SME
  1. SME Minúta
  2. Domov
  3. Môžeme prispieť k formovaniu európskej politiky, hovoria Petržalčania
8. 6. 2024
|
11:36
|
Domov

Môžeme prispieť k formovaniu európskej politiky, hovoria Petržalčania

Neúčasť vo voľbách znamená, že nechávate rozhodovať o dôležitých veciach iných, zhodujú sa Petržalčania.

Strácate tým podľa nich možnosť ovplyvniť smerovanie politiky. Neplatí to len v prípadne volieb do slovenského parlamentu, ale aj do Európskeho parlamentu. Ich zloženie je vždy dôležité. Sami môžeme prispieť k formovaniu európskej politiky.

"Tí, ktorí ignorujú eurovoľby, by nemali zabúdať, že aj keď sa nezúčastnia, rozhodnutia Európskeho parlamentu ich stále ovplyvnia," uviedol Petr Hlavčák.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Eurovoľby sú podľa neho dôležité, pretože europarlament má významný vplyv na tvorbu zákonov, ktoré ovplyvňujú každodenný život obyvateľov krajín Európskej únie vrátane Slovenska. Rozhoduje pritom o širokej škále tém. Účasťou vo voľbách tak môžu občania prispieť k formovaniu európskej politiky a zabezpečiť, aby boli ich záujmy zastúpené na európskej úrovni. Pre krajinu ako celok je dôležité mať svoj hlas v týchto rozhodnutiach.

Za nízkou účasťou v eurovoľbách na Slovensku vníma viacero faktorov. Od nedostatku informácií a povedomia o tom, aký vplyv má Európsky parlament na každodenný život ľudí cez pocit odcudzenia, keďže mnohí podľa neho chybne vnímajú EÚ ako vzdialenú a menej relevantnú pre ich problémy. Rovnako sa pod to môže podpisovať určitá únava z politického systému a nedôvera voči politikom, ale tiež mylný pocit ľudí, že ich hlas nemá veľkú váhu v kontexte celej Európy.

Dôležitosť zloženia europarlamentu vníma aj Tomáš Mihály. "Podľa toho sa potom vyvíja smerovanie a fungovanie celej EÚ," skonštatoval. Na otázku, prečo majú Slováci nízky záujem o voľby, poznamenal, že si možno myslia, že "Brusel je ďaleko, čo môžu mať s nami spoločné"?

Voliť sa rozhodla aj Petržalčanka Janka, ako hovorí, aj kvôli svojmu dieťaťu. "Chcem, aby malo planétu, na ktorej sa dá žiť. V environmentálnej oblasti potrebujeme urobiť veľké zmeny a EÚ je v tomto silná inšpirácia, silný partner," myslí si.

Na margo účasti v eurovoľbách na Slovensku poznamenala, že ľudia sa vždy prirodzene zaujímali o veci, ktoré sa ich bezprostredne týkajú alebo dejú v ich blízkosti. Rovnako tak im je bližšia samosprávna politika ako politika európska. Podľa nej možno aj preto, že jej v konečnom dôsledku ani nerozumejú a nevedia, aký vplyv budú mať európske rozhodnutia na ich životy. (TASR)

SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Odor ZKH

Na prvých priečkach v EÚ sme len v korupcii a ruskej propagande, hovorí europoslanec.


a 1 ďalší 45
Jakub Filo

Často ruší program, je emotívny a uzavretý.


94
Vizualizácia projektu na Zlatých pieskoch.

Za projektom stojí skupina Kooperativa.


Radosť trénera Trnavy Michala Gašparíka (vpravo) zo zisku Slovenského pohára pre sezónu 2024/25 po finále Slovenského pohára - Slovnaft Cupu MFK Ružomberok - FC Spartak Trnava.

Spartak za ostatné štyri roky vyhral pohár trikrát.


SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie príspevky na tému: Voľby do Europarlamentu 2024

07:55
Svet

Dnes sa funkcie oficiálne ujíma nová Európska komisia, ktorá nasledujúcich päť rokov povedie Európsku úniu. Čítaj ďalej

08:30
Svet

Únia pred voľbami do Európskeho parlamentu uspela v boji proti predvolebným hoaxom, no dvíha varovný prst.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(SME)
19:10
Domov

"Čakal som, že budú vyťahovať fotky s kým každým som sa stretol. Bola to mierna kampaň," hovorí Sajfa o eurovoľbách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(SME)
12:00
Domov

"Voličov Hlasu nezaujíma, kto bude šéfom parlamentu," vraví nový europoslanec Branislav Ondruš.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(SME)
Novozvolený europoslanec za Hlas Branislav Ondruš.
Zdroj Jozef Jakubčo/SME
12:20
Svet

Polovica Francúzov považuje podľa prieskumu verejnej mienky rozpustenie parlamentu po eurovoľbách za odôvodnené.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(TASR)
21:42
Domov
Dôležité

Maroš Šefčovič sa opäť stane slovenským eurokomisárom, povedal prezident Pellegrini v Bruseli. Čítaj ďalej

Zdroj FOTO SME - MARKO ERD
16:00
Domov

Eurovoľby boli sklamanie. Vidím tu dôvod na nový začiatok SaS, hovorí v rozhovore predseda SaS Branislav Gröhling.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(SME)
07:18
Regióny

Bratislavu východ nezaujíma, pre RTVS dvíhajú obočie aj v zahraničí, upozorňuje nová europoslankyňa Lucia Yar.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(Korzár)

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 769
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 609
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 738
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 637
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 611
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 341
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 133
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 254
SkryťZatvoriť reklamu