Ako prekvapivé možno do určitej miery hodnotiť nepozvanie Slovenska, ktorého vláda pomerne dôsledne podporovala americkú akciu v Iraku. Naopak českí predstavitelia ešte ani dnes nevedia, aký oficiálny postoj majú k celému konfliktu zaujať.
Pozvanie Česka a Poľska je však svojím spôsobom logické.
Postavenie Poľska je jednoznačné. Dlhodobo patrí k najvýznamnejším americkým spojencom a poľské veľvyslanectvo napríklad zastupovalo 12 rokov záujmy USA v Iraku. Z krajín niekdajšieho východného bloku poskytlo Poľsko spojencom najvýznamnejšiu vojenskú pomoc, jeho elitní vojaci sa priamo zúčastnili na ťažkých bojoch o prístav Umm Kasr.
„Česká účasť na konferencii je veľkým ocenením za konzistentný postoj ku kríze v Iraku,“ tvrdí hovorca českého ministerstva zahraničia Vít Kolář. Ale to je veľmi pochybný argument, realita je práve opačná: česká vláda dodnes voči vojne v Iraku nezaujala jednoznačný postoj.
Na druhej strane je však reálna česká pomoc poskytnutá spojencom hlavne po vyslaní vojenskej nemocnice mnohonásobkom slovenskej.
Ak nepočítame úžasnú českú schopnosť ocitnúť sa v každom konflikte vždy na strane víťaza, môžu byť druhým argumentom pre pozvanie Českej republiky diplomatické aktivity Prahy, hlavne českej veľvyslankyne v Kuvajte Jany Hybáškovej, ktorá vedie aj českú delegáciu na konferencii v Bagdade.
„Česká delegácia má odovzdať skúsenosti s prechodom od totality k demokracii,“ hodnotí prínos svojej účasti na konferencii Hybášková.
Praha okrem toho už určila svojho koordinátora do Úradu pre rekonštrukciu a humanitárnu pomoc v Iraku a chystá sa do Iraku vyslať ďalších dvadsať ľudí, ktorí budú pomáhať pri rekonštrukcii a v neposlednom rade aj vyhľadávať obchodné možnosti pre české firmy.
Maďarská vláda síce podpisom premiéra Pétera Medgyessyho pod „list osmičky“ podporila americký postup, no odvtedy zo svojej pozície pod tlakom domácej opozície a verejnej mienky neustále ustupuje.
Povolila síce Američanom, aby na základni v Taszáre cvičili príslušníkov irackej opozície, ale tí tam napokon z očakávaných troch tisícov vycvičili iba asi 70 osôb.
Maďarská vláda rázne popierala, že by bola ochotná Američanom akokoľvek inak podstatnejšie pomôcť. Z povoľovania vojenských transportov USA a NATO cez územia krajiny urobila maďarská opozícia nechutné divadlo a práve včera opäť v budapeštianskom parlamente zabránila tomu, aby na základe americkej žiadosti vyslali 300 maďarských vojakov.