Je možné, že Izrael pri bombardovaní Gazy porušil medzinárodné právo, domnieva sa Nórsko
Nórsko sa domnieva, že Izrael mohol počas bombardovania Pásma Gazy porušiť medzinárodné právo, uviedol nórsky minister zahraničných vecí Espen Barth Eide. V dôsledku izraelských útokov prišli o život tisícky Palestínčanov.
Izrael má podľa Eideho právo na sebaobranu, no musí zároveň dodržiavať medzinárodné humanitárne právo. Krajina podľa neho musí rozlišovať medzi vojakmi a civilistami. Vojenské útoky musia byť taktiež primerané, aby sa zabránilo civilným obetiam a poškodeniu civilnej infraštruktúry.
"Domnievame sa, že došlo k prípadom, keď sa táto primeranosť a rozlišovanie plne nerešpektovali," povedal Eide na návšteve v Spojených arabských emirátoch. Izraelské veľvyslanectvo v Abú Zabí na jeho slová bezprostredne nereagovalo.
Izraelská armáda v tejto súvislosti upozorňuje, že palestínske militantné hnutie Hamas zámerne umiestňuje svoju vojenskú infraštruktúru do civilných objektov a využíva palestínskych civilistov ako ľudské štíty.
Nórsky premiér Jonas Gahr Störe zároveň v Osle volal po urýchlenej pomoci civilistom v Pásme Gazy a humanitárnej prestávke.
Izrael podniká útoky na Pásmo Gazy v reakcii na útok Hamasu zo 7. októbra, pri ktorom na území Izraela zahynulo vyše 1400 ľudí. Nórsko útok Hamasu taktiež odsúdilo.
Odvetné útoky Izraela si v Pásme Gazy podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva vyžiadali už vyše 8500 obetí na životoch, z čoho polovica sú podľa miestnych orgánov deti.
Izrael zároveň vyhlásil totálnu blokádu Pásma Gazy, v rámci ktorej prerušil pre vyše dva milióny obyvateľov tohto palestínskeho územia dodávky potravín, vody, paliva a elektriny. V tejto palestínskej enkláve uviazlo aj približne 200 nórskych občanov.
Nórsko pôsobilo ako mediátor pri rokovaniach medzi Izraelom a Organizáciou pre oslobodenie Palestíny (OOP) v rokoch 1992 až 1993, ktoré viedli k mierovým dohodám z Osla. Odvtedy krajina pomáha koordinovať medzinárodnú pomoc pre palestínske územia. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Izrael vs. Hamas
Bývalí izraelskí rukojemníci zadržiavaní Hamasom žiadajú Trumpa o pomoc pri prepustení zvyšných rukojemníkov.
(TASR)Hamas tvrdí, že je pripravený uzavrieť s Izraelom komplexnú dohodu o ukončení vojny. O čiastočnú dohodu záujem nemá.
(TASR)Úrad civilnej ochrany v Gaze hlási za sobotu 17 obetí izraelského bombardovania, mnoho ďalších ľudí je nezvestných.
(TASR)Hamas má nový návrh na ukončenie vojny. Zahŕňať má prepustenie všetkých rukojemníkov a päťročné prímerie.
(TASR)Pri izraelskom útoku na Gazu zahynuli najmenej štyria ľudia, desiatky ďalších uviazli pod troskami budovy.
(TASR)Delegácia Hamasu sa v Káhire stretne s egyptskými sprostredkovateľmi, predostrie svoju víziu o ukončení vojny.
(TASR)Trump diskutoval s Netanjahuom o možnosti povoliť dodávky jedla a liekov do vojnou zdevastovaného Pásma Gazy. Čítaj ďalej
Izraelské nálety na Pásmo Gazy neprežilo najmenej 22 ľudí, oznámili miestni záchranári a zdravotníci.
(TASR)