Svetová banka podporí naše reformy

BRATISLAVA - Reformný proces na Slovensku bude v rokoch 2001 až 2003 prebiehať s finančnou a technickou asistenciou Svetovej banky. Rada jej riaditeľov v utorok schválila stratégiu pomoci pre Slovensko (Country Assistance Strategy - CAS), v rámci ktorej .

BRATISLAVA - Reformný proces na Slovensku bude v rokoch 2001 až 2003 prebiehať s finančnou a technickou asistenciou Svetovej banky. Rada jej riaditeľov v utorok schválila stratégiu pomoci pre Slovensko (Country Assistance Strategy - CAS), v rámci ktorej budeme môcť čerpať výhodné úvery v objeme 20 miliárd korún. Program pomoci je však spojený s dôležitou podmienkou - na Slovensku musia pokračovať reformy.

Tri verzie pomoci

„Predkladaná stratégia asistencie je zameraná na poskytovanie pomoci Slovensku pri dokončovaní reforiem s cieľom dosiahnuť udržateľný rast, urýchliť proces nadobudnutia členstva v EÚ a zlepšiť životné podmienky najmä zraniteľných vrstiev obyvateľstva,“ konštatuje správa Svetovej banky. Peniaze sa sústredia na dokončenie transformácie bankového a podnikového sektora, zefektívnenie verejných inštitúcií a zdokonalenie sociálneho zabezpečenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Základná verzia CAS počíta s úverovým rámcom 415 miliónov USD (20 miliárd Sk). Svetová banka však dáva Slovensku možnosť uplatniť náročnejšiu verziu CAS a čerpať až 765 miliónov USD. Vyššia a náročnejšia verzia vyžaduje urýchlenie reforiem vo financovaní sociálnych služieb a reštrukturalizácii a privatizácii verejných služieb a infraštruktúry. Na druhej strane, zastavenie reforiem a zhoršenie makroekonomickej bilancie by pre nás znamenalo takzvanú „nízku“ verziu CAS spojenú s radikálnym krátením úverov na 35 miliónov dolárov.

Úroveň pomoci aj výška úverov bude primárne súvisieť s proreformnou vôľou Slovenska. „Bude závisieť od pokroku v štrukturálnych reformách a dodržiavania programu, ktorý pripravujeme s MMF (Staff Monitored Programme),“ doplnil vicepremiér Ivan Mikloš. Jednotlivé úvery nedostaneme automaticky, ale o každom z nich sa bude rokovať. Vo všeobecnosti pôjde o najvýhodnejší spôsob úverovania: splatnosť pôžičiek bude 15 rokov s päťročným odkladom splátok a úrok bude pozostávať z výšky úrokovej sadzby LIBOR a 0,25-percentnej prirážky. Výhody úverovania Svetovou bankou nie sú charakteristické len finančnými parametrami. „Sú potvrdením správnosti reforiem, ktoré sa na Slovensku robia,“ myslí si Mikloš.

SkryťVypnúť reklamu

Rozumné čerpanie pôžičiek

Hoci ambíciou Slovenska je podľa Mikloša splniť podmienky pre najvyššiu verziu CAS, nebude to automaticky znamenať, že prečerpáme najvyšší možný úverový rámec (765 miliónov USD). „Nebolo by rozumné hradiť z pôžičky všetky náklady reforiem,“ upozornil vicepremiér. Hlavným zdrojom peňazí na reformy by mali byť výnosy z privatizácie. Mikloš odhadol výšku nákladov spojených s reformným procesom na 100 miliárd korún. Podstatnú časť z tejto sumy spotrebuje reforma dôchodkového zabezpečenia.

Najväčšia časť (300 miliónov USD) úverov v rámci CAS bude mať formu EFSAL pôžičky. „EFSAL chceme použiť najmä na financovanie reštrukturalizácie bánk,“ vyhlásil Mikloš. EFSAL doplnia peniaze na správu sociálnych dávok, reformu verejnej správy a súdnictva a investície do sociálneho sektora. Využitie peňazí pri správe sociálnych dávok má podľa Mikloša vytvoriť predpoklady na naštartovanie reformy dôchodkového systému a počíta s prechodom na osobné účty poistencov.

SkryťVypnúť reklamu

Politika - najväčšie riziko

Svetová banka pripúšťa, že pokračovanie reforiem na Slovensku nie je definitívne zaručené. „Hlavné riziko celej operácie spočíva v politickej situácii,“ varuje banka. Mikloš považuje za najrizikovejšiu oblasť sociálneho systému, zdravotníctva a školstva. Napriek existencii hrozby Svetová banka ocenila doterajšiu činnosť vlády najmä v stabilizácii makroekonomiky. „V danom štádiu vývoja Slovenska vidí Svetová banka jedinečnú príležitosť k poskytnutiu významnej technickej a finančnej podpory,“ hovorí správa banky. Naplnenie spomínaných rizík by v konečnom dôsledku znamenalo najnižšiu verziu CAS. „To nepripúšťame,“ tvrdí vicepremiér.

JURAJ JAVORSKÝ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 793
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 656
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 737
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 692
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 674
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 258
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 205
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 293
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu