Najvyššie úhrny zrážok možno očakávať v priebehu soboty a najbližšej noci
Mimoriadna zrážková situácia na Slovensku pokračuje. Najvyššie úhrny možno čakať v sobotu a najbližšu noc.
Vtedy môže spadnúť do 30, ojedinele až do 80 milimetrov zrážok. V platnosti naďalej platia výstrahy tretieho stupňa pred dažďom pre okresy Malacky, Senica, Skalica a Myjava. Na tlačovej besede Slovenského hydrometeorologického ústavu o tom informovala meteorologička Jana Potanková.
"Najviac zrážok sa do týchto chvíľ vyskytlo od štvrtka (12. 9.) na meteorologických staniciach v Perneku, kde napršalo 192 milimetrov zrážok, v Plaveckom Petre, kde spadlo 170 milimetrov zrážok, v Sološnici, kde bolo 162 milimetrov, a v Skalici, kde napršalo do týchto chvíľ 155 milimetrov zrážok," priblížila Potanková.
Ozrejmila však, že za sobotu silno nenapršalo len na Záhorí, kde doposiaľ spadlo od 13 do 24 milimetrov zrážok, ale aj na severe Žilinského kraja a ojedinele i na Šariši a na Spiši, pričom najvyšší úhrn zaznamenali na stanici Jakubovany, kde od rána napršalo 50 milimetrov zrážok.
Plošne možno podľa Potankovej viacej zrážok očakávať aj v pondelok v okresoch Malacky a Senica. Do pondelka rána môžu zrážky prekročiť hodnotu 230 milimetrov.
V platnosti sú aj výstrahy pred silným vetrom. "Platili už počas dnešného dňa pre západné Slovensko, pričom najsilnejší vietor sme do týchto chvíľ zaznamenali na meteorologickej stanici v Slovenskom Grobe a v Bratislave na letisku, kde fúkal vietor priemernou rýchlosťou 55 až 60 km/h, v nárazoch to bolo 70 km/h," spresnila Potanková.
Vietor má ešte zosilnieť počas najbližšej noci, keď je v platnosti výstraha druhého stupňa pre celé západné Slovensko a taktiež pre Žilinský kraj. "V nárazoch môže vietor dosahovať aj 100 km/h, čo s rozmočeným povrchom predstavuje vysoké riziko padania stromov. Na krajnom juhozápade bude silno fúkať ešte aj počas zajtrajšieho dňa," doplnila meteorologička. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Počasie
Dnes bude na Slovensku slnečno, najvyššia denná teplota dosiahne 20 až 25 stupňov Celzia.
(SITA)V pondelok bude slnečno. Najvyššia denná teplota bude 18 až 23 stupňov Celzia. Zafúka slabý vietor.
(SME)Počasie ovplyvňuje tlaková výš. Bude slnečno. Teploty majú dosiahnuť 22 stupňov.
(TASR)V noci na pondelok sa môže vyskytnúť prízemný mráz. Meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa pre celé Slovensko.
(TASR)Predpoveď počasia: Bude jasno alebo malá oblačnosť, najvyššia denná teplota dosiahne 15 až 20 stupňov. Čítaj ďalej
Obdobie bohatšie na zrážky sa skončilo. Môže za to tlaková výš, ktorej stred sa presúva zo Škandinávie nad Baltské more.
(TASR)Na väčšine Slovenska sa v nedeľu môže vyskytnúť mráz. Meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa.
(TASR)Predpoveď počasia: Najvyššia denná teplota bude 15 až 20 stupňov, v severnej polovici a na Horehroní okolo 13 stupňov. Čítaj ďalej