Väčšinu gastropodnikov ohrozujú nedoplatky za energie
Tisíce gastropodnikov si musia s platbami za energie poradiť samy, vláda neplánuje spustiť kompenzačnú schému za štvrtý štvrťrok minulého roka, uviedol Marek Harbuľák, prezident Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska.
Spresnil, že ubytovacie zariadenia a gastroprevádzky sa ešte stále vyrovnávajú s extrémnymi nedoplatkami za energie, viac než polovica z nich bez štátnej pomoci nebude schopná svoje záväzky korektne vyrovnať.
Masívne nedoplatky za energie
Podniky svoju nádej vkladali do avizovanej kompenzačnej výzvy, ktorá by im pomohla pokryť aspoň časť nákladov z minulého roka.
Výzvu za mesiace od októbra do decembra minulého roka však podľa Harbuľáka ministerstvo hospodárstva pravdepodobne nezverejní, argumentuje tým, že na to chýba politická vôľa.
Zdôraznil, že situácia v HoReCa sektore v súvislosti s energetickou krízou je aj naďalej alarmujúca.
Z prieskumu Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) o cenách elektrickej energie a plynu v období od októbra do decembra minulého roka vyplýva, že v danom čase nakupovala takmer polovica prevádzok energie za výrazne vyššie ako zastropované ceny.
Práve v tomto období pritom vznikli väčšine prevádzok v HoReCa sektore masívne nedoplatky za energie.
Chýba politická vôľa
Upozornil, že nádejou pre slovenské ubytovacie zariadenia a gastroprevádzky bolo spustenie avizovanej kompenzačnej schémy za štvrtý kvartál minulého roka, ktoré by im pomohlo pokryť aspoň časť zvýšených nákladov.
Z tohto dôvodu sa asociácia ešte v januári obrátila priamo na ministra hospodárstva a požiadala ho o urýchlené zverejnenie výzvy na kompenzáciu vysokých cien energií aj za obdobie mesiacov október až december 2022. Ani po mesiacoch sa však situácia nikam nepohla.
"Z osobných stretnutí na ministerstve hospodárstva vyplynulo, že spustenie výzvy a kompenzácie pre podniky za štvrtý kvartál minulého roka je výhradne politickým rozhodnutím, na ktoré, žiaľ, momentálne chýba politická vôľa, čo považujem za neprípustný hazard s tisícami podnikov," zdôraznil Harbuľák.
Štát v súvislosti s energetickou krízou podľa neho svoju úlohu nezvládol.
"Za obdobie august až september minulého roka vyplatilo ministerstvo hospodárstva žiadateľom o kompenzáciu celkovo 107 miliónov eur, čo predstavuje len zhruba tretinu alokovanej sumy na tento účel, čo považujem za nedostatočné," podčiarkol Harbuľák.
AHRS vyzýva vládu a predsedov jednotlivých koaličných strán, aby upustili od politikárčenia a v súvislosti s energetickou krízou začali urýchlene skutočne plniť svoju úlohu. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Domov
Nadácia Zastavme korupciu podala pre slovenskú expozíciu na EXPO podnet na NKÚ. Vznikli podozrenia z predraženia.
(TASR)Ak odídeme, zlo bude mať voľnú cestu. Mladých Slovákov sme sa pýtali, prečo chcú ostať na Slovensku aj napriek politike.
(Closer)Polícia začala v prípade nálezu mŕtveho muža v petržalskom byte trestné stíhanie. Lekár cudzie zavinenie nevylúčil.
(TASR)Nezamestnanosť v eurozóne dosiahla v marci 6,2 percenta a udržala sa tak na úrovni z februára.
(TASR)Cynická obluda: Chudák, starý belovlasý deduško sa takto prehnal zo svojej skromnej vilky až do nenávidenej Bratislavy.
(SME)Európski odborníci z deviatich krajín vyzývajú ministra Tarabu, aby zastavil plošný odstrel medveďov.
(SITA)"Na prvých priečkach v EÚ sme len v korupcii a ruskej propagande," hovorí v Rozhovoroch ZKH expremiér Ódor.
Predpoveď počasia: Bude jasno až polojasno, teploty sa na juhu Slovenska priblížia k 30 stupňom.
(SITA)