SME
  1. SME Minúta
  2. Domov
  3. Prezident: Moje hodnoty ako prezidenta sú štát, národ, rodina a človek
15. 6. 2024
|
12:33
|
Domov

Prezident: Moje hodnoty ako prezidenta sú štát, národ, rodina a človek

Hodnoty nového prezidenta sú štát, národ, rodina a človek, vyhlásil Pellegrini vo svojom inauguračnom prejave.

Definovanie si celospoločensky akceptovaných hodnôt a spoločnej vízie je tým najlepším predpokladom na to, aby národ uspel v ťažkých časoch. Pellegrini chce z Prezidentského paláca ponúkať najmä pokoj.

"V duchu svojho dlhodobého politického presvedčenia hovorím o silnom štáte, ktorý je pre svojich občanov vždy pomocou a službou, nikdy nie bremenom," povedal Pellegrini. Štát by sa mal podľa neho vedieť postarať o človeka "od kolísky až po hrob". Mal by tiež byť silný vstúpiť tam, kde zlyháva trh, a postarať sa o nápravu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zároveň podotkol, že štát musí byť silný aj navonok.

Dokáže chrániť svoje hranice, napĺňať svoje vlastné národnoštátne záujmy a hlásiť sa o svoje miesto za svetovým stolom, kde sa prijímajú spoločné a dôležité rozhodnutia.

V prípade hodnoty národa sa Pellegrini plne hlási k Ústave Slovenskej republiky. "Slovo národ sa nikdy nesmie stať obeťou politickej korektnosti. Plne rešpektujem každého jedného občana SR, bez ohľadu na to, k akému národu sa hlási," uviedol. Hlava štátu je presvedčená, že slovenský národ má právo na historický fakt, že demokratická SR vznikla ako nástroj jeho sebaurčenia.

Rodina je podľa Pellegriniho skutočnou základnou bunkou slovenskej spoločnosti. Jej základnou hodnotou by nemali byť vonkajšie, ale hlavne vnútorné znaky. "Či je pre svojich členov skutočnou oporou, zázemím, miestom odovzdávania si hodnôt a formovania človeka," poznamenal.

Prezident je zároveň presvedčený, že človek by mal byť stredobodom pozornosti štátu. "Nerodíme sa s rovnakými schopnosťami a rovnakými predpokladmi. Ale každý si zaslúži rovnakú šancu a rovnakú štartovaciu čiaru," tvrdí.

Pellegrini v prejave skonštatoval, že vo finále je stav spoločnosti výsledkom rozhodnutia každého jedného jej člena. Každý človek by sa podľa neho mal sám seba opýtať, ako môže prispieť k upokojeniu spoločnosti. "Je to zásadná úloha, ktorá dnes stojí pred politikmi, mienkotvorcami i médiami. Ale nájsť hodnoty, na ktorých sa ako spoločnosť zhodneme a ktoré budeme ctiť, je úlohou pre každého z nás," povedal s tým, že on ako prezident je pre to pripravený urobiť maximum.

Hlava štátu vyhlásila, že druhý historicky najsilnejší mandát priamo voleného prezidenta ho zaväzuje, aby bol v každej situácii pre každého jedného občana oporou. "Som presvedčený, že musíme do spoločenského života vrátiť základné prvky úcty k štátu, k jeho symbolom a v tomto zmysle aj k pôsobeniu prezidenta republiky," doplnil zároveň.

Prezident je podľa Pellegriniho symbolom krajiny, reprezentantom ľudí doma i vo svete a neoddeliteľnou súčasťou slovenskej demokratickej a ústavnej výbavy. "Našu štátnosť musíme naplniť niečím, čo si každý jeden občan Slovenskej republiky ponesie v sebe ako súčasť svojej osobnosti," doplnil.

Prejav ukončil citátom Milana Rastislava Štefánika: „Veriť, milovať, pracovať.“ (TASR, SME)

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie príspevky na tému: Inaugurácia prezidenta

07:00
Domov

Pellegrini cez víkend oficiálne nahradil Čaputovú a hneď v prvom prejave tvrdil, že chce byť prezidentom všetkých. (SME) Čítaj ďalej

05:30
Domov

Karikatúra dňa od Hej, ty!: Po šieste.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(SME)
12:57
Domov

Prezident absolvuje počas týždňa prvú zahraničnú cestu. Slovensko bude zastupovať na zasadnutí Európskej rady. Čítaj ďalej

12:54
Domov

Nový prezident neurčito odpovedá na otázku, či podpíše návrh zákona, ktorým sa má zrušiť RTVS. Čítaj ďalej

12:51
Domov

Pellegrini sa chystá rozhodnúť pri menovaní nového riaditeľa SIS. „Chcem detailne vysvetliť, prečo som tak konal“. Čítaj ďalej

12:44
Domov

Pellegrini chce byť silným prezidentom. Svoju úlohu nevidí len pri udeľovaní štátnych vyznamenaní, či menovaní profesorov. Čítaj ďalej

12:35
Domov

Pellegrini chce častejšie využívať právo prezidenta zúčastniť sa na rokovaniach Národnej rady. Čítaj ďalej

12:31
Domov

Pellegrini sa vyjadril k incidentu, kedy dieťa sa hralo v okne auta idúcom popred Náhlikov dom s atrapou zbrane. Čítaj ďalej

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 674
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 457
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 733
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 412
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 448
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 598
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 975
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 194
SkryťZatvoriť reklamu