V slovenských ozbrojených silách sa však výbery do misií vykonávajú zatiaľ na základe dobrovoľnosti, čo umožňuje dostatočný počet záujemcov o službu v operáciách na podporu mieru. Na báze dobrovoľnosti sa vyberal napríklad i personál slovenskej protichemickej jednotky v Perzskom zálive.
Prebiehajúca profesionalizácia armády predpokladá aj uplatňovanie formy rozkazu. Dochádzať by k tomu malo v prípade zabezpečenia mierovej misie na princípe striedania organických jednotiek, ktoré budú vytvárané a pripravované na pôde vyčlenených materských vojenských útvarov. Na rozkaz budú vojaci odchádzať i vtedy, ak bude potrebné zabezpečenie požadovaných odborností, ktoré sa nepodarí získať z radov záujemcov. Takýto režim by sa mal podľa slov ministra obrany Ivana Šimka zaviesť ešte v tomto volebnom období.
Zásada dobrovoľnosti sa bude v budúcnosti uplatňovať, ak nepôjde o vyslanie organickej jednotky, ale výber bude vykonávaný z viacerých útvarov ozbrojených síl a bude dostatok vyhovujúcich záujemcov.
Slovensko má v zahraničí v súčasnosti vyše 800 mierotvorcov, ktorí pôsobia po celom svete pod mandátom OSN, NATO, EÚ alebo OBSE. SR sa tým zaraďuje medzi najaktívnejšie krajiny. Slovenskí vojaci sú nasadení napríklad v Afganistane, Bosne a Hercegovine, Kosove, Eritrei, Golanských výšinách, Cypre, Východnom Timore, Izraeli, Sýrii, Moldavsku, Gruzínsku, Sierra Leone.