Štvrtok, 25. február, 2021 | Meniny má Frederik(a)KrížovkyKrížovky

Vianoce 2021

Vianoce 2021 budú pre pandémiu iné ako predošlé roky, ale veľa vecí sa nezmení. Pripravili sme prehľad, rady a nápady, ktoré vám pomôžu sa pripraviť na vianočné sviatky: vianočné recepty, odporúčania na vianočné darčeky, vianočné filmy a pesničky a ďalšie užitočné tipy.

Vianočný kalendár

Začiatok vianočných prázdnin
23.12.(Streda)
Štedrý deň
24.12.(Štvrtok)
Prvý sviatok vianočný
25.12.(Piatok)
Druhý viatok vianočný
26.12.(Sobota)
Koniec vianočných prázdnin
7.1.(Štvrtok)

Vianočné recepty

Pozrite si výber najlepších vianočných receptov od receptov na vianočné pečivo, vianočné koláče cez vianočný šalát až po vianočné polievky. Nechýbajú ani recepty na vanilkové rožky, medovníky, punč, vianočnú kapustnicu a ďalšie.

Otázky a odpovede

Vianoce, teda vianočné sviatky, sa slávia od 24. do 26. decembra. Ten rok pripadol Štedrý večer 24. decembra na štvrtok. Prvý sviatok vianočný je piatok a druhý sviatok vianočný (sv. Štefana) pripadol tento rok na sobotu. Dni od 24. do 26. decembra sú dni pracovného pokoja.

Za Vianoce niektorí označujú len 25. december, teda prvý sviatok vianočný (nazývaný aj ako deň slávenia narodenia Ježiša Krista). 25. december je sviatok v skoro všetkých kresťanských cirkvách. V západnom kresťanstve sa za Vianoce považuje obdobie od 24. do 27. decembra, v evanjelickej cirkvi obdobie od adventu po 6. januára (Zjavenie Pána), a v gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi obdobie od 20. decembra do 31. decembra.

Pôvod ako vznikli Vianoc siaha do štvrtého storočia, v historických dokumentoch sa spomínajú dva dátumy – 25. december a 6. január. Ranní kresťania okolo druhého storočia Vianoce podľa písomností neslávili. Je pravdou, že tradičný spôsob slávenia Vianoc má v niektorých ohľadoch korene v rôznych pohanských sviatkoch (zimný slnovrat, Saturnálie, Dies Natalis Solis Invicti).

Dokonca sa v niektorých literatúrach uvádza, že slávenie Vianoc stanovili kresťania v 4. storočí na deň zimného slnovratu, aby vytvorili protiváhu pohanským oslavám. Avšak dôvodom určenia 25. decembra za deň Ježišovho narodenia môže byť v skutočnosti dátum jeho smrti, ktorý učenci vyrátali v druhom storočí. Preto je pravdepodobnejšie, že dátum Vianoc vychádza z židovskej tradície, podľa ktorej sa veľké veci dejú znova a znova v rovnakom čase. 

Samozrejme, presný dátum (ani deň, ani mesiac) narodenia Ježiša dodnes nepoznáme.

Vianoce sú sviatky pokoja a mieru. Slovo vianoce na označenie vianočných sviatkov sa používa len v súčasnej slovenčine alebo čestine, ostatné slovanské jazyky používajú označenie ako Roždestvo (rusky), Rizdvo (ukrajinsky) alebo Boże Narodzenie (poľsky).

Slovo vianoce, resp. české slovo vánoce (wánoce, vánocě) je v historických písomnostiach doložené od začiatku 14. storočia, a ako pôvod sa uvádza niektorý historický tvar dnešného nemeckého slova Weihnachten (prispôsobením prvej polovice a doslovným prevzatím druhej polovice Nachten, resp. plurál Nächte, ktorý znamená noci. V Bernolákovom slovníku je uvedený západoslovenský tvar wánoce.

Počasie na Vianoce 2020 zatiaľ nebolo ani približne predpovedané, keďže je do Vianoc stále niekoľko týždňov. Dlhodobá mesačná predpoveď počasia na Vianoce tento rok zatiaľ ukazuje miernu zimu tesne nad nulou. Vianočný týždeň podľa predpovedí počasia na Slovensku hlási maximálnu teplotu 2 stupne celzia cez deň a okolo nuly v noci.

Predvianočný zhon často privedie ľudí k nákupu nezmyselných vecí, ktoré síce na okamih potešia, no neprinášajú im žiaden väčší úžitok. Novodobým trendom je podarovať praktickejšie a zmysluplnejšie darčeky. Viacero tipov sa zhoduje na knihách, prípadne predplaných časopisov ako možnosti, ktorou nič nepokazíte. V poslednom čase sú pre deti populárne kreatívne a vedecké sety, prípadne spoločenské hry.

