
Zlaté šperky, ktoré zdobili našich predkov. FOTO TASR – MILAN KAPUSTA
KOŠICE, AGGTELEK – Spolu dvanásť zlatých šperkov z mladšej doby bronzovej objavil spoločný slovensko-maďarský tím archeológov pri výskume jaskyne Julcsa v maďarskom Národnom parku Aggtelek. Jaskyňa, ktorá sa stala predmetom záujmu archeológov, leží na planine Dolný vrch, území susediacom so Slovenským krasom.
Výskum v tejto lokalite začali maďarskí odborníci pod vedením Gábora Reziho-Katóa vlani v lete a jeho výsledkom bol nález piatich zlatých šperkov. Ďalšie klenoty objavili v priebehu augusta tohto roku pracovníci Archeologického ústavu SAV v Nitre, ktorí sa k projektu vyhľadávania kultových miest z doby bronzovej pripojili ako odborní poradcovia na základe dohody o spolupráci s Národným múzeom v Budapešti. Uviedol to Václav Furmánek, vedúci slovenskej skupiny.
Objav má medzinárodný význam. Jeho jedinečnosť spočíva v množstve zlatých predmetov nájdených na jednom mieste. „V slovenských jaskyniach sa dosiaľ niečo podobné nepodarilo odkryť, ale pravdepodobnosť podobného nálezu je zvlášť po tomto objave veľká,“ dodal.
Aj preto by bol rád, keby medzinárodný systematický prieskum jaskýň krasu mohol v budúcnosti pokračovať i na slovenskej strane. Výskum jaskyne Julcsa je v súčasnosti najštedrejšie financovaným projektom v Maďarsku. Vláda naň vyčlenila prostriedky z rozpočtu ministerstva kultúry pre Národné múzeum, uviedol geológ István Szente, objaviteľ jaskyne i prvého zlatého šperku a hlavný iniciátor výskumu. Prianím I. Szenteho je, aby sa kras skúmal bez ohľadu na štátnu hranicu.
Slovenskí archeológovia očakávajú, že na ďalšie práce prispeje finančne i slovenská strana a predpokladajú, že výskum by mohol pokračovať tri-štyri roky. Podľa Evy Horváthovej z košického pracoviska AÚ SAV je jaskyňa mimoriadne cennou lokalitou. Z jej doterajšieho výskumu vyplýva, že bola viacúčelovo využívaná od mladšej doby kamennej cez obdobie laténske a rímske až po stredovek. Dokumentujú to nálezy rôznych fragmentov keramiky, kostených nástrojov i bronzových vecí a železnej trosky. V jej blízkosti sa našli aj kamenné mohyly. Na slovenskom i maďarskom území krasu ešte existuje množstvo podobných neprebádaných jaskýň, čo je podľa archeológov oboch štátov dostatočným dôvodom na ich podrobné skúmanie. (zub)