
V súvislosti s oslobodením Pilipa a Bubeníka z kubánskeho väzenia sme oslovili predsedu českého Senátu Petra Pitharta (na fotke), ktorý minulý týždeň rokoval s Fidelom Castrom.
Ako prišlo k tomu, že Castro reagoval na vašu žiadosť o stretnutie?
„Môžem konštatovať, že bez ústretovosti, ochoty konkrétne vtedy ešte veľvyslanca Stanka by k môjmu kontaktu s Castrom možno ani nebolo prišlo alebo by k nemu prišlo podstatne neskôr. V tom čase sme totiž nemali žiadne diplomatické spojenie s Kubou, naša ambasáda bola ignorovaná. Náš list išiel teda ku Castrovi cez Bratislavu a ten okamžite reagoval.“
Aký bol váš dojem z Fidela Castra?
„Stretol som sa s ním po prvý raz a hneď vo veľmi nezvyčajnom čase – na obed. Spravidla sa totiž takéto stretnutia odohrávajú v neskorých nočných hodinách. Castro mal z predošlého dňa za sebou šesťhodinový prejav na konferencii o globalizácii. Castro ma prekvapil nepredstieraným záujmom o české a slovenské dejiny, za prvú polhodinu sme sa nedostali ešte ani k Rakúsko-Uhorsku, potom prišla na rad prvá svetová vojna, československé légie.“
Vedel, že ste pôvodom historik?
„Považoval ma skôr za filozofa. Jeho záujem o naše dejiny mi dával väčšiu slobodu pri prerokúvaní samotného prípadu, hovorili sme spolu o kubánskej kríze v roku 1961, o okupácii Československa a jeho šokujúcej reakcii, dlho som mohol hovoriť o československom disente a tradícii zahraničných návštev zo Západu u disidentov.“
Je to váš veľký politický úspech. Aký máte názor na postoj predsedu parlamentu Václava Klausa? Nemyslíte si, že žiarli?
„Prišlo mi až ľúto, keď sa vyslovil v pondelok o mojom ‘nulovom výsledku‘ cesty.“
Nemal to byť skôr Václav Klaus, kto sa mal usilovať oslobodiť Pilipa, keďže ten je poslancom v snemovni, ktorej predsedá práve Klaus?
„Iste, funkčne by to tak malo byť. Ja som však po niekoľkých dňoch usúdil, že sa musím o čosi pokúsiť, pretože ústavný činiteľ má väčšie šance ako napríklad veľvyslanec. Navyše som politik v opozícii a to mi dávalo maximum slobody a mohol som naplno využiť parlamentnú diplomaciu. Celý svet sa učí tejto modernej a účinnej metóde.“
Pilip s Bubeníkom podpísali vyhlásenie, že porušili kubánsky zákon. Nie je to necitlivé voči kubánskym disidentom?
„Porušili zákon, ktorý bol na Kube použitý vôbec po prvý raz a platí sotva dva roky. Aj preto sa mohli ľahšie odvolať na to, že o ňom nevedeli. To, že Kubánci počas môjho pobytu zmenili názor a začali hovoriť o porušení práve tohto zákona, ktorý stanovuje menšie tresty, naznačoval, že hľadajú cestu, ako z toho všetkého von.“
Je Castro podľa vás v dobrej forme?
„Je nepochybne svieži.“
Dá sa povedať, že vaše stretnutie s Castrom bolo tým najzaujímavejším vo vašej politickej kariére?
„Celkom iste. Bola to aj skúška toho, čo človek dokáže vydržať, bola to však aj skúška profesionality celého českého politického a diplomatického aparátu a myslím, že sme v tej skúške obstáli dobre.“
MARTIN M. ŠIMEČKA