Cestovné agentúry mali vlani takmer štvrť milióna zákazníkov
Služby cestovných agentúr vlani využilo 229-tisíc osôb. Ich počet oproti prvému roku pandémie medziročne vzrástol o 80 percent. Predstavoval iba pätinu v porovnaní s rokom 2019, kedy cestovalo takmer 1,1 milióna ľudí.
Vyplýva to z údajov o organizovanom cestovnom ruchu v roku 2021, ktorý sumarizuje výkony cestovných kancelárií a agentúr. Štatistický úrad SR o tom informoval v tlačovej správe.
Celkové tržby subjektov poskytujúcich služby organizovaného cestovného ruchu sa vlani medziročne zdvojnásobili na 214 miliónov eur. Išlo stále iba o 29 percent hodnoty z roku 2019, kedy tržby dosiahli takmer 750 miliónov eur.
Skoro 90 percent tržieb pochádzalo z pasívneho cestovného ruchu, pričom hodnota tržieb z vycestovaní bola na úrovni 30 percent roka 2019.
V rámci príjazdového cestovného ruchu vytvorili polovicu tržieb subjekty so sídlom v Bratislavskom kraji, nad milión eur z pasívneho cestovného ruchu získali aj organizátori v Žilinskom a Prešovskom kraji.
Najvyšší, viac ako polovičný podiel podobne ako v minulosti mali dovolenky slovenských hostí v zahraničí, teda pasívny cestovný ruch. Organizovane vycestovalo za hranice 143-tisíc osôb.
Ich počet v porovnaní s rokom 2020 sa viac ako zdvojnásobil, ale stále to bol nepatrný podiel z počtov v roku 2019, kedy za hranice Slovenska organizovane vycestovalo 692-tisíc klientov.
Slováci si v roku 2021 opäť častejšie vyberali za cieľ svojej dovolenky podobne ako pred krízou najmä letecky dostupné prímorské letoviská.
Medzi najobľúbenejšie destinácie sa tak vrátili Turecko, Cyprus, Španielsko a Bulharsko. A podobne ako v predošlých rokoch cestovali aj do susedných krajín ako sú Česká republika, Maďarsko či Rakúsko.
Absolútny prepad zaznamenali cestovné kancelárie a ďalší organizátori v aktívnom cestovnom ruchu, teda v počte turistov zo zahraničia dovolenkujúcich na Slovensku.
Bolo to len 32-tisíc osôb, čo je necelá desatina zahraničnej návštevnosti z predkovidového roku 2019.
Súčasne viac ako tri štvrtiny zahraničných hostí využilo len jednodňový výlet bez prenocovania. Najviac osôb pricestovalo z Rakúska, Spojených štátov amerických, Českej republiky, Nemecka a Švajčiarska.
Týchto päť krajín spolu tvorili takmer 90 percent všetkých pricestovaných osôb.Jediný typ pobytov, ktoré sa v rámci organizovaného cestovného ruchu najviac priblížili počtom klientov pred pandémiou, bol domáci cestovný ruch.
Služby cestovných kancelárií a cestovných agentúr na organizáciu pobytov po Slovensku využilo 53-tisíc osôb, bolo to 70 percent z hodnôt roka 2019.
V troch krajoch - Bratislavskom, Trnavskom a Žilinskom bola domáca návštevnosť vyššia ako pred krízou. Domáci hostia cestujú po Slovensku často mimo organizovaných zájazdov cestovných kancelárií. (SITA)
Ďalšie príspevky na tému: Koronavírus
Predseda parlamentu Raši vyzval splnomocnenca vlády Kotlára, aby zverejnil analýzu o vakcínach proti covidu.
(SITA)Premiér odporučí koaličným poslancom, aby prelomili veto prezidenta v prípade tzv. covidových amnestií.
(TASR)Nevedia ani čo, ani za koľko. Tak by sa dala opísať situácia, do ktorej Ficova vláda postavila Slovenskú akadémiu vied.
(SME)Slovensko nepreberie ďalšie vakcíny proti covidu, kým nebude posudok zo SAV, oznámil premiér Fico.
(SME)Nemecká spravodajská služba podľa súdu nemusí zverejniť správu o pôvode koronavírusu.
(TASR)Premiér Robert Fico navrhne, aby sa vykonala ďalšia analýza vakcín proti covidu. Mala by ju spraviť SAV.
(SME)Biely dom zriadil web podporujúci teóriu úniku koronavírusu z laboratória v čínskom meste Wu-chan.
(TASR)Členské štáty Svetovej zdravotníckej organizácie sa v noci zhodli na znení tzv. pandemickej zmluvy.
(TASR)