Kaľavský cez telemost vypovedá presne tie veci, pre ktoré rozpútal tzv. vojnu v polícii
Bývalý šéf operatívcov Kaľavský cez telemost vypovedá presne tie veci, pre ktoré rozpútal tzv. vojnu v polícii. K vlastným skutkom, pre ktoré je obžalovaný, sa vyjadril stručne tým, že vraj je všetko vymyslené.
„Ide o pomstu mojich bývalých kolegov za to, že som sa rozhodol pravdivo vypovedať o nezákonných postupoch bývalých kolegov z NAKA,“ vyhlásil Kaľavský na súde.
Vzápätí zľahčoval to, prečo napríklad nezaplatil podnikateľovi Petrovi Petrovovi s prezývkou Tiger za niektoré veci, ktoré od neho dostal. Išlo napríklad o plastové okná na chalupe, auto alebo mobilný telefón.
„Do dnešného dňa mi (Petrov) faktúru nedal,“ vysvetlil napríklad spôsob, akým kúpil plastové okná. Cez Petrova vraj nakupoval preto, aby to šlo cez firmu a ušetril na DPH. Podobným spôsobom vraj neskôr kupoval aj auto.
Kaľavský si po celý čas počas výpovede pomáha pripravenými poznámkami. Tvrdí, že celý vzťah s Petrovom vraj fungoval opačne, než tvrdí obžaloba. Teda že nie on, Kaľavský, bol informátorom podnikateľa Petrova a hovoril mi, čo sa deje v polícii.

Všetko vraj bolo naopak a vraj Petrov mal toľko „špehov“ v polícii, že skôr Kaľavský vedel od neho o tom, čo sa deje. Takýmto spôsobom sa vraj Kaľavský vopred dozvedel aj o tom, že polícia chystá zadržanie exšéfa SIS Vladimíra Pčolinskému.
V spontánnej výpovedi spomína Kaľavský aj ďalšie viaceré veľké kauzy, napríklad zadržiavanie bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, prípad zosnulého policajného prezidenta Milana Lučanského či kauzu Očistec.
Kaľavský sa viac než na vlastnú obžalobu sústredí na spochybňovanie veľkých káuz, z ktorých sú už niektoré aj právoplatne uzavreté. Sudca Miroslav Mazúch ho musí opakovane napomínať, aby sa držal bodov obžaloby s tým, že ak chce vypovedať proti konkrétnym ľuďom, má tak spraviť v samostatných konaniach.
Kaľavský sa však zakaždým vracia k tomu, ako sa vraj na NAKA manipulujú svedectvá kajúcnikov či ako sa robí nátlak na niektorých svedkov.
Tvrdí, že o tomto smerovaní polície informoval v počiatkoch vojny v polícii aj dosluhujúceho premiéra Eduarda Hegera. Stalo sa tak vraj v budove štátneho Tiposu, kde bol premiér na pracovnom stretnutí s vedením lotériovej spoločnosti. Hegerovi sa sťažoval na to, že aj ako šéf operatívy napríklad vopred nevedel o zásahu v Pente a bolo mu povedané, že sa ide na nejaký domový zásah. (SME)
Ďalšie príspevky z rubriky: Domov
Smer je opitý mocou, vraví Danko. Výzva Matoviča je to najlepšie, čo za dlhý čas vypadlo z opozície. Týždeň podľa Schutza.
(SME)Povoliť projekt často trvalo omnoho dlhšie ako jeho výstavba. Nový stavebný zákon by mal povoľovací proces skrátiť.
(The Slovak Spectator)Ľudí ohrozených chudobou má Slovensko menej ako je priemer Únie, ale rýchlo ich pribúda, zistil Eurostat.
(SME)Bola som pravdivá v tom, že chcem len tancovať, hovorí tanečníčka Kasenčáková o Miliónovom tanci.
(SME)Čo sa to deje s Robertom Ficom? Často ruší program, je emotívny a uzavretý, píše Jakub Filo.
(SME)Hlas chce na koaličnej rade hovoriť o tom, aby transakčná daň nemusela platiť pre drobných živnostníkov.
(TASR)Poľovníci majú psy v lese strieľať ešte ľahšie. Minister Takáč zatiaľ novelu stiahol.
(SME)Minister investícií Migaľ je pripravený podporiť mimovládky pri novele zákona o neziskových organizáciách.
(SITA)