Čínskym predstaviteľom povolili vstup do sály s rakvou Alžbety II.
Britský parlament potvrdil, že čínskych predstaviteľov pozvú, aby sa zúčastnili na vzdávaní pocty zosnulej kráľovnej Alžbete II. pri jej rakve vo Westminsterskej sále.
Westminsterská sála je súčasťou sídla britského parlamentu, Westminsterského paláca. Do toho má zakázaný vstup čínsky veľvyslanec v Spojenom kráľovstve vzhľadom na sankcie, ktoré Peking zaviedol voči piatim členom Dolnej snemovne a dvoch členom Snemovne lordov.
Tento zákaz zostane v platnosti, no nebude rozšírený na ďalších čínskych predstaviteľov. Čínsky prezident Si Ťin-pching je na zozname hostí pondelkového štátneho pohrebu, podľa správ ho však zastúpi viceprezident Wang Čchi-šan.
Podľa zvyklostí by mali byť na štátne pohreby pozvaní zástupcovia všetkých krajín, s ktorými Spojené kráľovstvo udržiava diplomatické vzťahy.
Medzi pozvanými je saudskoarabský korunný princ a faktický vláda Muhammad bin Salmán, čo vyvolalo veľké pobúrenie ľudskoprávnych skupín.
Na pohreb Alžbety II. nepozvali Sýriu, Venezuelu, Afganistan, Mjanmarsko, Rusko ani Bielorusko. Irán, Severnú Kóreu a Nikaraguu požiadali o účasť len na úrovni vysokopostavených diplomatov. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Kráľovná Alžbeta II.
Bývalý britský premiér Boris Johnson pripomenul výročie narodenia dlhoročnej kráľovnej Alžbety II., ktorá zomrela vlani v septembri po viac než 70-ročnej vláde. Bývalá panovníčka by 21. apríla oslávila 97. narodeniny. Čítaj ďalej
Manželka britského kráľa Kamila darovala deťom Paddingtonov, ktorých ľudia doniesli zosnulej Alžbete II. Kamila osobne odovzdala desiatky plyšových medvedíkov detskej charitatívnej organizácii. Čítaj ďalej
Britská pilotka Larhlidová lietadlom "nakreslila" najväčší portrét Alžbety II. Urobila tak s cieľom vyzbierať peniaze na charitatívne účely. Pilotka chcela vyzbierať na podporu hospicov 5000 libier. Zatiaľ vyzbierala zhruba 1100. Čítaj ďalej
Alžbeta II. týždeň čo týždeň počúvala správy od 15 premiérov. Ako tie stretnutia prebiehali a aký k ním mala vzťah, zobrazuje divadelná hra, seriál, film i dokument. V novej sérii seriálu Koruna ju bude hrať Imelda Stauton. (SME)
Britská mincovňa predstavila prvé mince s portrétom kráľa Karola III. Mince v hodnote 50 pencí sa do obehu postupne dostanú od decembra. Podobizeň panovníka vytvoril britský sochár Martin Jennings a Karol III. ju osobne schválil. (TASR)
Stovky ľudí sa stretli pred Windsorským hradom so zámerom vzdať poslednú poctu zosnulej Alžbete II. Kaplnku sv. Juraja, v ktorej je pochovaná, otvorili pre verejnosť po prvýkrát od jej smrti. Čítaj ďalej
Príčinou smrti zosnulej kráľovnej Alžbety II. bol podľa úmrtného listu vysoký vek. V liste sa tiež uvádza, že zomrela 8. septembra o 15:10 miesteho času na zámku Balmoral v Škótsku. (BBC)
Organizátor korunovácie Karola III. dostal zákaz šoférovania. Súd vydal verdikt napriek tomu, že Edward Fitzalan-Howard, vojvoda z Norfolku, argumentoval, že svoje auto potrebuje pri organizovaní korunovácie kráľa Karola III. Čítaj ďalej