V Newtowne sprístupnili pamätník obetiam masakry v škole Sandy Hook
V americkom meste Newtown sprístupnili pamätník 20 žiakom prvého ročníka a šiestim pedagógom, ktorí prišli o život pri streľbe na miestnej základnej škole Sandy Hook. V decembri uplynie od útoku desať rokov.
Pamätník bol navrhnutý ako miesto na rozjímanie. Cestičky lemované rôznou výsadbou vedú k vodnej nádrži v tvare kruhu s platanom vysadeným na umelom ostrovčeku uprostred a s menami obetí vyrytými do kamennej obruby. Prúd vody smeruje tak, aby sa plávajúce sviečky, kvety či iné predmety pohybovali smerom k stromu a krúžili okolo neho.
Občania mesta vlani schválili náklady na pamätník vo výške 3,7 milióna dolárov. Časť nákladov bola kompenzovaná, keď Komisia pre štátne dlhopisy schválila návrh, že mestu Newtown na tento projekt poskytnú 2,5 milióna dolárov.
Projekt čelil niekoľkým výzvam po tom, čo mesto na jeseň 2013 vytvorilo osobitnú komisiu, ktorá mala dohliadať na plánovanie pamätníka. Niektoré navrhované lokality boli totiž zamietnuté, vrátane jednej v blízkosti poľovníckeho klubu, odkiaľ bolo často počuť výstrely. Pamätník napokon, aj so súhlasom rodičov obetí, vznikol v blízkosti školy Sandy Hook.
V deň výročia masakry v miestnej škole sa v Newtowne nekonávajú žiadne spomienkové podujatia pre širokú verejnosť. Tento rok sú na 14. decembra ako obvykle naplánované iba bohoslužby, na ktoré verejnosť môže prísť.
Masaker na základnej škole Sandy Hook sa odohral 14. decembra 2012 a spáchal ho 20-ročný Adam Lanza, ktorý sa následne zastrelil. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Izrael čelí tretiu noc po sebe odvetnému raketovému útoku Iránu. Čítaj ďalej
Počet jadrových zbraní na svete, ktorý desaťročia klesal, by sa mohol čoskoro po prvýkrát od skončenia studenej vojny opäť zvýšiť. Čítaj ďalej
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval v nedeľu krajiny zo skupiny G7 pred ich summitom v Kanade, aby zvýšili tlak na Rusko, ktoré napriek sľubom šéfa Kremľa Vladimira Putina naďalej útočí na civilné energetické zariadenia na Ukrajine. Čítaj ďalej
Pri izraelských útokoch na Irán bolo od piatka zabitých celkovo 224 ľudí, prevažne civilistov. Čítaj ďalej
Česká polícia zasahovala v meste Kostelec nad Černými lesy, kde došlo k streľbe s dvoma obeťami. Podozrivého zadržali.
(TASR)Izraelské útoky na Irán zabili od piatku najmenej 224 ľudí, uvádza tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Čítaj ďalej
Šéfka zahraničnej politiky EÚ Kallasová zvolala na utorok videokonferenciu ministrov zahraničných vecí. Čítaj ďalej
Izrael zabil šéfa tajnej služby a zničil hlavné zariadenie v jadrovom komplexe Natanze, tvrdí Netanjahu. Čítaj ďalej