Poslanci schválili zvýšenie mimoriadnej dane pre rafinérie na 70 percent
Poslanci schválili zvýšenie mimoriadnej dane pre rafinérie. Takzvaný solidárny príspevok z činností v odvetviach ropy, zemného plynu, uhlia a rafinérií sa zvýši na 70 percent nadmerného zisku. Zároveň bude platiť nielen za zdaňovacie obdobie minulého roka, ale aj za rok 2023.
Snemovňa v rámci nej schválila aj pozmeňujúci návrh poslankyne Petry Hajšelovej (Sme rodina), ktorý z platenia solidárneho príspevku vyňal ťažbu uhlia.
Zámerom je podporiť transformáciu regiónu horná Nitra, v ktorom sa tento rok končí ťažba hnedého uhlia a potrebuje investície na ďalší rozvoj.
Poslanci naopak nesúhlasili s dvoma pozmeňujúcimi návrhmi, ktorých cieľom bolo upraviť sadzbu solidárneho príspevku. Peter Kremský (OĽANO) navrhoval jej zvýšenie na 90 percent, Marián Viskupič (SaS) zase ponechanie na doterajšej úrovni 55 percent.
Novelu predložili do parlamentu poslanci z hnutia OĽANO. Cieľom je podľa nich vrátiť úpravu zdaňovacieho obdobia a výšku sadzby príspevku na úroveň pôvodného vládneho návrhu zákona.
Zákon schválil parlament vlani v decembri so zmenami, ktoré vyplynuli z rokovaní výborov a ktoré jeho znenie zmiernili.
Mimoriadne zdanenie sa dotýka najmä bratislavskej rafinérie Slovnaft. Aj keď zavedenie solidárneho príspevku vyplýva z nariadení EÚ, zdanenie v aktuálnej výške Slovnaft odmietol a zvažuje podanie žaloby na arbitrážny súd.
Rafinéria reagovala, že rozhodnutie poslancov berie na vedomie, prijatý zákon si aktuálne právne zanalyzuje a zváži ďalšie možné kroky. Zdanenie Slovnaft považuje za cielený politický útok na dlhodobo úspešný podnik strategického významu.
"V období politického chaosu si zrejme nikto neuvedomuje závažnosť a dôsledky takéhoto kroku," uviedol hovorca spoločnosti Anton Molnár. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Ceny ropy vzrástli. Trhy čakajú na víkendové rozhovory medzi predstaviteľmi Číny a USA o clách.
(TASR)Produktivita práce v USA zaznamenala v 1. kvartáli pokles, prvý za takmer tri roky. Zvýšili sa aj náklady na prácu.
(TASR)Americký prezident Trump a britský premiér Starmer uzavreli novú obchodnú dohodu, rieši dovoz aj clá.
(TASR)Europarlament prijal flexibilné emisné opatrenia pre výrobcov automobilov.
(TASR)Eurokomisia spúšťa konzultácie o tovaroch z USA, na ktoré chce uvaliť proticlá.
(TASR)Priemyselná produkcia v Nemecku sa v marci zotavila a zvýšila nádej na lepší vývoj ekonomiky.
(TASR)Cena zlata klesla, nadol ju posunuli Trumpove vyhlásenia o obchodnej dohode s "veľkou krajinou".
(TASR)Českému stavebníctvu sa v marci výrazne darilo, jeho produkcia medziročne vzrástla o vyše dvanásť percent.
(TASR)