Veliteľ blízkovýchodných síl USA rokoval s egyptským prezidentom o situácii v Gaze
Do Egypta pricestoval na neohlásenú návštevu veliteľ amerických ozbrojených síl na Blízkom východe Michael Kurilla, stretol sa s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím. Ich rokovania sa sústredili na konflikt medzi Izraelom a Hamasom.
Egyptská časť Sinajského polostrova susedí na severovýchode s Pásmom Gazy a tamojší hraničný priechod Rafáh je jedinou cestou, kadiaľ možno do tejto izolovanej enklávy dopraviť pomoc mimo územia Izraela.
Vo štvrtok čakalo v blízkosti prechodu na egyptskej strane viac ako sto nákladných vozidiel. Podľa egyptských bezpečnostných zdrojov sa však nepredpokladá, že by mohli prekročiť hranicu do Gazy skôr ako v piatok. Ďalšia pomoc je zadržiavaná v egyptskom pobrežnom meste Aríš, vzdialenom asi 45 kilometrov od Rafáhu.
Kancelária egyptského prezidenta vydala vyhlásenie, podľa ktorého sa rokovania Sísího s generálom Michaelom "Erikom" Kurillom, veliteľom ozbrojených síl USA pre Blízky východ, Perzský záliv a severnú Afriku (CENTCOM), týkali najmä "vývoja v Pásme Gazy".
"Prezident načrtol úsilie Egypta o zníženie napätia a zdôraznil význam spoločného úsilia medzinárodného spoločenstva o to, aby sa kríza nerozšírila a neeskalovala nebezpečným smerom," uvádza sa vo vyhlásení.
Generál Kurilla sa v Káhire stretol tiež s egyptským ministrom obrany Muhammadom Zakim. Jeho stretnutia sa uskutočnili v čase, keď Spojené štáty a Egypt usilujú o dosiahnutie dohody s Izraelom, ktorá by otvorila cestu humanitárnej pomoci do Gazy. Sísího kancelária uviedla, že "udržateľné" poskytovanie pomoci je najvyššou prioritou s ohľadom na zhoršujúce sa humanitárne podmienky v enkláve.
Bombardovanie cieľov militantných hnutí v Pásme Gazy izraelskou armádou v reakcii na brutálne akcie Hamasu v južnom Izraeli zo 7. októbra dočasne vyradilo z prevádzky aj hraničný priechod Rafáh. Očakáva sa však, že ešte vo štvrtok sa opraví cesta, po ktorej bude možné posielať humanitárnu pomoc.
Státisíce Palestínčanov medzitým utekajú pred izraelskými bombami zo severu Pásma Gazy na juh enklávy a Egypt sa v prípade otvorenia prechodu v Rafáhu obáva masovej migrácie Palestínčanov na svoje územie.
Sísí po stredajšom stretnutí s nemeckým kancelárom Olafom Scholzem povedal, že proti nútenému vysídleniu Palestínčanov z Pásma Gazy na Sinaj by protestovali milióny Egypťanov a že takýto krok by tento egyptský polostrov premenil na jednu veľkú základňu k útokom proti Izraelu.
Podľa Sísího by sa obyvatelia Gazy mohli namiesto toho presunúť do Negevskej púšte na juhu Izraela až dovtedy, kým sa izraelská armáda vysporiada s ozbrojencami v Gaze.
Väčšina z 2,3 milióna obyvateľov Gazy bola závislá od humanitárnej pomoci ešte pred vypuknutím súčasného konfliktu. Podľa OSN dovážalo do enklávy pomoc asi sto nákladných áut denne. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Izrael vs. Hamas
Bývalí izraelskí rukojemníci zadržiavaní Hamasom žiadajú Trumpa o pomoc pri prepustení zvyšných rukojemníkov.
(TASR)Hamas tvrdí, že je pripravený uzavrieť s Izraelom komplexnú dohodu o ukončení vojny. O čiastočnú dohodu záujem nemá.
(TASR)Úrad civilnej ochrany v Gaze hlási za sobotu 17 obetí izraelského bombardovania, mnoho ďalších ľudí je nezvestných.
(TASR)Hamas má nový návrh na ukončenie vojny. Zahŕňať má prepustenie všetkých rukojemníkov a päťročné prímerie.
(TASR)Pri izraelskom útoku na Gazu zahynuli najmenej štyria ľudia, desiatky ďalších uviazli pod troskami budovy.
(TASR)Delegácia Hamasu sa v Káhire stretne s egyptskými sprostredkovateľmi, predostrie svoju víziu o ukončení vojny.
(TASR)Trump diskutoval s Netanjahuom o možnosti povoliť dodávky jedla a liekov do vojnou zdevastovaného Pásma Gazy. Čítaj ďalej
Izraelské nálety na Pásmo Gazy neprežilo najmenej 22 ľudí, oznámili miestni záchranári a zdravotníci.
(TASR)