Virológ: Do karantény by mali ísť i blízke kontakty chorého na opičie kiahne
Do karantény by mali asi ísť i blízke kontakty chorého na opičie kiahne, odporúča virológ Klempa zo SAV. "V tomto prípade by sa malo orientovať podľa dĺžky inkubačnej doby, ktorá môže byť tiež až tri týždne," doplnil.
"Pri chorom človeku sa dá orientovať podľa kožných príznakov. Človek prestane byť infekčný, až keď mu zmiznú chrastičky na koži, ktoré obsahujú vírus. Obvykle to trvá dva až tri týždne," ozrejmil virológ.
Klempa poukázal na to, že proti ochoreniu sa teoreticky dajú použiť aj staré vakcíny, ktoré sa používali proti pravým kiahňam. "Je pravdepodobné, že štáty si uchovávajú ich strategické zásoby. Okrem toho však existujú aj novšie generácie týchto vakcín, jedna z nich, Imvanex je proti pravým kiahňam už schválená aj Európskou liekovou agentúrou a dala by sa teraz využiť aj proti opičím kiahňam," vysvetlil. Podobne sa podľa neho dajú využiť aj niektoré liečivá, ako napríklad Cidofovir alebo Tecovirimat.
Na Slovensku sa doposiaľ žiaden prípad nepotvrdil. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Opičie kiahne
UNICEF vyhlásil núdzové výberové konanie na zabezpečenie vakcín proti opičím kiahňam pre krajiny zasiahnuté krízou.
(TASR)Svetová zdravotnícka organizácia nezruší mimoriadnu situáciu vyhlásenú vlani pre šírenie opičích kiahní, hoci toto ochorenie vo svete výrazne ustupuje. Organizácia sa odvolala na odporúčanie rady nezávislých expertov. Čítaj ďalej
Šírenie opičích kiahní v mnohých krajinách sveta aj naďalej predstavuje ohrozenie verejného zdravia medzinárodného významu, rozhodla Svetová zdravotnícka organizácia na základe odporúčania nezávislého výboru odborníkov. (TASR)
Na Slovensko doručili 1 440 dávok vakcín proti opičím kiahňam, ktoré nám darovala eurokomisia. Uskladnené sú v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach. Na Slovensku sa celkovo potvrdilo 14 prípadov vírusu. (TASR)
Vyše 1400 vakcín účinných proti opičím kiahňam má na Slovensko prísť v nadchádzajúcich týždňoch. Slovensko má vakcíny dostať od Európskej komisie, členské krajiny majú dostať podiel podľa počtu obyvateľov. Čítaj ďalej
V Maďarsku pribudli za posledný týždeň dva prípady opičích kiahní, muži vo veku 25 a 38 rokov nepotrebujú nemocničnú starostlivosť a sú v domácej izolácii. Spolu evidujú 77 diagnostikovaných prípadov tejto infekcie. (TASR)
Príčinou smrti pacienta v Česku, nakazeného opičími kiahňami, nebola táto infekcia. Informovala o tom Fakultná nemocnica Bulovka, v ktorej sa liečil. Pacient mal viacero chorôb vrátane HIV a zápalu pľúc a zomrel pred pár dňami na pneumóniu. (TASR)
Česká republika hlási prvú obeť opičích kiahní. V krajine bolo k minulému týždňu zaznamenaných 66 potvrdených prípadov nákazy, z toho 42 v Prahe. Prvý prípad ochorenia bol potvrdený 30. mája. (TASR)