Do Westminsteru, historického centra Londýna, prichádzajú masy ľudí
Do Westminster, historického centra Londýna, prichádzajú masy ľudí. Stanica metra pri St. James parku je uzatvorená, ľudia vystupujú skôr a od začiatku ich pohyb usmerňujú policajti. Cestou ľudia narážajú na stánky so suvenírmi.
Ak niektorý z návštevníkov so sebou nemá vlajku alebo šiltovku s britským znakom, dá sa to ešte na poslednú chvíľu dobehnúť.
Objavujú sa tiež ponuky na kúpu oficiálneho programu korunovácie za polovičnú cenu. Namiesto desiatich libier za päť. Otázkou je, či nejde o nejakým spôsobom upravenú, falošnú alebo načierno vytlačenú verziu. Predávajúci muž ju pred zaplatením na nahliadnutie nepožičia.
Koordinácii pomáhajú aj dobrovoľníci, ktorí poskytujú informácií o miestach, kde sa bude dať sledovať cesta kráľa a udržiavajú v uliciach dobrú náladu.
“Máte ten najlepší klobúk,” kričí Dobrovoľníčka Allison na asi desaťročného chlapca s veľkým klobúkom s britským Union Jackom.
Dobrovoľníkov v meste je asi tristo, Allison takto chodí pomáhať už viac ako desaťročie. Začala londýnskou paralympiádou v roku 2012, odvtedy sa zúčastnila na zvládnutí davov pri oslavách kráľovského jubilea aj pri minuloročnom pohrebe kráľovnej Alžbety II.
V uliciach strávi niekoľko hodín, potom ju vystriedajú. Pokračuje pri nedeľňajších podujatiach spojených s korunovačným víkendom.

“Bola som v mnohých krajinách sveta,” hovorí s entuziazmom, ktorý prenáša na všetkých naokolo. “Viem, že takáto monarchia je výnimkou, ale mne sa páči, že nás to ukotvuje v minulosti. Moja stará mama prežívala kráľovské udalosti, rovnako mama a teraz aj ja.”
Korunovácia je pre ňu niečo výnimočné najmä v tom, že ju ešte nezažila. “Som Londýnčanka, chcem ľuďom zo zahraničia ukázať, aké máme mesto,” vysvetľuje, prečo sa dala na dobrovoľnícku činnosť.
“Keď už počasie nemáme ideálne, aspoň my sa musíme usmievať,” dodáva pri miernom mrholení, zapózuje v strede vyprázdnenej štvorprúdovej ulice vo Westminsteri pod britskými vlajkami a vráti sa rozdávať pozitívnu energiu.
(SME)Ďalšie príspevky na tému: Korunovácia Karola III.
Slávna minulosť dotýkajúca sa súčasnosti. Približne to je motívom väčšiny rozhovorov o vplyve anglikánskej cirkvi na život súčasných Britov. Reportér SME sa bol deň po korunovácii pozrieť na anglikánskej omši vo východnom Londýne.
(SME)Londýnska Metropolitná polícia zadržala počas víkendu na protestoch spojených s korunováciou kráľa 64 osôb. Dôvodom boli podľa nej rôzne priestupky vrátanie narušenia verejného poriadku a sprisahania s cieľom spôsobiť nepríjemnosti. Čítaj ďalej
Britský princ William vyjadril úctu svojmu otcovi, kráľovi Karolovi III. Urobil tak počas koncertu pred Windsorským hradom v grófstve Berkshire, ktorý sa konal na počesť korunovácie Karola a jeho manželky kráľovnej Kamily. Čítaj ďalej
Britský princ William a jeho manželka Kate sa nečakane objavili v areáli parku pri hrade Windsor, kde pozdravili ľudí zúčastňujúcich sa na podujatiach, ktoré sú súčasťou korunovačných oslavách.
(TASR)Kráľa Karola III. a kráľovnú Kamilu hlboko dojali sobotňajšie oslavy ich korunovácie. Slávnostná nálada v Británii pokračujú aj v nedeľu, po celej krajine sa konajú pouličné slávnosti.
(ČTK)Lídra skupiny Republika vystupujúcej proti monarchii a ďalších jej členov prepustili z väzby. Ich zadržanie v deň korunovácie britského kráľa Karola III. vyvolalo otázky, či bola reakcia londýnskej polície primeraná. Čítaj ďalej
V deň korunovácie prišli do centra Londýna s jediným cieľom. Kráľovi Karolovi III. chceli povedať, že si želajú, aby sa Británia ako väčšina európskych krajín stala parlamentnou republikou. Ako vyzerala korunovácia v dave odporcov monarchie.
(SME)Na korunovácii kráľa Karola III. sa splnili mnohé klišé. O niekedy až gýčovitom uctievaní kráľovskej rodiny, o „pánoch a chudobe“, ale aj o daždi ako typickej rekvizite londýnskych udalostí.
(SME)