Nemecká vláda včera zverejnila čísla o raste hrubého domáceho produktu (HDP) v druhom tohtoročnom kvartáli, ktoré potvrdili pesimistické očakávania analytikov, ale aj nemeckej centrálnej banky. Nemecký hrubý domáci produkt bol v období od apríla do júna 2001 rovnaký ako počas prvých troch mesiacov tohto roku. Znamená to, že zaznamenal nulový rast. Správa nepriniesla veľké prekvapenie, ale skôr úľavu, že výkon nemeckej ekonomiky sa v druhom kvartáli nezhoršil. Medziročne vzrástol nemecký HDP len o 0,6 percenta, čo je najmenej za posledné štyri roky.
Dôvodom spomalenia bolo zníženie investícií firiem do strojov a budov v dôsledku spomaľujúceho sa globálneho ekonomického rastu. „Ešte sme nedosiahli na dno,“ povedal výkonný riaditeľ Winkler + Dunnebier Paul Junk. „Ekonomický rast bude stagnovať v treťom a pravdepodobne aj vo štvrtom kvartáli,“ dodal. Na druhej strane čísla o spotrebe obyvateľstva, ktorá oproti prvým trom mesiacom vzrástla o 0,9 percenta, nabádajú na určitý optimizmus.
Nemecko je ako druhý najväčší exportér na svete veľmi citlivé na výkyvy vo svetovej ekonomike, keďže to má výrazný vplyv na produkciu nemeckých podnikov. Problémy s prudkým spomalením svojho rastu má aj americká ekonomika, kam smeruje až desatina nemeckého exportu. „Na celom svete to vyzerá dosť pochmúrne,“ povedala Sharda Deanová z Merrill Lynch.
Nemecko - najväčšia ekonomika eurozóny - je druhé medzi krajinami používajúcimi eurá, ktoré oznámilo spomalenie rastu HDP. Taliansko je na tom dokonca o niečo horšie, keď v druhom štvrťroku zaznamenalo prepad HDP o 0,1 percenta. Ekonómovia teraz očakávajú, že na ťahu je Európska centrálna banka, ktorá sa ocitá pod stále väčším tlakom, aby znížila úrokové sadzby a tým zabránila prepadu krajín eurozóny do recesie.
GABRIEL KÁDASI