Uviedla to OSN vo výročnej správe desať rokov po prijatí svojich cieľov trvalo udržateľného rozvoja (SDGs).
Členské štáty OSN sa v roku 2015 zaviazali k dosiahnutiu 17 cieľov od ukončenia extrémnej chudoby a hladu až po dosiahnutie rodovej rovnosti a čistej energie do roku 2030.
V správe zverejnenej v pondelok OSN uviedla, že 35 percent z týchto cieľov napreduje, približne polovica z nich stagnuje a zvyšok sa zhoršuje. Toto skóre podľa svetovej organizácie preukázalo, že je pokrok „nedostatočný“.
Medzi najúspešnejšie ciele patrilo zlepšenie prístupu k elektrickej energii, pričom do roku 2023 k nej bolo pripojených 92 percent sveta. Používanie internetu sa za posledné desaťročie tiež zvýšilo, a to zo 40 na 68 percent na celom svete.
V správe sa tiež uvádza, že od roku 2015 nastúpilo do školy približne o 110 miliónov detí a mladých ľudí viac, zatiaľ čo úmrtnosť matiek klesla z 228 úmrtí na 100-tisíc pôrodov v roku 2015 na 197 v roku 2023.
Niektoré ciele však napriek tomuto pokroku zaznamenali neúspech. V roku 2023 napríklad trpelo hladom 757 miliónov ľudí (9,1 percenta svetovej populácie) v porovnaní so 713 miliónmi (7,5 percenta) v roku 2019, uvádza sa v správe.
Viac než 800 miliónov ľudí – približne každý desiaty človek na celom svete – medzitým stále žije v extrémnej chudobe.
„Odstránenie extrémnej chudoby do roku 2030 sa javí ako veľmi nepravdepodobné vzhľadom na pomalé zotavovanie sa z dôsledkov pandémie COVID-19, ekonomickú nestabilitu, klimatické šoky a pomalý rast v subsaharskej Afrike,“ upozorňuje správa.
Generálny tajomník OSN António Guterres na tlačovej konferencii varoval, že svet čelí globálnej rozvojovej núdzi. Dodal, že ide o „núdzovú situáciu vzhľadom na 800 miliónov ľudí, ktorí stále žijú v extrémnej chudobe. V zintenzívňujúcich sa klimatických dosahoch. A v neúprosnej dlhovej situácii, ktorá vyčerpáva zdroje, čo krajiny potrebujú investovať do svojich ľudí.“
Guterres sa však pozitívne vyjadril k Cieľom trvalo udržateľného rozvoja OSN a povedal, že ak by neexistovali, „mnohé z týchto úspechov by sa nikdy nedosiahli,“ cituje AFP.