
Budúci srbský premiér Zoran Djindjič otvoril v nedeľu večer fľašu šampanského na oslavu volebného víťazstva Demokratickej opozície Srbska (DOS). Sobotňajšie voľby potvrdili politický obrat po páde Slobodana Miloševiča - DOS drvivo zvíťazila so ziskom 64 percent hlasov. FOTO - REUTERS
Srbska Zoran Djindjič. DOS zaznamenala vo voľbách zdrvujúce víťazstvo a má v budúcom parlamente ústavnú väčšinu. Väčšina členov vlády je podľa Djindjičových slov už vybraná - s výnimkou ministra vnútra. Podľa zdrojov z DOS sa ním môže stať nestraník Gradimir Nalič, advokát a odborník na ľudské práva.
Za jednu z popredných úloh Djindjič označil odstránenie dlhoročných funkcionárov lojálnych voči bývalému režimu. Nepriateľom číslo jeden zostáva šéf tajnej polície Rade Markovič. „Myslím, že si už zbalil veci a opustil úrad,“ povedal Djindjič denníku Blic.
V rozhovore pre nemecký denník Welt am Sonntag budúci srbský premiér priznal, že Srbsko je naliehavo odkázané na pomoc Západu, a to nielen na krátkodobé finančné injekcie, ale i na dlhodobé investície. V krajine naďalej trvá energetická kríza, výpadky elektrickej energie dosahujú dramatickú úroveň, takže továrne nútene prerušujú výrobu.
Čo sa týka situácie v Kosove a na juhu Srbska, kde operuje separatistická Oslobodzovacia armáda Preševa, Medvedja a Bujanovaca, Djindjič vyhlásil, že hľadajú dialóg s umiernenými Albáncami. „Náš nový minister pre menšiny Rasim Ljajič je sám Moslim zo Sandžaku, teda z prevažne moslimskej oblasti v trojuholníku Kosovo, Srbsko a Čierna Hora,“ povedal. Podľa jeho slov je údolie Preševo i provincia Kosovo pre Srbsko dôležitým hospodárskym regiónom. „Len čo sa zotavia chradnúce priemyselné oblasti, nájdeme riešenie pre mierové spolužitie,“ povedal v odpovedi na otázku, či Kosovo prestane byť skoro súčasťou Srbska.
Práve dohoda s etnickými Albáncami, ako i vyriešenie budúcich vzťahov so sesterskou Čiernou Horou, ktorá pripravuje referendum o nezávislosti, sú ďalšími úlohami, ktoré stoja pred rôznorodou koalíciou DOS, úlohami zrejme ťažšími, než je zúčtovanie s Miloševičom. Belehrad včera odvolal troch kľúčových veliteľov juhoslovanskej armády v Čiernej Hore - zrejme na znak ústupku tamojšej vláde.
Ak vôbec je nejaká ľahká úloha, je to zmena názvu - Demokratická opozícia Srbska sa totiž práve stáva rozhodujúcou súčasťou srbského politického establishmentu. (bj, čtk, reuters)