Maloobchodníci kritizujú poslancov za snahu o obmedzenie nedeľného predaja
Maloobchodníci odkázali poslancom, že ich diskusia o zákaze predaja v nedeľu ukazuje ich neznalosť problematiky a nepochopenie, v akej situácii sa nachádzajú. Podľa šéfa Iniciatívy slovenských maloobchodníkov nezazneli v pléne žiadne uchopiteľné argumenty.
Ohrozenie brigádnikov
„Tí istí poslanci, ktorí presadili zvýšenie nedeľných príplatkov, dnes chcú o tieto príplatky obrať zamestnancov v maloobchode a podnikateľom prikázať, kedy majú mať otvorené,“ uviedol predseda iniciatívy Daniel Krakovský.
Niektorí zástancovia návrhu priznali, že nedele trávia najradšej s rodinou v nákupnom centre.
„Je absolútne nepochopiteľné, že je niekto schopný poslať študentov porušovať zákonník práce a pracovať 12 až 16 hodín v sobotu, len aby si vykryli výpadok nedeľného zárobku,“ tvrdí Krakovský.
Dodáva, že celý problém sa zúžil iba na „ženičky", ktoré majú nárok byť v nedeľu doma s rodinami. Avšak v maloobchode pracujú aj študenti, slobodní ľudia či dôchodcovia, ktorí si chcú počas víkendu privyrobiť.
„Odborníci ako aj zástupcovia podnikateľov spochybňujú tiež argument úspor, keďže napríklad v supermarketoch chladničky musia bežať nonstop a obchodné centrá so službami zostanú rovnako otvorené,“ dodáva Krakovský.
Miliónové straty, menej pracujúcich
Podľa neho v konečnom dôsledku by úspora nastala iba na mzdách zamestnancov.
Ak má byť obhajoba postavená na tom, že vo vyspelých krajinách takýto systém funguje, treba sa pozrieť aj na kvalitu podnikateľského prostredia. Okrem toho takto striktne nastavené podmienky má len minimum krajín sveta.
„Poslanci, ktorí zjavne v živote nezamestnávali ľudí a ani nepracovali v maloobchode, chcú od stola ovplyvniť životy tisícov ľudí bez toho, aby sa ich opýtali na názor,“ dodáva Krakovský
Zároveň poukazuje na odhadovaný priamy výpadok príjmov výške 31 miliónov eur a takmer 1 800 ľudí, ktorí vďaka tomuto návrhu prídu o prácu.
Výpadok nedieľ u viacerých podnikateľov to ovplyvní do tej miery, že sa rozhodnú svoje prevádzky zavrieť. Trpieť budú aj prevádzkovatelia služieb a gastro prevádzok, ktorí sa spoliehajú práve na návštevnosť obchodov, a to najmä v nákupných centrách. (SITA)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Produktivita práce v USA zaznamenala v 1. kvartáli pokles, prvý za takmer tri roky. Zvýšili sa aj náklady na prácu.
(TASR)Americký prezident Trump a britský premiér Starmer uzavreli novú obchodnú dohodu, rieši dovoz aj clá.
(TASR)Europarlament prijal flexibilné emisné opatrenia pre výrobcov automobilov.
(TASR)Eurokomisia spúšťa konzultácie o tovaroch z USA, na ktoré chce uvaliť proticlá.
(TASR)Priemyselná produkcia v Nemecku sa v marci zotavila a zvýšila nádej na lepší vývoj ekonomiky.
(TASR)Cena zlata klesla, nadol ju posunuli Trumpove vyhlásenia o obchodnej dohode s "veľkou krajinou".
(TASR)Českému stavebníctvu sa v marci výrazne darilo, jeho produkcia medziročne vzrástla o vyše dvanásť percent.
(TASR)Hlavný veterinárny lekár Martin Chudý sa stal členom európskeho výboru na kontrolu slintačky a krívačky.
(TASR)