Washington 30. apríla (TASR) - Výbor pre zahraničné vzťahy amerického Senátu sa dnes jednohlasne vyjadril za ratifikáciu prístupových dohôd siedmich krajín strednej a východnej Európy k Severoatlantickej aliancii, konkrétne Slovenska, Slovinska, Estónska, Lotyšska, Litvy, Bulharska a Rumunska.
Senát ako celok by mal rozšírenie NATO o sedem krajín, ktoré dostali pozvánku do aliancie v novembri 2002 na pražskom summite, ratifikovať na budúci týždeň, informoval dnes predseda Výboru pre zahraničné vzťahy Richard Lugar. Pre ratifikáciu je potrebná dvojtretinová podpora Senátu, ktorú by malo rozšírenie podľa očakávania po súhlase senátneho výboru získať. Hlasovanie v Snemovni reprezentantov nie je potrebné.
"Verím, že Senát schváli prístupové protokoly k NATO týchto siedmich krajín," vyhlásil Lugar.
V súvislosti s napätím v rámci NATO, vyvolaným vojnou v Iraku a niektorými kritikmi, podľa ktorých aliancia nemá dôvod existovať po skončení studenej vojny, senátor zdôraznil prioritný význam aliancie pre Washington.
"USA majú viac spoločného s Európou ako s ktoroukoľvek inou časťou sveta," pripomenul. "Amerika je vo vojne a my sme sa nikdy necítili tak ohrození od konca studenej vojny a možno druhej svetovej vojny a potrebujeme, aby sa naši spojenci postavili proti tejto hrozbe účinne," dodal republikán Lugar.
Senátor Joseph Biden, demokrat v spomínanom výbore, povedal, že text rezolúcie o ratifikácii odráža názor americkej administratívy, podľa ktorého NATO zostáva životne dôležité pre národnú bezpečnosť USA. "Rezolúcia predpokladá, že akákoľvek vonkajšia agresia proti jednej zo siedmich kandidátskych krajín NATO bude hrozbou pre stabilitu v Európe a v tomto zmysle ohrozí životne dôležité záujmy USA," zdôraznil senátor štátu Delaware.
Biden, ktorý vlani v októbri hlasoval za to, aby prezident USA dostal plnú moc vojensky zasiahnuť voči Bagdadu, v utorok vyzval Biely dom, aby zabudol na výhrady voči Parížu a Berlínu v súvislosti s vojnou v Iraku a presvedčil tieto dve krajiny o potrebe ich účasti na obnove Iraku.