Žilinka odmieta, že by sa v kauze únosu Vietnamca nekonalo
Generálny prokurátor Maroš Žilinka odmietol, že by sa v kauze únosu Vietnamca nekonalo. Deklaroval, že vyšetrovanie prebieha a orgány činné v trestnom konaní pracujú. Zdôraznil potrebu získavania dôkazov zákonnými spôsobmi.
Ak sa zistí účasť slovenských štátnych orgánov na únose, bude podľa jeho slov aj vyvodená zodpovednosť. Uviedol to v pléne Národnej rady SR počas Hodiny otázok.
"Vždy sme tvrdili, že pokiaľ ide o podozrenia, prebieha trestné stíhanie vo veci," uviedol generálny prokurátor s tým, že vo veci sa vykonávajú zákonným spôsobom potrebné úkony.
Podčiarkol, že OČTK nemôžu pracovať na základe článkov v médiách, ale len na základe zákonom získaných dôkazov. Ozrejmil, že doteraz bolo vo veci vypočutých 62 svedkov a že orgány intenzívne komunikujú aj s inými krajinami na základe cezhraničnej spolupráce.
Apeloval aj na médiá, aby bez znalosti dôkazov a zistení netlačili článkami na vyšetrovateľov. Odmietol pritom podsúvanie naratívu zo strany médií aj niektorých politikov, že sa v tejto trestnej veci nekoná a že sa OČTK snažia kauzu "ututlať". "Nie je to pravda," vyhlásil Žilinka.
Žilinka kritizoval aj špekulatívne narábanie s doterajšími výrokmi prokuratúry v čase. Podčiarkol, že výroky jeho i prokuratúry vždy zodpovedali skutkovým a právnym záverom, ku ktorým dospeli v čase, keď ich prezentovali.
Poznamenal, že vtedy nemohli vedieť, aké budú napríklad neskoršie zistenia nemeckých orgánov a nemohli teda na to ani reagovať pri vykonávaní úkonov a pri výsluchoch v minulosti. "Odmietam takúto manipuláciu," vyhlásil.
Generálny prokurátor v pléne reagoval na otázky Ondreja Dostála (SaS). Otvorené podľa Dostála ostáva to, či na únose participoval niekto zo Slovenska.
Pýtal sa, či stále platí, že Generálna prokuratúra SR "nepovažuje za osožné, aby sa orgánmi činnými v trestnom konaní preskúmali podozrenia, či v kauze únosu vietnamského občana boli zainteresované osoby či orgány SR". (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Domov
Poľovníci majú psy v lese strieľať ešte ľahšie. Minister Takáč zatiaľ novelu stiahol.
(SME)Minister investícií Migaľ je pripravený podporiť mimovládky pri novele zákona o neziskových organizáciách.
(SITA)Opozičné hnutie PS vyzýva premiéra Fica a koalíciu, aby zrušili transakčnú daň.
(TASR)Ani jeden z argumentov o kritike EÚ nemôže slúžiť na to, aby sme hazardovali s budúcnosťou Slovenska, vyhlásil Raši.
(TASR)Naše členstvo v EÚ má dnes oveľa silnejší zmysel, hodnotu aj perspektívu, vyhlásil prezident. Upozornil aj na nedostatky Únie.
(TASR)"Vidíme množstvo tunelov vo financiách, ale svetlo na konci tunela nevidíme," hovorí expremiér Ódor v Rozhovoroch ZKH.
Mám šťastie, že som už párkrát padol na dno a robil som veľa rôznych robôt, vraví herec Jablonský v podcaste Ľudskosť. Čítaj ďalej
Medzinárodné študentské divadlo, beh lesmi aj ochutnávka vín. Pripravili sme tipy na podujatia v Bratislave.
(The Slovak Spectator)