Je možné, že Izrael pri bombardovaní Gazy porušil medzinárodné právo, domnieva sa Nórsko
Nórsko sa domnieva, že Izrael mohol počas bombardovania Pásma Gazy porušiť medzinárodné právo, uviedol nórsky minister zahraničných vecí Espen Barth Eide. V dôsledku izraelských útokov prišli o život tisícky Palestínčanov.
Izrael má podľa Eideho právo na sebaobranu, no musí zároveň dodržiavať medzinárodné humanitárne právo. Krajina podľa neho musí rozlišovať medzi vojakmi a civilistami. Vojenské útoky musia byť taktiež primerané, aby sa zabránilo civilným obetiam a poškodeniu civilnej infraštruktúry.
"Domnievame sa, že došlo k prípadom, keď sa táto primeranosť a rozlišovanie plne nerešpektovali," povedal Eide na návšteve v Spojených arabských emirátoch. Izraelské veľvyslanectvo v Abú Zabí na jeho slová bezprostredne nereagovalo.
Izraelská armáda v tejto súvislosti upozorňuje, že palestínske militantné hnutie Hamas zámerne umiestňuje svoju vojenskú infraštruktúru do civilných objektov a využíva palestínskych civilistov ako ľudské štíty.
Nórsky premiér Jonas Gahr Störe zároveň v Osle volal po urýchlenej pomoci civilistom v Pásme Gazy a humanitárnej prestávke.
Izrael podniká útoky na Pásmo Gazy v reakcii na útok Hamasu zo 7. októbra, pri ktorom na území Izraela zahynulo vyše 1400 ľudí. Nórsko útok Hamasu taktiež odsúdilo.
Odvetné útoky Izraela si v Pásme Gazy podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva vyžiadali už vyše 8500 obetí na životoch, z čoho polovica sú podľa miestnych orgánov deti.
Izrael zároveň vyhlásil totálnu blokádu Pásma Gazy, v rámci ktorej prerušil pre vyše dva milióny obyvateľov tohto palestínskeho územia dodávky potravín, vody, paliva a elektriny. V tejto palestínskej enkláve uviazlo aj približne 200 nórskych občanov.
Nórsko pôsobilo ako mediátor pri rokovaniach medzi Izraelom a Organizáciou pre oslobodenie Palestíny (OOP) v rokoch 1992 až 1993, ktoré viedli k mierovým dohodám z Osla. Odvtedy krajina pomáha koordinovať medzinárodnú pomoc pre palestínske územia. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Izrael vs. Hamas
Netanjahu Trumpovi oznámil, že útok na jediný katolícky kostol v Pásme Gazy bol chybou. Čítaj ďalej
Slovinsko vyhlásilo dvoch izraelských ministrov Itamara Ben Gvira a Becalela Smotriča za nežiaduce osoby.
(ČTK)Dve ženy zahynuli pri útoku na Kostol Svätej rodiny v meste Gaza, ku ktorému došlo ráno.
(TASR)Ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy zverejnilo dokument s menami všetkých známych obetí vojny.
(TASR)Izraelský minister chce Palestínčanov v Gaze presunúť do nového mesta. Niektorým to pripomína koncentračné tábory.
(SME)EÚ stále zvažuje prípadné reštriktívne opatrenia proti Izraelu, ak sa nezlepší humanitárna situácia v Pásme Gazy.
(TASR)Stačí, aby tí, ktorí sa hlásia k hodnotám ľudských práv, ich konzistentne priznávali aj Palestínčanom. Píše Michal Lipták.
(SME)Traja členovia komisie OSN poverenej vyšetrovaním porušovaní ľudských práv v Izraeli a Palestíne odstúpili z funkcií.
(TASR)