Vláda v Londýne stále nevie, kde sú, ani čo Irán ich zadržaním presne sleduje. Z námorného incidentu sa stáva vážna kríza. Iránske zdroje vyhlásili, že zajatí príslušníci britských námorných síl sa priznali, že nelegálne vstúpili do iránskych výsostných vôd.
Špióni britského kráľovstva?
Situáciu zajatých Britov komplikuje aj to, že boli ozbrojení. Ak by ich obvinili zo špionáže, ako špekuluje polooficiálna iránska tlačová kancelária Fars, hrozia im ťažké tresty.
Profesor Sadak Ziba z Teheránskej univerzity, však BBC povedal, že to nepredpokladá, hoci tlak radikálov, aby sa to stalo, je veľký.
Britská vláda aj Európska únia požadujú okamžité prepustenie zajatcov. Vláda v Teheráne údajne chce, aby sa Londýn za „agresiu“ ospravedlnil.
Briti však popierajú, že ich lode, ktoré sú súčasťou spojeneckých síl v Iraku, narušili iránske územie naschvál. Údajne operovali v irackých vodách.
Blair: Nič sme neurobili
„Nie je jednoducho pravda, že vstúpili do iránskych vôd,“ vyhlásil včera britský premiér Tony Blair. Incident sa odohral v mieste Šat al–Arab, na ktoré si nárokujú Iránci aj Iračania.
Britské médiá aj viacerí analytici oslovení agentúrou AP si nemyslia, že piatkový incident bol náhodný.
Americké vojenské zdroje napríklad tvrdia, že Iránci ohrozovali koaličné jednotky už predtým.
Načasovanie na piatok mohlo však byť pokusom zvrátiť neodvratný diplomatický proces. V sobotu totiž v New Yorku zasadala Bezpečnostná rada OSN, aby hlasovala o rozšírení sankcií proti Iránu, ak sa nevzdá svojho jadrového programu. Podľa niektorých špekulácií mohli Briti slúžiť ako nástroj na vydieranie. Evidentne to však nepomohlo, lebo Bezpečnostná rada jednomyseľne rezolúciu schválila.
Výmenný obchod
To, že Briti by mohli byť použití ako „výmenný tovar“, však nie je až tak celkom nepravdepodobné. Podľa arabských novín Aškar al-Aswat by Iránci mohli požadovať ich výmenu za členov iránskych milícií, ktorých zadržali koaličné sily v irackom Irbile.
Irán sa totiž obáva, že by mohli prehovoriť o tom, ako podporuje protiamerický odboj v Iraku a prezradiť citlivé informácie.
Potom, čo na Západ nedávno zbehol bývalý námestník ministra obrany Alí Réza Asgarí, je iránske vedenie v paranoji zo zradcov.
Nedá sa tiež vylúčiť, že práve jeho by mohol Teherán chcieť za prepustenie Britov. Askar al-Awsat tiež napísal, že o ich zajatí sa rozhodlo uz 18. marca.
Druhýkrát
Irán už britských námorníkov za podobných okolností zadržal a po troch dňoch prepustil v roku 2004. Teraz sú však vzťahy medzi oboma krajinami vyhrotenejšie. V oblasti Perzského zálivu sú zhromaždené veľké vojenské sily a podľa nemenovaného amerického generála „stačí menší incident na spustenie niečo oveľa nebezpečnejšie“.