Britská vláda šetrí, preskúma projekt jadrovej elektrárne aj novú železnicu
Britská vláda sa snaží znížiť výdavky. Preskúmava aj výstavbu jadrovej elektrárne Sizewell C. Tá mala zabezpečovať až sedem percent celkovej potreby elektriny v Británii, kritici však tvrdia, že bude drahá a jej výstavba potrvá roky.
Otáznik visí aj nad vysokorýchlostnou železnicou na severe Anglicka. Vláda pod vedením nového premiéra Rishiho Sunaka má predstaviť svoje daňové a výdavkové plány 17. novembra.
"Skúmame každý veľký projekt, vrátane Sizewell C," povedal BBC jeden z vládnych úradníkov. Rokovania o získaní finančných prostriedkov pre jadrovú elektráreň podľa všetkého ale pokračujú. Očakáva sa, že elektráreň začne vyrábať elektrinu v roku 2030.
Hovorca ministerstva financií uviedol, že realizácia infraštruktúrnych projektov je prioritou. "Stavba trate HS2 (medzi Londýnom a Birminghamom) je v plnom prúde, neprekračuje rozpočet a umožní vytvoriť 28-tisíc pracovných miest. V najbližších rokoch tiež chceme schváliť aspoň jeden veľký jadrový projekt a usilujeme sa o urýchlenie realizácie približne 100 veľkých infraštruktúrnych projektov v celej Británii," povedal.
Nový minister obchodu a energetiky Grant Shapps ale naznačil, že nedávne záväzky bývalej premiérky Liz Trussovej súčasná vláda s veľkou pravdepodobnosťou obmedzí.
Trussová okrem iného sľúbila, že v severnom Anglicku vybuduje rozsiahly železničný systém, teraz sa ale očakáva, že plány na železničnú trať označovanú Northern Powerhouse Rail budú zredukované.
Elektrárni Sizewell C na pobreží Suffolku dala vláda zelenú v júli. "Plnú podporu" jej minulý mesiac prisľúbili Trussová a francúzsky prezident Emmanuel Macron. Projektu sa má zhostiť francúzska energetická spoločnosť EDF, ktorá sa podieľa tiež na stavbe jadrovej elektrárne Hinkley Point C v grófstve Somerset. Elektráreň by podľa EDF mohla vyrábať elektrinu asi pre šesť miliónov domácností.
Nové veľké jadrové elektrárne sú kľúčovou súčasťou vládnej stratégie, ktorá má pomôcť znížiť závislosť Británie od fosílnych palív. Niekdajší premiér Boris Johnson vyhlásil, že jeho zámerom je postaviť v nasledujúcich ôsmich rokoch osem nových reaktorov. Odklon od tohto postoja by znamenal zásadnú zmenu v energetickej politike.
Počas letnej kampane na post lídra Konzervatívnej strany sa Sunak zaviazal, že bude podporovať Johnsonov plán na výstavbu ôsmich nových reaktorov, pripomenula BBC. "Ak je nám známe, na projekte (Sizewell C) sa stále pracuje," uviedol zdroj z odvetvia. (ČTK)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Areál na bratislavských Zlatých pieskoch sa zmenia. Ružinov povedal nie, magistrát však dal investorovi zelenú.
(Index)Mercedes-Benz plánuje v súvislosti s americkými dovoznými clami vyrábať ďalší model vo svojom závode v USA.
(TASR)General Motors znížil svoj výhľad zisku na tento rok, keďže sa pripravuje na možný vplyv ciel v USA.
(TASR)Ryanair bude hľadať alternatívneho dodávateľa, ak americké clá zásadne ovplyvnia cenu lietadiel Boeing.
(TASR)Ministerstvo práce spustí nový program na podporu zamestnávania Právo na prvé zamestnanie 2.
(TASR)Pár percent v HDP rozhodne, či budeme žiť ako v Srbsku, alebo ako v Nemecku. Návod, ako vyučovať ekonómiu.
(Index)Ceny ropy zaznamenali najprudší mesačný pokles za takmer 3,5 roka. Saudi totiž plánujú zvýšiť ťažbu.
(TASR)Rozsiahly výpadok elektrickej energie v Španielsku spôsobil hospodárske škody vo výške približne 1,6 miliardy eur.
(TASR)