Na Slovensku sú pritom stovky mladých ľudí, ktorí takto nešťastne vykročili do „sveta práce“. Pritom práve absolventi sú medzi nezamestnanými jednou z najohrozenejších skupín: nielenže nemajú prax, ale zatiaľ ani nemali šancu získať pracovné návyky. A práve tieto okolnosti ešte viac znižujú ich šance primerane sa zamestnať.
V cvičnej firme získate prax
Pre tých, ktorí u potenciálneho zamestnávateľa neuspeli, pretože im chýbali zručnosti, ktoré sa dajú nadobudnúť iba praxou, by mohol byť riešením projekt „Cvičná firma pre absolventov“. Na tomto projekte participujú Nadácia učňovského školstva, Nadácia pre podporu občianskych aktivít a Štátny inštitút odborného vzdelávania (presnejšie jeho odbor Slovenské centrum cvičných firiem - SCCF).
Záujem o takúto formu praxe rastie. Po rozbehnutí kurzov v Bratislave plánuje organizátor rozbehnúť cvičné firmy aj v iných slovenských mestách. Dôvod je jednoduchý - "zamestnanci" takýchto firiem sa v prostredí, ktoré vynikajúco simuluje skutočnú prax, môžu takmer dokonale pripraviť na to, čo sa bude od nich v budúcom zamestnaní požadovať. Od napísania životopisu, cez vyplnenie osobného dotazníka a konkurzu (vrátane osobného pohovoru) u potenciálneho zamestnávateľa, cez prax na rôznych oddeleniach a postoch v cvičnej firme, až po premyslený výber predmetu podnikania po dôkladnej analýze trhu.
Cvičné firmy budú vo viacerých slovenských mestách
Prvý poradenský kurz v rámci tohto projektu sa začal v septembri 2002 a trval päť týždňov. Pri výbere účastníkov kurzu spolupracovali pracovníci Slovenského centra cvičných firiem s Okresným úradom práce v Petržalke a Krajským úradom práce v Bratislave – snahou bolo investovať do tých, ktorí sú ochotní na sebe pracovať.
„Z pätnástich účastníkov kurzu si po jeho skončení piati našli zamestnanie a jedna účastníčka začala samostatne podnikať. Úrad práce považuje takýto výsledok projektu za veľmi pozitívny,“ hovorí vedúca odboru Slovenského centra cvičných firiem Gabriela Horecká.
V cvičnej firme prebiehajú všetky základné činnosti a existujú tam také isté oddelenia, aké sú vo firmách aj v skutočnosti. Každý sa teda môže stretnúť s prácou na oddelení nákupu, predaja, na personálnom úseku, naučí sa ako je to vo firmách s fakturáciou a účtovaním, ale môže si overiť svoju nápaditosť napríklad aj v odvetví reklamy.
Myšlienka cvičnej firmy má 38 rokov a do väčšiny európskych krajín, ale aj do Ázie a Ameriky, sa dostala z Nemecka. Takáto prax pomáha k získaniu schopnosti orientovať sa v prostredí skutočného „sveta práce“. Účastníci si môžu otestovať, aký typ pracovného zaradenia im najlepšie vyhovuje a formou fiktívneho zamestnania si rozvíjajú tiež schopnosť pracovať v tíme, schopnosť komunikovať, rozhodovať a robiť závery. Na Slovensku cvičné firmy pracujú na obchodných akadémiách už od roku 1993, od roku 1998 sú už na všetkých typoch stredných odborných škôl a ich počet sa zvýšil z 35 na 187. Cvičná firma je povinne voliteľný predmet. Študentské cvičné firmy majú aj partnerov - reálne firmy. Cvičná firma takto získa poznatky z praxe a aj sponzora a reálnej firme zase môžu vyrásť v cvičnej firme perspektívni pracovníci. Prípadne môže študentov zapojiť do výpomoci s jednoduchším typom prác, uskutočnením prieskumu trhu a podobne. V Rakúsku napríklad reálne firmy žiakov za túto činnosť aj honorujú. |