Prezidentka nevidí dôvod na vyvodenie politickej zodpovednosti voči ministrovi vnútra
Prezidentka Čaputová nevidí dôvod na vyvodenie politickej zodpovednosti voči ministrovi vnútra Mikulcovi. Čaputová sa oboznámila s protokolom z kontroly Národného bezpečnostného úradu vykonanej na ministerstve vnútra.
Zároveň sa oboznámila aj so stanoviskami rezortov spravodlivosti, zahraničných vecí, vnútra a stanoviskom predsedu parlamentu.
Po dôkladnom zvážení všetkých skutočností, predovšetkým však znenia zákona o ochrane utajovaných skutočností a jeho dôvodovej správy, a relevantných predpisov EÚ a NATO, sa prezidentka nestotožňuje s hodnotením úradu ohľadom uplatnenia paragrafu uvedeného zákona.

Ministri, predseda vlády, predseda parlamentu, či hlava štátu a ďalšie oprávnené osoby sa podľa prezidentky môžu oboznamovať s utajovanými skutočnosťami EÚ a NATO v rozsahu nevyhnutnom na výkon svojich právomocí. "V zmysle zákona sú už z titulu svojej funkcie osobami s osobitným postavením a vykonanie bezpečnostnej previerky na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami nepotrebujú," informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.
Prezidentka zdôrazňuje, že nesprávny až absurdný výklad zákona úradu by mohol viesť k tomu, že napríklad novoustanovený minister obrany, vnútra alebo zahraničných vecí, by musel najprv čakať na previerku stupňa prísne tajné. Tá spravidla trvá niekoľko mesiacov a až potom by sa mohol plnohodnotne zúčastňovať na zasadnutiach Severoatlantickej rady, Rady EÚ alebo sa oboznamovať s príslušnými písomnosťami.
Takýto výklad pravidiel by mohol paralyzovať výkon právomocí jednotlivých členov vlády alebo iných osôb s osobitným postavením.
Aj keď o porušení zákona bude ešte zrejme rozhodovať úrad v správnom konaní, prezidentka sa s prezentovanou interpretáciou úradu nestotožňuje. Nevidí preto ani dôvod na vyvodenie politickej zodpovednosti voči Mikulcovi.
Podľa prezidentky je skôr zarážajúce, že právna úprava v tejto oblasti je aj po 22 rokoch existencie úradu a po 19 rokoch nášho členstva v EÚ a NATO mimoriadne nedostatočná. (SME)
Ďalšie príspevky na tému: Politika
Čo sa to deje s Robertom Ficom? Často ruší program, je emotívny a uzavretý, píše Jakub Filo.
(SME)Hlas chce na koaličnej rade hovoriť o tom, aby transakčná daň nemusela platiť pre drobných živnostníkov.
(TASR)Opozičné hnutie PS vyzýva premiéra Fica a koalíciu, aby zrušili transakčnú daň.
(TASR)Postoj SNS k transakčnej dani sa so slovami Roberta Fica o jej nezrušiteľnosti nebije, tvrdí Michelko. Čítaj ďalej
Ani Michelkovi sa nezdajú závery inšpekcie. Tá nenašla pochybenie ochranky pri atentáte na premiéra. Čítaj ďalej
Je vysoká miera pravdepodobnosti, že veto prezidenta pri covidovej amnestii bude prelomené, hovorí Michelko z SNS. Čítaj ďalej
Šéf SNS Andrej Danko hovorí, že z témy úplného zrušenia transakčnej dane neustúpi. Avšak až v budúcnosti. Čítaj ďalej
Najviac záleží na tom, ako Pellegrini bude pokračovať. Zákon o mimovládkach môže dať na Ústavný súd. Píše Nataša Holinová.
(SME)