Nové európske opatrenie proti energetickej kríze nepomáha Slovensku
Nové európske opatrenie proti energetickej kríze nepomáha Slovensku, vysvetľuje premiér Heger. Ministri EÚ prijali balík opatrení, jeho súčasťou je zdanenie nadmerných ziskov spoločností vyrábajúcich fosílne palivá.
Premiér oznámil, že Slovensko bude žiadať Európsku úniu o uvoľnenie miliárd eur z nevyčerpaných eurofondov na opatrenia proti dôsledkom vysokých cien energií. Rovnaký postup nám podľa neho výrazne pomohol počas pandémie.
Heger tiež pohrozil zastavením vývozu už predanej elektriny zo Slovenska, ak krajina nedostane finančnú podporu. "Máme pripravený plán B. To znamená, že elektrina, ktorá sa na Slovensku vyrobí, nepôjde do tých krajín, ktoré ju majú kúpenú, ale dáme ju našim občanom a našim firmám," povedal Heger.
Obchodníkom, ktorí majú dodávky elektriny na budúci rok od Slovenských elektrární odkúpené chce premiér zaplatiť cenu, za ktorú elektrinu kúpili. Na rozdiel od Slovenských elektrární je premiér presvedčený, že predpisy EU takéto zásahy štátu umožňujú. Slovenských elektrární už pri schvaľovaní novely zákona o energetike upozornili, že v takom prípade by museli pre svojich zmluvných odberateľov zabezpečiť elektrinu z iných zdrojov, čo povedie ku krachu spoločnosti.
Slovensko je podľa Hegerových slov priemyselná krajina a preto má vyššiu spotrebu energií a zároveň máme spomedzi krajín EÚ aj najväčší podiel výdavkov domácností na energie. Heger preto nechce nechať priemysel bez podpory.
Tento krok je podľa Hegera je jasný dôkaz toho, že Slovensko v Bruseli "len nešúcha nožičkami" a neozve sa so svojimi pripomienkami. (SME)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
General Motors znížil svoj výhľad zisku na tento rok, keďže sa pripravuje na možný vplyv ciel v USA.
(TASR)Ryanair bude hľadať alternatívneho dodávateľa, ak americké clá zásadne ovplyvnia cenu lietadiel Boeing.
(TASR)Ministerstvo práce spustí nový program na podporu zamestnávania Právo na prvé zamestnanie 2.
(TASR)Pár percent v HDP rozhodne, či budeme žiť ako v Srbsku, alebo ako v Nemecku. Návod, ako vyučovať ekonómiu.
(Index)Ceny ropy zaznamenali najprudší mesačný pokles za takmer 3,5 roka. Saudi totiž plánujú zvýšiť ťažbu.
(TASR)Rozsiahly výpadok elektrickej energie v Španielsku spôsobil hospodárske škody vo výške približne 1,6 miliardy eur.
(TASR)Spojené štáty uvalili sankcie na sedem spoločností zapojených do predaja iránskej ropy.
(SITA)Európska únia sa pripravuje na možnosť neúspešných rokovaní so Spojenými štátmi, tvrdí eurokomisár Šefčovič.
(TASR)