Brusel 28. marca (TASR) - Iracký prezident Saddám Husajn sa zjavne poučil z prehratej vojny v roku 1991. Jeho jednotky teraz využívajú stratégiu na spôsob mestských geríl.
Od začiatku vojny nikto skutočne nevidel irackú armádu, napriek tomu už týždeň prebiehajú intenzívne boje. Neexistujúce letectvo, prakticky žiadne delostrelectvo, žiadna koordinovaná akcia s tankami a pešiakmi na zastavenie americkej ofenzívy: Irak nevedie vojnu tradičným spôsobom, analyzuje dnes irackú vojenskú taktiku belgický denník La Libre Belgique.
Podľa amerických expertov má iracká armáda asi 420.000 mužov, čo je oproti anglo-americkým silám s 250.000 vojakmi značná prevaha. Ale kde sú? Zdá sa, že veľmi málo z nich bojuje proti jednotkám, ktoré sú na prahu hlavného mesta Bagdad.
Sily, ktoré bránia Irak, sú totiž netradičné. Podľa všetkých svedectiev Iračania neváhajú bojovať v civile, čo je jasným porušením vojenského práva. Stáva sa, že takíto irackí "civilisti" pustia medzi seba nepriateľských vojakov a až potom spustia paľbu. Títo bojovníci patria k najvernejším jednotkám Saddáma, je ich do 40.000 a hoci nejde o elitné jednotky v západnom ponímaní, sú ochotní položiť svoje životy.
Iracké jednotky používajú v podstate len ľahké zbrane, nič viac ako protitankové strely a guľomety. Rozptýlené skupinky asi 15 mužov však dokážu dlhé hodiny rozvracať situáciu, najmä keď prioritou koaličných síl sú čo najmenšie straty. Ide o stratégiu blízku gerilám, proti ktorej Američania nemôžu veľa robiť.
Irak sa už týždeň bráni a ideologisti vo Washingtone sú prekvapení. Týždeň bojov a k tomu zlé počasie spomalilo a narušilo anglo-americké vojenské plány. V žiadnej chvíli sa však Iraku nepodarilo prevziať iniciatívu, ktorá je v každom konflikte kľúčová, dodáva La Libre Belgique.