Slováci radšej hrajú v cudzine

Prvým najväčším prestupom slovenského futbalistu do zahraničia bol odchod dnes už nebohého kanoniera Slovana Bratislava i reprezentácie Petra Dubovského. Zo Slovana išiel do Realu Madrid v roku 1993 v prepočte za 104 200 000 Sk. Vladimír Kinder bol prvý .

Vratislav Greško (vľavo) už môže svoje veľké peniaze preratúvať, Róbert Vittek zatiaľ túži po nich iba siahnuť.

ŠTARTFOTO – PETER POSPÍŠIL

Prvým najväčším prestupom slovenského futbalistu do zahraničia bol odchod dnes už nebohého kanoniera Slovana Bratislava i reprezentácie Petra Dubovského. Zo Slovana išiel do Realu Madrid v roku 1993 v prepočte za 104 200 000 Sk. Vladimír Kinder bol prvý Slovák v Premier League. Zo Slovana išiel do FC Middlesbrough v roku 1996 za 64 200 000 Sk.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvý Slovák v španielskej lige bol v roku 1999, terajší kapitán reprezentácie Miroslav Karhan šiel zo Spartaka Trnava do Betisu Sevilla za 68 400 000 Sk.

SkryťVypnúť reklamu

A vôbec najdrahším prestupom doteraz je odchod Vratislava Greška, bývalého hráča Dukly B. Bystrica, Interu, ktorý prestúpil z Interu Miláno do AC Parma na naše peniaze za 660 000 000 korún. Predtým prestupoval z Interu Bratislava do Leverkusenu a stadiaľ do Milána. Momentálne hosťuje v anglickom Blackburn Rovers.

Ako sa dá prestupovať

Prestupy futbalistov realizujú oficiálni licenční manažéri UEFA. Licenčný manažér na Slovensku zaplatí pri uchádzaní sa o skúšku 5000 švajč. frankov. Po odpovedaní na 15 otázok v nemčine, angličtine, španielčine alebo francúzštine, ako aj prehľade o slovenskej futbalovej legislatíve a normách SFZ, dostane licenciu. Po úspešných skúškach musí mať záruku od poisťovne proti škodám, ktoré by mohli vzniknúť z výkonu jeho činnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku bol dlho jediným manažérom Juraj Vengloš, syn chýrneho trénera a funkcionára EUFA a FIFA Jozefa Vengloša. Prvé veľké prestupy išli cez neho, ale nemuseli. Napríklad Dubovského „robil“ Anton Ondruš. „Slovenskí futbalisti odchádzajú von cez licenčných agentov, ale nie vždy sa nechajú zastupovať manažérom od nás,“ hovorí Vegloš. Na Slovensku pôsobia aj českí agenti Nehoda, Paska, Bielik (pôvodom Slovák) a ich slovenskí pomocníci, ale aj agenti z krajín bývalej Juhoslávie, Turecka. Isté je len, že manažér bez licencie už seriózny prestup robiť nemôže. Vengloš, ktorý okrem iného zastupuje Janočka, Karhana, Labanta, Špilára a Zs. Hornyáka, má istý náskok. Pre zaujímavosť dodajme, že z jeho hráčov sa po sezóne až traja pýšia titulmi majstra krajiny. Janočko v Austrii Viedeň, Špilár v FC Bruggy a Labant v Sparte Praha.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšími manažérmi sú Milan Lednický (hľadá miesto pre veľké talenty Kurtyho, Žofčáka, Ivanu), Vladimír Varga (Šesták, bratia Peter a Pavol Vavríkovci, Rzeszoto). Vôbec najmladší je spolumajiteľ agentúry P.l.a.y. Jozef Tokoš (ročník narodenia 1975!), ktorý zastupuje Oravca, Hodúra, Czinegeho. Jeho hráči majú u neho inštalované aj internetové stránky. Peter Židovský a Emil Kovarovič klientelu nezverejnili.

Záujem je od nás

Momentálne hrá v najvyšších európskych a svetových súťažiach takmer 80 našich futbalistov, z toho až 42 v ČR a Nitran Slavomír Lukáč je až v Austrálii v Sydney United. Záujem cudzincov o hranie v našej lige je malý. Ani jedného legionára nemá Žilina. U nás hrá 25 futbalistov z cudziny, z toho je 19 Čechov, zväčša takých, ktorí nenašli uplatenie v českých tímoch.

SkryťVypnúť reklamu

Naši hráči sa veľmi tlačia do cudziny, ale o slovenských hráčov tam nie je bitka, svedčí o tom aj posledný prípad Róberta Vitteka, jednoznačne hviezdy v našich pomeroch, za ktorého Slovan nemôže už pol roka dostať toľko, koľko žiada. Slovan chce za klenot z Tehelného poľa v prepočte asi 130 000 000 Sk, čo by bol najdrahší prestup hráča z nášho klubu do cudziny. Birmingham City z Anglicka toľko nechce zaplatiť.

