani nemusí byť. Pelému toto porovnanie neuniklo a odkázal Angličanom, aby svoju vychádzajúcu hviezdu zatiaľ nevynášali vyššie, ako si nateraz zaslúži.
Okolo Rooneyho sa už krútili agenti Interu Miláno i Realu Madrid, na čo Wayne reagoval predĺžením zmluvy s Evertonom o ďalšie tri sezóny. „Nikdy som nerozmýšľal nad tým, že by som zmenil dres,“ vyhlásil talentovaný útočník, ktorého získal londýnsky klub už ako osemročného žiaka.
Beattie nemal v bazéne konkurenciu
Druhou medzinárodne málo známou tvárou vo výbere Erikssona je 25-ročný zakončovateľ FC Southampton James Beattie, ktorý začal športovú kariéru ako plavec a sníval o zlatej olympijskej medaile. V štrnástich rokoch nemal v Anglicku na 100 metrov voľný spôsob konkurenciu. Nečakané zranenie pleca však prekazilo všetky jeho plány spojené s vodou. Skoro ako každý malý anglický chlapec aj on sa dal na futbalovú dráhu.
Začínal v klube Blackburn Rovers, kde čistil kopačky svojmu veľkému idolu Alanovi Shearerovi. Dnes je z Beattieho „nový Shearer“ pripravený pokračovať v stopách bývalého reprezentačného útočníka. Pred štyrmi rokmi prestúpil za 1,5 milióna eur k „svätcom“ do Southamptonu.
Minulú sezónu často sedel len na lavičke náhradníkov a v klube s ním takmer nik nerátal. Zabojoval však, dostal sa do základnej zostavy a v Premier League stihol nastrieľať dvanásť gólov. V tomto ročníku ešte o osem viac. V technike má síce nedostatky, ale je silný v hlavičkových súbojoch a má nebezpečnú strelu z diaľky. Sir Bobby Robson, Erikssonov predchodca pri reprezentácii a súčasný kouč Newcastle United, tvrdí, že Beattie má podobné črty ako Shearer: „Je rovnako robustný a presvedčivý vo vzduchu ako Alan. Môže to byť dobrý partner na hrot k Michaelovi Owenovi, ktorý má zasa iné kvality.“
Jazdí vo ferrari, v garáži stojí porsche
Eriksson dal Beattiemu prvú príležitosť tiež proti Austrálii. Vtedy jeho štart odôvodnil: „Ak strelí niekto v Premier League šestnásť gólov, musí to byť dobrý útočník.“
Keď jazdí na tréningy vlastným ferrari a v garáži mu stojí náhradné porsche, nemôže sa čudovať, že si ľudia za jeho chrbtom všeličo šuškajú. Najmä v pokojnom a tichom Southamptone, kde malá záležitosť rýchlo prerastie do obrovského škandálu.
Ako vlani v lete, keď Beattie šoféroval pod vplyvom alkoholu. Namiesto čestného priznania dal prednosť výhovorkám, za čo si sympatie v meste nezískal. „Niekto ma prezradil a zavolal políciu. Prešiel som s autom sotva dvadsať metrov a už ma zastavili. Čakali na mňa,“ bránil sa futbalista.