Rozumné darčeky na Vianoce pre ženy môžu byť izbové rastliny, dekorácie, detské umenie, zarámované fotografie, predplatné obľúbeného magazínu alebo kvalitná kozmetika. Darčeky pre mužov môžu byť rôzne technologické produkty, cez knihy až po oblečenie. Čo kúpiť na Vianoce do tridsať eur? Tipy pre nadšencov vedy a techniky.

Vo viacerých rebríčkoch a hodnoteniach sa medzi najlepšími vianočnými filmami objavujú klasiky ako Život je krásný (1946), Vianoce Charlieho Browna (1965), Ako Grinch ukradol Vianoce (1966), Zázrak v New Yorku (1947). Alebo česko-slovenské klasiky ako Tri oriešky pre Popolušku, Mrázik, Perinbaba, či Pyšná princezná, Princezná so zlatou hviezdou, S tebou mě baví svět, Kráľ Drozdia brada, Byl jednou jeden král…, Císařův pekař – Pekařův císař alebo Sněženky a machři.

Medzi modernejšie najlepšie vianočné filmy patria Denník Bridget Jonesovej, Láska nebeská s Emmou Thompson, Alanom Rickmanom či Liamom Neesonom, Prázdniny v hlavných úlohách Cameron Diaz, Kate Wislent, Jude Law a Jack Black či Šťastné a veselé s Annou Kendrick a Lenou Dunham, alebo Ako na vec o sebeckom sukničkárovi, ktorého stvárnil Hugh Grant.

Podľa jedného z posledných prieskumov, veľká skupina divákov považuje aj film Smrtonosná pasca za vianočnú klasiku, aj keď ide o akčný thriller s príbehom, ktorý sa odohráva počas vianočných sviatkov. Medzi ďalšie vianočné klasiky patria Sám doma, Vianočná koleda, Predvianočná nočná mora od Tima Burton, Polárny expres alebo Luskáčik.

V dekoráciách na Vianoce 2020 dominujú nielen klasické tvary ako gule a hviezdy, ale aj prírodné motívy ako listy či vetvy. Tento štýl podčiarkujú matné a drsné povrchy, popraskané sklo, hlina, tepané kovy a neopracované drevo.

Kým v minulých rokoch sa hravá línia vianočných výzdob zameriavala viac na nostalgiu, núkala nám spomienky na klasické anglické či škandidávske Vianoce, vianočný trend 2020 je vyslovene moderný. Oživuje síce techniky ako tkanie, viazanie a vystrihovanie, zároveň sa však nebojí využívať recyklované materiály – ozdoby z PET fliaš či z recyklovaného papiera.

Výrazné farby ako horčicovo žltá, limetkovo či mätovo zelená alebo výrazná oranžová pôsobia veselo a nebojácne. Vzhľad tohto štýlu charakterizujú nekonvenčné nápady a ručné techniky, ako je tkanie, vinutie, viazanie a vrstvenie. Vianoce 2020 – Hravé inšpirácie >>

 

Zelené Vianoce 2020: Módne aj dizajnérske trendy sa utvárajú mesiace vopred a inak to nie je ani v prípade vianočných dekorácií. Už koncom januára sa vyprofilovali najvýraznejšie vianočné štýly. Zaujímavosťou roka 2020 je využitie veľmi tmavej zelenej, ktorá sa objavuje ako dominantná farba hlavného štýlu.

Dizajnéri tento rok vybrali tri odlišné trendy. V jednom dominuje pokojný luxus tlmenej zelenej, v druhom útulný lesk hodvábu a v tretej hravosť a zábava. Všetky tri však spojili do jednej nosnej témy, ktorú nazvali „rodinné záležitosti“. Pozrite si, aké ozdoby a dekorácie sú v kurze >>

