Bývalé vedenie pozemkového fondu spustilo podozrivú schému predaja pozemkov
Pozemkový fond v roku 2018 spustil podozrivý predaj pozemkov. Na začiatku bol predložený zámer založiť ovocný sad na vopred vytipovaných pozemkoch vo vlastníctve pozemkového fondu, uviedol súčasný šéf fondu Ján Marosz.
V tom čase inštitúciu viedla Adriana Šklíbová, dnes obvinená z trestných činov založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prijímania úplatku, podplácania a zneužívania právomoci verejného činiteľa.
V roku 2018 bola podľa neho na fonde spustená zvláštna schéma prevodu pozemkov z vlastníctva štátu do súkromných rúk na zakladanie ovocných sadov. Schéma mala fungovať vždy podľa rovnakého scenára. Na začiatku bol predložený zámer založiť ovocný sad na vopred vytipovaných pozemkoch vo vlastníctve pozemkového fondu.
Krátko po predložení žiadosti Slovenský pozemkový fond stanovil mimoriadne nízku predajnú cenu, expresne pripravil zmluvu a previedol pozemky na žiadateľa.
V týchto prípadoch celý proces od podania žiadosti do podpisu zmluvy netrval ani tri mesiace napriek tomu, že bežní žiadatelia čakali na vyjadrenia z fondu nie mesiace, ale roky, upozornil Marosz.
Spoločnými znakmi takto predaných pozemkov bolo, že hraničia so zastavaným územím obce a dodnes na nich žiadne ovocné sady neexistujú.
V roku 2020 pracovníci fondu skontrolovali 47 zmlúv o predaji pozemkov na založenie ovocných sadov. Z nich bolo založených iba 19 sadov, 25 nebolo založených vôbec a dva boli založené iba čiastočne. "V tomto roku prebieha opätovná kontrola naplnenia týchto zmlúv," poznamenal.
"Na základe našich zistení sme presvedčení, že v týchto prípadoch došlo k podvodným prevodom štátnych pozemkov za podozrivo nízke ceny. Z toho dôvodu každý takýto prípad odovzdávame orgánom činným v trestnom konaní a zároveň robíme právne kroky na získanie týchto pozemkov späť do vlastníctva štátu z dôvodu nenaplnenia predmetu zmluvy zo strany nadobúdateľa pozemkov," zdôraznil súčasný šéf Slovenského pozemkového fondu
Jedným z prípadov predaja lukratívnych pozemkov odôvodnený založením orechového sadu mal byť prevod pozemkov vo Vrbovom. Cieľom predloženého projektu bolo pestovanie orechov pre vlastnú potrebu na výmere viac ako 13 hektárov (ha).
Už tu je podľa Marosza zjavná absurdnosť celého zámeru, pretože pri 75 stromoch na ha by žiadateľ pestoval orechy pre vlastnú potrebu na 1000 stromoch.
Slovenský pozemkový fond podľa Marosza stanovil cenu na 0,4643 eura za meter štvorcový napriek tomu, že priemerná cena bola v tom čase v danej lokalite podľa cenovej mapy jedno euro. Pozemky, ktorých trhová hodnota bola v tom čase 2 milióny eur, tak fond predal za 62 000 eur, vyčíslil Marosz.
Navyše, do kúpnej zmluvy "zabudol" vložiť akékoľvek ustanovenie, ktoré by zabezpečovalo právo fondu na navrátenie pozemku v prípade, ak kupujúci nedodrží dôvod uzavretia zmluvy. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Domov
Čo sa to deje s Robertom Ficom? Často ruší program, je emotívny a uzavretý, píše Jakub Filo.
(SME)Hlas chce na koaličnej rade hovoriť o tom, aby transakčná daň nemusela platiť pre drobných živnostníkov.
(TASR)Poľovníci majú psy v lese strieľať ešte ľahšie. Minister Takáč zatiaľ novelu stiahol.
(SME)Minister investícií Migaľ je pripravený podporiť mimovládky pri novele zákona o neziskových organizáciách.
(SITA)Opozičné hnutie PS vyzýva premiéra Fica a koalíciu, aby zrušili transakčnú daň.
(TASR)Ani jeden z argumentov o kritike EÚ nemôže slúžiť na to, aby sme hazardovali s budúcnosťou Slovenska, vyhlásil Raši.
(TASR)Naše členstvo v EÚ má dnes oveľa silnejší zmysel, hodnotu aj perspektívu, vyhlásil prezident. Upozornil aj na nedostatky Únie.
(TASR)"Vidíme množstvo tunelov vo financiách, ale svetlo na konci tunela nevidíme," hovorí expremiér Ódor v Rozhovoroch ZKH.