Platby kartami prevýšili vlani výbery hotovosti z bankomatov
Hodnota platieb kartami prevyšovala vlani hodnotu výberov hotovosti z bankomatov. Výbery z bankomatov predstavovali sumu 15,8 miliardy eur, platby u obchodníkov na termináloch a v elektronických obchodoch 17,05 miliardy.
Ako ďalej informuje Národná banka Slovenska vo výročnej správe, pokračovala tak zásadná zmena v správaní držiteľov kariet z predchádzajúceho roka, keď držitelia využívali karty viac na bezhotovostné platby u obchodníkov.
V dôsledku zníženia potreby hotovosti sa znížil aj počet výberov hotovosti z bankomatov. Celková hodnota výberov mala opačný trend. Držitelia kariet si teda vyberali hotovosť z bankomatov menej často, avšak vo vyšších hodnotách.
Zmenu trendu v správaní obyvateľstva v oblasti platieb kartami bolo možné pozorovať aj v elektronických obchodoch, kde sa zaznamenal medziročný nárast tak v počte, ako aj v hodnote transakcií. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Pár percent v HDP rozhodne, či budeme žiť ako v Srbsku, alebo ako v Nemecku. Návod, ako vyučovať ekonómiu.
(Index)Ceny ropy zaznamenali najprudší mesačný pokles za takmer 3,5 roka. Saudi totiž plánujú zvýšiť ťažbu.
(TASR)Rozsiahly výpadok elektrickej energie v Španielsku spôsobil hospodárske škody vo výške približne 1,6 miliardy eur.
(TASR)Spojené štáty uvalili sankcie na sedem spoločností zapojených do predaja iránskej ropy.
(SITA)Európska únia sa pripravuje na možnosť neúspešných rokovaní so Spojenými štátmi, tvrdí eurokomisár Šefčovič.
(TASR)Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne, zdôraznil čínsky minister zahraničia.
(TASR)Delegácia amerického súkromného sektora navštívi tento týždeň Grónsko, plánuje preskúmať investičné príležitosti.
(TASR)Americký technologický gigant Microsoft sa zaviazal vzťahu k zákazníkom dodržiavať pravidlá Únie.
(TASR)