Po piatich dňoch včera prepustili bývalého šachového majstra sveta Garriho Kasparova z väzenia. „Dúfam, že svet videl, čo robia opozičným aktivistom v Rusku,“ povedal v bojovej nálade Kasparov krátko po prepustení.
Karpov chcel potešiť kolegu
Lídra opozičného hnutia Iné Rusko odsúdil ruský súd za organizovanie nepovoleného protestného pochodu v centre Moskvy.
Vo väznici ho chcel deň predtým navštíviť jeho niekdajší šachový rival Anatolij Karpov, do väznice ho však ako iných návštevníkov a právnikov nepustili. Práve o dvanásť rokov staršiemu Karpovi uštedril dvadsaťjedenročný Kasparov v roku 1984 slávnu prehru a stal sa najmladším šachovým veľmajstrom na svete.
V Putinovi však našiel Garri Kasparov (na snímke Reuters) prisilného súpera. Sám má v ruských podmienkach ako líder opozície veľmi obmedzené možnosti.
„Odkedy nastúpil prezident Putin, je marginalizovaná opozícia úplne pod kontrolou. Nemá prístup do médií, je škandalizovaná a navyše rozdelená,“ tvrdí Maša Lipman z moskovského Carnegieho centra.
Kasparova vyškrtli
Ústredná volebná komisia Kasparove hnutie do volieb ani len nezaregistrovala. Iné Rusko preto na svojej stránke vyzvalo voličov, aby išli za nich hlasovať aspoň symbolicky a na hlasovacom lístku napísali perom Iné Rusko a zaškrtli ho.
Kasparov je v zahraničí považovaný za najviditeľnejšiu postavu ruskej demokratickej opozície. V hnutí Iné Rusko sa spojil s bývalým premiérom Michailom Kasjanovom, ale aj s národným bolševikom Eduardom Limonovom, vedľa ktorého Vladimir Žirinovskij pôsobí ako umiernený politik.
Doma je Kasparov v televíziách ovládaných Kremľom vykresľovaný spravidla ako platený agent Západu. Prepustenie Kasparova sa na rozdiel od Putinovho prejavu do hlavných správ ani nedostalo.
Predvolebný tlak štátnych orgánov na rebelov včera pocítil aj miliardár Boris Berezovskij. Súd ho v neprítomnosti odsúdil na šesť rokov väzenia za spreneveru v štátnom Aeroflote. Do väzenia však asi nepôjde, už dávnejšie žije v londýnskom exile.
Opozícia Dumu nedosiahne
Nové pravidlá parlamentných volieb sú ako šité na prospech prokremeľskej strany Jednotné Rusko, ktorej kandidátku vedie Putin. Jeho kritici v menších stranách ako intelektuálske Jabloko či liberálny Zväz pravicových síl sú tak či tak bez šance.
Prvý raz je na prekročenie do parlamentu potrebných sedem percent hlasov a nie len päť. Strany nesmú vytvárať koalície a nezávislí kandidáti už nemôžu kandidovať samostatne.
Už v súčasnom parlamente až na pár výnimiek nemal Putin nijakých oponentov. Po nedeľných voľbách pravdepodobne vymiznú úplne. „Smerujeme niekam späť do Sovietskeho zväzu,“ myslí si bývalá ruská disidentka Ľudmila Alexejevová, podľa ktorej je byť kritický voči režimu čoraz nebezpečnejšie. „Putin stvoril systém, kde
o všetkom rozhoduje on. Sám to chcel. Ale okolo neho je pustatina. Verí len sebe,“ povedal v rozhovore pre Komsomoľskú Pravdu šéf Jabloka Grigorij Javlinskij.
Režim vstupuje do nebezpečnej fázy diktatúry.
Garri Kasparov