Najnovšie vianočné tipy

Vyberajte si plnotučné potraviny. Potraviny s nízkym obsahom tuku môžu obsahovať viac cukru a kalórií ako ich plnotučné verzie, pretože výrobcovia sa snažia simulovať plnú chuť pridaným cukrom. Pozorne teda študujte etikety a porovnávajte množstvo pridaného cukru.
Nedostatky zistili v 22 prevádzkach. 12. jan12. jan 2021, o 18:51
Sviatočné upratovanie, ale aj pravidelný beh alebo raňajky s partnerom dokážu dať človeku pocit, že aspoň niečo sa v krízových časoch nemení.
Rozhovor s Oľgou Šupalovou. 5 8. jan8. jan 2021, o 11:42
Ilustračné.
Foto
Gerka: Viaceré zvyky, ktoré sa k sláveniu viazali, už vymizli. 1 6. jan6. jan 2021, o 11:56
Ilustračné foto.
Foto
Na Štedrý deň dodržiavajú pôst, večera je bez mäsa a mlieka. 5. jan5. jan 2021, o 12:30
(Ne)obyčajný zvierací život. 2. jan2. jan 2021, o 13:41
Vladimír Hosa prízvukuje, že ďalší vývoj pandémie je na zodpovednosti každého z nás.
Foto
Šesť z 10 pacientov končí v nemocniciach. 1. jan1. jan 2021, o 0:00
Smrtonosná pasca.
Nostalgia a nadinterpretácia. 1 30. dec30. dec 2020, o 19:44
Nikoleta Vujisicová na krste svojej knihy Neinstantne krásna, v ktorej píše o poruchách príjmu potravy.
Roky trpela poruchou príjmu potravy a svoj problém dlho tajila. 30. dec30. dec 2020, o 16:20
AUTORSKÁ STRANA TOMÁŠA PROKOPČÁKA

Robili sme najlepšie, dopadlo to ako vždy

Ilustračná foto
To veda nám dala darček na Vianoce. 45 28. dec28. dec 2020, o 15:23
Zásoby ovocia možno využiť nápadito. 28. dec28. dec 2020, o 0:00
Silvia Kaščáková.
Video
Silvia Kaščáková je uznávaná poetka. 27. dec27. dec 2020, o 0:00
Ilustračný obrázok
Z toho 214 cudzincov, najviac bolo Čechov a Ukrajincov. 26. dec26. dec 2020, o 13:33
K 21. decembru sa v slovenských ústavoch nachádzalo celkovo 10 511 osôb. 1 26. dec26. dec 2020, o 11:27
Betlehem v Hriňovej.
Foto
Socha psa vyprovokovala živé psy. 26. dec26. dec 2020, o 10:31
Na Vianoce je už pripravená.
Foto
Vyskúšala si, ako sa žilo v dobe kráľov. 26. dec26. dec 2020, o 0:00
Druhý sviatok vianočný sa odjakživa spája s pečeným mäskom. a 1 ďalší 26. dec26. dec 2020, o 0:00
Kráľovná vo vianočnom príhovore poďakovala zdravotníkom a dobrovoľníkom.
Video
Kráľovná síce nevyslovila slová ako pandémia, koronavírus alebo covid, boli však dominantnou témou jej vianočného príhovoru. 25. dec25. dec 2020, o 18:10
Ženy priali ostatným ženám nielen na Vianoce. Otvorili témy, ktoré majú miesto aj na poli regionálnej žurnalistiky.
Postavenie žien v spoločnosti, ich vzájomné vzťahy a potreby sú nesmrteľné bezodné témy. Ženy z Turca povedali nahlas, čo by priali tým ostatným. 25. dec25. dec 2020, o 14:51
Z dôvodu pandémie pápež František výnimočne vystúpil s príhovorom vo vnútri Apoštolského paláca.
Pápež vyzval krajiny, aby zdieľali vakcínu s tým, že pandémia nepozná hranice. 4 25. dec25. dec 2020, o 14:09

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 2. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 3. Aj vám chýba voňavá a chutná káva?
 4. Získaj náskok pred štartom
 5. Ivan Krechňák: Robiť niečo, čo máš rád, je na nezaplatenie
 6. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 7. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte
 8. Trnavská univerzita: 385 rokov akademickej excelentnosti
 9. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 10. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 1. Varso Tower od HB Reavis je najvyššou budovou v EÚ
 2. Dáma s pávím pierkom
 3. Slovensko zasiahla vlna nárastu dopytu po produktoch na kĺby!
 4. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 5. Získaj náskok pred štartom
 6. 2. ročník Social Awards Slovakia prichádza
 7. MetLife spustila online nahlasovanie poistných udalostí
 8. Minulý rok boli v priemere ukradnuté takmer tri autá denne
 9. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 10. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 1. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 19 214
 2. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 11 318
 3. Ako vyzerá majetok Slovákov? Zvyšuje sa najmä z jedného dôvodu 9 222
 4. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur 6 818
 5. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 6 698
 6. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 637
 7. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 6 246
 8. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 5 741
 9. Zažite farebný Marakéš a hory Atlasu so slovenským sprievodcom 5 228
 10. Trnavská univerzita: 385 rokov akademickej excelentnosti 4 833