Francúzsko hlási prvý možný prípad prenosu opičích kiahní z človeka na psa
Francúzsko hlási prvý možný prípad prenosu opičích kiahní z človeka na psa. Objavil sa u dvoch mužov a ich domáceho maznáčika v Paríži. Ide o prvý prípad, keď došlo k prenosu vírusu z človeka na zviera.
Prenos choroby z človeka na zviera bol až doteraz podľa Svetovej zdravotníckej organizácie len teoretickým rizikom, nie je ale podľa nej prekvapením.
Mužom, ktorí spolu žijú vo voľnom vzťahu, lekári diagnostikovali opičie kiahne v parížskej nemocnici na začiatku júna. Podľa správy zverejnenej minulý týždeň v časopise The Lancet sa dvanásť dní po tom, ako sa u nich prejavili príznaky opičích kiahní, objavila choroba aj u ich štvorročného psa plemena taliansky chrtík.
Pes bol pozitívne testovaný na rovnaký typ opičích kiahní ako jeden z majiteľov.
Podľa správy muži uviedli, že nechali svojho psa spať s nimi v posteli. Od prejavu prvých príznakov u nich, ale predtým, ako sa objavili príznaky u psa, dbali na to, aby sa ich zviera nepribližovalo k iným zvieratám ani ľuďom.
Zatiaľ nie je jasné, či nakazený pes bude schopný preniesť vírus späť na človeka. Domáce zvieratá, ktoré žijú v úzkom kontakte s niekým, kto mal príznaky opičích kiahní, by však mali byť podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb izolovaní doma a mimo dosahu iných zvierat a ľudí počas 21 dní. Nakazení ľudia by sa k zvieratám nemali približovať a - ak je to možné - mali by požiadať niekoho iného v domácnosti, aby sa o maznáčika postaral. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Opičie kiahne
UNICEF vyhlásil núdzové výberové konanie na zabezpečenie vakcín proti opičím kiahňam pre krajiny zasiahnuté krízou.
(TASR)Svetová zdravotnícka organizácia nezruší mimoriadnu situáciu vyhlásenú vlani pre šírenie opičích kiahní, hoci toto ochorenie vo svete výrazne ustupuje. Organizácia sa odvolala na odporúčanie rady nezávislých expertov. Čítaj ďalej
Šírenie opičích kiahní v mnohých krajinách sveta aj naďalej predstavuje ohrozenie verejného zdravia medzinárodného významu, rozhodla Svetová zdravotnícka organizácia na základe odporúčania nezávislého výboru odborníkov. (TASR)
Na Slovensko doručili 1 440 dávok vakcín proti opičím kiahňam, ktoré nám darovala eurokomisia. Uskladnené sú v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach. Na Slovensku sa celkovo potvrdilo 14 prípadov vírusu. (TASR)
Vyše 1400 vakcín účinných proti opičím kiahňam má na Slovensko prísť v nadchádzajúcich týždňoch. Slovensko má vakcíny dostať od Európskej komisie, členské krajiny majú dostať podiel podľa počtu obyvateľov. Čítaj ďalej
V Maďarsku pribudli za posledný týždeň dva prípady opičích kiahní, muži vo veku 25 a 38 rokov nepotrebujú nemocničnú starostlivosť a sú v domácej izolácii. Spolu evidujú 77 diagnostikovaných prípadov tejto infekcie. (TASR)
Príčinou smrti pacienta v Česku, nakazeného opičími kiahňami, nebola táto infekcia. Informovala o tom Fakultná nemocnica Bulovka, v ktorej sa liečil. Pacient mal viacero chorôb vrátane HIV a zápalu pľúc a zomrel pred pár dňami na pneumóniu. (TASR)
Česká republika hlási prvú obeť opičích kiahní. V krajine bolo k minulému týždňu zaznamenaných 66 potvrdených prípadov nákazy, z toho 42 v Prahe. Prvý prípad ochorenia bol potvrdený 30. mája. (TASR)