Nie každý učiteľ vie takémuto dieťaťu pomôcť a preto by sa rodičia mali obrátiť na centrá výchovnej a psychologickej prevencie alebo pedagogicko-psychologické poradne. Ani tu to však nemusí vyjsť.
„Problém je však v tom, že v poradni vás môžu diagnostikovať, v centrách môžu navrhnúť programy, ale na samotnú prácu s klientmi už často nemajú dostatok pracovníkov,“ hovorí liečebná pedagogička Mariana Šréterová z Občianskeho združenia Klub Kon-Tiki. „Potom zostáva pomoc v rovine posúdenia prípadu a teoretických odporučení, prípadne krátkodobej terapie.“
Nedostatok kapacít v štátnej sieti čiastočne zapĺňajú občianske združenia. Tie však zase zápasia s nejasnou legislatívou a finančnými problémami.
Môže sa teda stať, že keď poučený rodič alebo pedagóg nájde pre dieťa niekoho, kto robí konkrétne cvičenia alebo terapiu, program sa pre nedostatok peňazí o rok skončí. „Preto sa komplikovanejšie prípady nedarí doriešiť ani v štátnych zariadeniach,“ hovorí Šréterová. „Poznám deti, ktoré sa podarilo pre niečo nadchnúť, ale po skončení programu ostali ešte demotivovanejšie ako predtým.“
Príspevky pre deti z menej podnetného prostredia
Deťom z menej podnetného sociálneho prostredia môže pomôcť čiastočná zmena prostredia – hobby krúžky alebo aj týždeň-dva v škole v prírode. Ich rodiny však na zaplatenie pobytu väčšinou nemajú. Môžu sa obrátiť na sociálny odbor okresného úradu alebo na oddelenie sociálnych vecí miestneho úradu, ktorý by mal mať pre takéto prípady rôzne formy pomoci a príspevkov. Táto pomoc sa však nevybavuje jednoducho – nemôžete si ju nárokovať a vybavovanie komplikujú stále sa meniace predpisy aj neochota niektorých úradníkov. „Sociálne oddelenie u nás pracuje výborne, ale nájdu sa úradníci, ktorí sú ochotní hľadať riešenie pre klienta až vtedy, keď ho sprevádzame, odvoláme sa na konkrétne paragrafy a vysvetlíme, čo sa dá pre daný prípad urobiť. Stalo sa nám, že za desať minút sme pre jedného človeka našli tri rôzne druhy pomoci, a to ho predtým vrátili s tým, že pre neho nemôžu nič urobiť,“ pokračuje Šréterová. (gal)
Oprava
V predchádzajúcej prílohe sa nám nedopatrením posunul riadok v tabuľke, preto správne údaje za Fakultu prírodných vied UMB sú: 363 študentov chcú prijať na denné štúdium, 670 na externé (spolu 1033), pričom na denné štúdium sa hlási 677 študentov, na externé 962 (spolu 1639). (r)