
Bývalý šéf poľského odborového zväzu Solidarita a bývalý prezident krajiny Lech Walesa odovzdal včera svoj hlas za vstup do Európskej únie v severopoľskom Gdansku, kde Solidarita v roku 1980 vznikla.
FOTO – TASR/AP
VARŠAVA, VROCLAV - Poliaci si vydýchli. Prvé odhady výsledkov referenda o vstupe krajiny do Európskej únie totiž hovorili, že vstup podporilo viac ako 80 percent voličov. Čo je však ešte dôležitejšie, hlasovania sa zúčastnilo 56 percent ľudí. Splnila sa tak nevyhnutná podmienka na jeho platnosť.
Po prvom dni tomu nič nenasvedčovalo. Ledva 18 percent Poliakov prišlo k urnám v prvý deň referenda.
Nepotvrdili sa prieskumy, podľa ktorých malo prísť v sobotu hlasovať približne 30 percent Poliakov. Začalo sa preto diskutovať, či sa naplnia aspoň tie prognózy, podľa ktorých príde väčšina ľudí hlasovať v nedeľu, tradičný volebný deň. A či bude účasť dostatočne vysoká, aby bolo referendum platné a Poľsko neutŕžilo medzinárodnú hanbu.
„Čo môžeš urobiť zajtra, urob dnes,“ odkázal prezident Aleksander Kwaśniewski, ale s veľkým ohlasom u Poliakov sa to nestretlo. Pritom prvý deň prišla voliť väčšina najdôležitejších ústavných činiteľov. „Je to jeden z najdôležitejších dní v našich poľských dejinách,“ povedal premiér Leszek Miller.
Politici si nemohli dovoliť verejne vyzývať na účasť, aby nedali odporcom vstupu do rúk tromfy. Pre nich by to bol dostačujúci dôvod, aby sa snažili získať rozhodnutie súdu o neplatnosti hlasovania.
Čiastočné výsledky referenda mala volebná komisia zverejniť v noci z nedele na pondelok. Oficiálne výsledky budú známe dnes večer.
V prípade, že by referendum nebolo platné, o členstve Poľska v únii rozhodne parlament, v ktorom majú väčšinu priaznivci integrácie. Zatiaľ je isté jedno: nezávisle od výsledkov referenda sa oddnes začnú diať zmeny, ako to dal najavo vo svojom štvrtkovom prejave prezident Kwaśniewski.
Autor: TOMASZ GRABIŃSKI pre SME