Za koľko hrajú

Podľa slov z manažérskych prameňov si slovenský futbalista v zahraničí môže zarobiť za rok najmenej 50 000 eur za hranie, pričom predtým získa sumu za prestup. K tomu sú prémie, bonusy, podľa dohody. Ale suma sa vraj môže vyšplhať aj na 1 milión eur za rok. Všetko je vec vnútornej dohody klubov, manažérov a hráčov, podľa solventnosti a momentálnej formy hráča, záujmu o neho v cudzine a výsledkov mužstva. Aj vďaka manažérom sa nemôže stať, aby hráč úplne zostal na ulici, ak má problémy. Svedčí o tom príklad Pinteho a Horkého z gréckej ligy, ktorým skúsený Vengloš vybavil, keď s nimi vedenie mužstva prestalo rátať, kompenzačnou dohodou vyplatenie dohodnutej sumy a uvoľnenie, aby mohli ďalej prestúpiť. Nezostali na holičkách. Obaja chcú aj ďalej skúšať šťastie v cudzine.

SkryťVypnúť reklamu

Pravda, porovnanie príjmov hviezd a našich futbalistov v cudzine (pozri tabuľku) hovorí jasnou rečou a rozdiele.

Ako sa im darí

Z európskych líg nemajú naši futbalisti zastúpenie v Taliansku (predtým Greško) a Španielsku (predtým Dubovský, Karhan, Slovák). Najviac ich je v Česku, potom v Maďarsku, Turecku. V tejto sezóne sa darilo Janočkovi (Austria Viedeň), Petrášovi, Michalíkovi, Labantovi (Sparta), Špilárovi (FC Bruggy). To sú tri tímy, ktoré získali tituly. Špilár pre zranenie odohral iba 16 zápasov. Väčší paradox je v škótskej lige, kde má striebro s Celticom Glasgow Stanislav Varga, pričom odohral iba posledné dva zápasy súťaže a jeden pohárový. Penksa a Szkukálek zasa získali s Ferencvárosom striebro po poslednej remíze 0:0 doma s oslabeným Debrecínom, pričom po zápase fanúšikovia „Fradi“ napadli vlastných hráčov a funkcionárov na ihrisku. Bronz s Libercom získala celá plejáda Slovákov – Hološko, Ančic, I. Hodúr, Valachovič, Slovák, Brezinský.

SkryťVypnúť reklamu

Štyria naši legionári, z toho jeden reprezentant, už majú jasné, že vypadli. Brankár A. Vencel s francúzskym Le Havre, Bališ s anglickým West Bromwich Albion, Poliaček s českým Hr. Králové, reprezentant Kisel a Holec s Bohemiansom Praha. Bališ zostáva v druhej anglickej lige, o Kisela majú záujem špičkové české kluby. Ako dopadnú ostatní nevedno, podobne, ako skončia hráči v ruskej lige (Hanek, Ďurica, Čontofalský), lebo súťaž je rozohraná.

V hodine dvanástej sa zachránilo viacero slovenských futbalistov. Hlinka v Rakúsku s Bregenzom, Meszároš a Czinege s Elazigsporom, Kelemen s Bursasporom v Turecku. Viacerí z našich legionárov už vedia, že kluby s nimi nebudú v novej sezóne rátať, ale radšej než doma si budú hľadať angažmán v cudzine, kde je to po každej stránke istejšie, pokiaľ ide o možnú výšku a istotu príjmu. Slovenská liga z tohto hľadiska záruku zatiaľ neposkytuje.

SkryťVypnúť reklamu

Najdrahšie prestupy Slovákov (v Sk)

Greško Inter Miláno-Parma 600 000 000

Greško Leverkusen-Inter Miláno 230 000 000

Greško Inter-Leverkusen 180 000 000

Karhan Besiktas-Wolfsburg 150 000 000

Karhan Betis Sevilla-Besiktas 130 000 000

Dubovský Slovan-Real 104 200 000

Janočko Škoda Xanthi-Austria Viedeň 88 000 000

Labant Sparta-West Ham United 68 400 000

Karhan Trnava – Sevilla 68 900 000

ROČNÉ ZÁROBKY

hráčov

1. Zinedine Zidane 13,6

2. David Beckham 10,3

3. Gabriel Batistuta 10,1

4. Hidetoši Nakata 9,45

5. Ronaldo 9,22

6. Christian Vieri 8,91

V mil. eur, zdroj: sita

Prestupy Slovákov do Anglicka (v Sk)

Labant Sparta-West Ham United 68 900 000

SkryťVypnúť reklamu

Kinder Slovan-Middlesbrough 64 000 000

Varga Slovan-Sunderland 60 900 000

Bališ Slovan-West Bromwich 35 000 000

Sz. Németh Inter-Middlesbrough sumu rieši UEFA

(Uvedené sumy boli v prepočte v roku prestupu a neboli oficiálne potvrdené klubmi)

Najlukratívnejšie prestupy

(2002, v mil. USD)

Zinedine Zidane Juventus-Real 64,4

Luis Figo Barcelona-Real 56,1

Hernan Crespo Parma-Lazio 54,1

Christian Vieri Lazio-Inter Miláno 50,0

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 312
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 907
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 385
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu