Praha a ďalšie mestá si pripomínajú 77 rokov od povstania proti nacistom
V českej metropole i ďalších mestách sa konajú spomienkové podujatia pri príležitosti 77. výročia Pražského povstania, ktoré bolo súčasťou Májového povstania českého ľudu proti nacistickým okupantom.
Hlavný pietny akt sa tradične uskutočnil pri historickej budove Českého rozhlasu, kde sa v májových dňoch roku 1945 viedli ťažké boje a kde zomreli desiatky obrancov.
Posledné dni druhej svetovej vojny si však pripomínajú aj v ďalších mestách vrátane Plzne či Přerova.
V Prahe sa budú konať spomienkové akcie napríklad pri Vrchnom súde, Staromestskej radnici, Moste barikádnikov alebo v takzvanej "pankráckej sekerárni", kde bolo počas druhej svetovej vojny popravených gilotínou vyše 1000 ľudí.
Počas hlavného pietneho aktu pri historickej budove Českého rozhlasu vystúpili s príhovormi predseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), predsedníčka Poslaneckej snemovne Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a primátor hlavného mesta Zdeněk Hřib (Piráti).
Májové povstanie českého ľudu, ktoré nakoniec viedlo k porážke nacistických jednotiek v Prahe, odštartovali začiatkom mája fámy o kapitulácii Nemecka. K najtuhším bojom medzi obrancami a nacistami však dochádzalo od 5. mája.
"Počas dopoludnia dochádzalo k prvým prestrelkám, davom boli odzbrojovaní osamotení nemeckí vojaci či menšie jednotky. Problémom bolo, že povstalecké jednotky nemali zbrane a boli odkázané na to, čo sa odníme Nemcom," vysvetľuje historik Jiří Plachý.
Povstanie nevypuklo len v Prahe, ale na takmer celom českom území, ktoré bolo dovtedy ovládané Nemcami - májové udalosti z roku 1945 si preto pripomínajú aj ďalšie české mestá.
V Plzni sa začali štvordňové Slávnosti slobody. Ich súčasťou budú aj tento rok pietne akty, dobové vojenské kempy, koncerty i stretnutia s veteránmi z USA a Belgicka. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Čína zrušila sankcie uvalené na piatich súčasných a bývalých europoslancov vrátane Miriam Lexmann.
(TASR)Bielorusko prepustilo amerického občana, ktorého v krajine odsúdili za pokus o vraždu Lukašenka.
(TASR)Odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí.
(TASR)Brazílska mníška zomrela vo veku 116 rokov. Canabarrovú Lucasovú považovali za najstaršieho človeka na svete.
(TASR)Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na hodinách sexuálnej výchovy.
(TASR)Vláda Konžskej demokratickej republiky vyzvala Senát, aby vydal exprezidenta Kabilu na trestné stíhanie.
(TASR)Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej