V jazykoch zaostávajú najmä študenti technických odborov

Napriek tomu že sa dnes na mnohých slovenských základných školách začínajú deti učiť jazyky už na prvom stupni, skutočné jazykové schopnosti mnohých sú pomerne slabé.

Stredoškolskí učitelia jazykov hovoria, že situácia vo vyučovaní cudzích jazykov u nás je kritická. Učiteľov cudzích jazykov je nedostatok, a preto sa niektorým študentom aj počas krátkeho štúdia jazyka vystriedajú vyučujúci viackrát. „Robím si prehľad o tom, ako dlho sa moji žiaci učili jazyk predtým, než prišli k nám a koľko mali učiteľov,“ hovorí stredoškolský učiteľ nemčiny Ivan Králik. „Poznám prípady, keď sa deťom za päť rokov vystriedal vyučujúci jazyka napríklad aj jedenásť krát. A každý začal so žiakmi od základov. Ak vám teda študent povie, že sa učil nemčinu niekoľko rokov, nemusí to ešte znamenať, že z niečo z nej skutočne vie.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Stredné odborné musia zlepšiť úroveň vyučovania jazykov
V minulosti boli doménou jazykov skôr gymnáziá ako iné stredné školy. Postupne sa však situácia menila a dnes sa už jazyky vyučujú aj na odborných stredných školách. Tam je však hodinová dotácia pre vyučovanie jazykov nižšia ako na gymnáziách a jazykom sa venuje menšia pozornosť ako odborným predmetom. To by sa však v budúcnosti malo zmeniť, pretože všetci stredoškoláci budú od školského roku 2004/2005 povinne maturovať z jedného cudzieho jazyka. Úroveň požadovaných vedomostí by pritom mala byť pomerne vysoká, pretože v kritériách, ktorými sa hodnotí zvládnutie jazyka, sa musíme držať európskych noriem. Niektorým študentom sa podarilo zlepšiť sa v angličtine či nemčine aj vďaka spolupráci na rôznych medzinárodných projektoch. „Ich vyslovený nezáujem o angličtinu sa mi podarilo zlomiť až vtedy, keď sme si spolu s niekoľkými nadšencami vymysleli projekt na tému „ako žijú mladí ľudia v Európe“ a začala sme nadväzovať kontakty so strednými školami v zahraničí,“ hovorí učiteľka angličtiny Zuzana Dobrovská z oravskej učňovskej školy. „Keď dostali možnosť pozhovárať sa s rovesníkmi a zistili, že sa nedokážu vyjadriť začali sa angličtine venovať veľmi intenzívne.“

SkryťVypnúť reklamu

Dobrá znalosť jazykov je nutná pri zavádzaní nových technológií
Na problémy našich študentov s cudzími jazykmi upozorňujú aj zamestnávatelia. Niektoré vysoké školy v poslednom období nadviazali kontakty s významnými zamestnávateľmi v regióne svojho pôsobenia, aby si overili, či ich absolventi spĺňajú kritériá praxe. City University v Bratislave sa snaží svojim študentom poskytovať aj iné služby ako vzdelávacie. „Spolupracujeme úzko s personálnymi manažérmi niektorých spoločností, aby sme vedeli ako sa menia ich nároky na zručnosti potenciálnych zamestnancov,“ hovorí prodekan City University Bratislava Steven Stromp. „Dobrá znalosť jazykov je jednoznačne jednou z požiadaviek, ktoré s príchodom zahraničných spoločností na Slovenskom nadobúdajú stále väčší význam.“
Problémy s jazykmi majú podľa vedúceho odboru personálneho riadenia v U.S. Steel košice Miroslava Fedora najmä študenti vysokých škôl technického smeru: “Ich znalosť jazykov je skôr pasívna a dnes sa už bez schopnosti komunikovať v angličtine alebo nemčine nezaobídu. Zavádzanie nových technológií vo výrobe je často spojené so stážami v zahraničí, alebo ich prídu sem k nám rozbiehať odborníci z cudzích krajín. Bez schopnosti porozumieť odbornému výkladu v cudzom jazyku to dnes už jednoducho nejde.“

SkryťVypnúť reklamu

Autor: MONA GÁLIKOVÁ/Foto Archív

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 743
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 557
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 736
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 576
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 562
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 394
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 089
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 222
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu