Rekordný rok pre priame zahraničné investície

Vďaka privatizácii zlomilo Slovensko v roku 2002 rekord. Priame zahraničné investície dosiahli v minulom roku 181,9 miliárd korún. Prekonali tak zatiaľ rekordný rok 2000 viac ako dvojnásobne.

Priame zahraničné investície (PZI) podávajú informáciu o jednom zo základných aspektov globalizácie. V dnešnej dobe, keď sa strácajú zábrany obchodu a investovania medzi štátmi sa každá firma môže rozhodnúť, kde bude vyrábať svoje výrobky aby ich čo najlepšie umiestnila na vybraných trhoch.

Rozhodujúce faktory sú viaceré. Medzi najvýznamnejšie v oblasti strednej a východnej Európy určite patrí politická stabilita. Investor si cení stabilitu politického prostredia, z ktorej vyplýva stabilita legislatívy. Voľby v roku 2002 priniesli prvýkrát v histórii Slovenskej republiky kontinuitu vládnej moci a upevnili vnímanie stability Slovenskej republiky pre investorov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšími dôvodmi, prečo sa investor rozhodne investovať, môžu byť daňový systém a administratívne obmedzenia. Slovenská vláda však pripravuje daňovú reformu, ktorá by okrem väčšej spravodlivosti mala priniesť zvýšenú prehľadnosť a predovšetkým zníženie daňového zaťaženia, čo ocenil napríklad Adolfo Urso námestník talianskeho ministra priemyslu.

Nemenej dôležitými sú pre investora mzdové náklady, produktivita práce a určite aj vzdelanosť a šikovnosť potencionálnych zamestnancov.

V produktivite práce má ešte Slovensko rezervy, ale šikovnosť a vzdelanosť je investormi veľmi cenená. Pre SME to potvrdila aj Carmen Čapkovič zo spoločnosti IBM: „Pri výbere lokality bola dôležitá dostupnosť vzdelaných ľudí s dôležitými schopnosťami v oblasti informačných technológií, ako aj jazyková zdatnosť, a samozrejme aj výhodná poloha Slovenska v regióne strednej a východnej Európy.“

SkryťVypnúť reklamu

Investície na zelenej lúke - malé, ale optimistické

Slovensko si v štatistike prílevu PZI v roku 2002 viedlo až mimoriadne dobre, ale len vďaka privatizácii štátneho majetku. Investície na zelenej lúke predstavovali len malú časť z celkovej sumy. Napriek tomu sa nasledujúce roky vnímajú optimisticky.

Na jednej strane už nebude možné predať taký gigant ako bol Slovenský plynárenský priemysel, ktorý predstavoval dve tretiny priamych zahraničných investícii. Na strane druhej získala slovenská ekonomika podľa slov premiéra Mikuláša Dzurindu ďalšiu „lokomotívu“. Jedná sa o investíciu označovanú za investíciu desaťročia. Spoločnosť PSA Citroën Peugeot si minulý rok vybrala Trnavu za budúce sídlo svojho závodu. Ide o investíciu vo výške 700 mil. EUR a ročne sa tam má vyprodukovať až 300 tisíc kusov áut. Priama zamestnanosť by mala byť na úrovni 3000 až 4000 pracovných miest. Zaujímavý je ešte údaj o zvýšení exportu, ten by mal predstavovať zhruba 100 mld. Sk ročne.

SkryťVypnúť reklamu

Začíname sa koncentrovať na automobilový priemysel, ale ekonómovia upozorňujú na riziká. Pri možnom vstupe do Európskej menovej únie sa zvyšuje možnosť tzv. asymetrických šokov. Teda ak nastane kríza v automobilovom priemysle, malé Slovensko naviazané naň sa môže dostať do recesie, ale menové nástroje Európskej centrálnej banky môžu byť nastavené opačne. Napriek tomu možno len oceniť prácu štátnych predstaviteľov a Trnavy, pretože Slovenskej republike sa tak konečne podarilo prekonať chaotický prístup, ktorý prevládol pri neúspešnom získavaní továrne BMW.

Investície by mali smerovať aj inam. Napríklad americká spoločnosť Whirpool ohlásila zvýšenie investícii v Prešovskom kraji vo svojom závode pri Poprade.

Koncom marca americká spoločnosť Johns Manville rozhodla, že v trnavskom Skloplaste, ktorý je zameraný na spracovanie sklenených vlákien, v budúcom roku investuje ďalších 100 miliónov amerických dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

(mb, sita, čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 602
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 338
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 160
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 362
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 843
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 890
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 361
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu