Predseda parlamentu Kollár vidí ako vinníka za pád vlády strany Hlas a SaS
Predseda parlamentu Kollár vidí ako vinníka za pád vlády strany Hlas a SaS, ktoré hlasovanie o vyslovení nedôvery navrhli. Kollár chápe konanie Matoviča aj Sulíka, vyhlásil v relácii O päť minút 12 RTVS.
Nie je podľa Kollára úplne isté, či by Matovičova demisia zachránila vládu. Líder SaS Sulík skutočne vyzeral, že by bol schopný ústupkov, nemali však žiadnu záruku. Pre Matoviča by bolo ustúpenie z pozície ministra potupné. Predseda parlamentu chápe oboch.
Nemali by sme sa podľa Kollára zamerať na to, kto vládu položil, ale čo ďalej. Sme rodina necíti zodpovednosť za výsledok hlasovania.
Kollár chce zozbierať všetky požiadavky a následne hľadať riešenia situácie. "Neodmietam nič, čo bude v prospech ľudí," reagoval na otázku moderátora o novej sedemdesiaťšestke.
Sulík sa chcel pomstiť Matovičovi a oblúkom sa vrátiť k moci, tvrdí líder Smeru Fico. Smer chce najskôr vyriešiť novelu ústavy o skrátení volebného obdobia. Pred jej schválením nebude diskutovať o prijatí rozpočtu.
V prípade neschválenia novely by nasledovalo vymenovanie úradníckej vlády prezidentkou. Kollár tento typ vlády považuje za nelegitímny, pretože nebola výsledkom demokratických volieb. Na Ficovu kritiku, že prezidentka neháji záujmy Slovenska, pretože je príliš liberálne a proamericky orientovaná, reagoval, že Slovensko má najlepšiu prezidentku, akú sme mohli mať. Kollár Slovensko si zachováva svoju suverenitu, ale zdôraznil, že sme krajina orientovaná smerom na Západ.
Kollár už podľa jeho slov nezachraňuje vládu, jeho prioritou je teraz upokojenie situácie a pomoc ľudom. Schválenie rozpočtu je preto podľa neho nutné vyriešiť a pokiaľ bude politická vôľa, bude to možné urobiť aj tento týždeň. (SME)
Ďalšie príspevky na tému: Pád vlády
Poslanci zo strany Demokrati nebudú hlasovať za otvorenie mimoriadnej schôdze. Juraj Šeliga ako hlavný dôvod uviedol návrh poslanca Tarabu, ktorý ohrozuje existenciu špeciálnej prokuratúry a vyzval hnutie OĽaNO, aby stiahlo podpisy.
(SME)Hoci sa predčasný koniec odchádzajúcej vlády spája najmä so slovom chaos, výstižné pomenovanie pre to, čoho sme boli svedkami, je aj „éra protikladov“. Matovič vyvolal čosi ako spoločenskú psychózu. Píše Matúš Ritomský.
(SME)Fico doteraz čerpal silu aj z predstavy časti voličov, že je lepší než hádavý amatér a strojca chaosu. Preto potrebuje byť v konflikte so všetkými, ktorí predstavujú demokratickú alternatívu, a útočí na Ódora, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
(SME)Nevyhraňoval som sa dostatočne voči Igorovi Matovičovi, priznal Eduard Heger. v TV Markíza poznamenal, že si "hrýzol do jazyka", aby dokončili dôležité reformy a ochránili plán obnovy.
(TASR)Premiér Heger neodpovedal v TV Markíza na otázku, či nápad dosadiť Samuela Vlčana na miesto ministra pôdohospodárstva bola jeho iniciatíva. OĽaNO a Hegerova strana Demokrati sa počas týždňa obviňovali, koho bol Vlčan nominant.
(SME)Peter Pellegrini vysiela voličom signál, že by sa radšej mali vo voľbách prikloniť k jeho strane, než k Progresívnemu Slovensku. Líder Hlasu sa obáva, že progresívci by pre nedostatok skúseností mohli vládnuť podobne ako OĽaNO. Čítaj ďalej
Aby sa nepakovali podobné kauzy ako je tá ministra Vlčana, je potrebné zmeniť zákon, ktorý by vylúčil politického nominanta s obchodovaním so štátom, povedal premiér Heger v relácii Sobotné dialógy RTVS. Čítaj ďalej
Eduard Heger zhodnotil svoju vládu ako najreformnejšiu vôbec. Bolo to podľa neho najmä vďaka Plánu obnovy. "Je to moje dieťa a som na neho hrdý, pretože pomáha," povedal Heger na tlačovej konferencii, kde vymenováva úspechy vlády.
(SME)