1989 až 2002 popravili viac ako 1409 ľudí.
Rizkalláh si vo svojej práci verí. Ostrosť meča a fyzická sila sú najdôležitejšie atribúty, ktoré robia kata katom, uviedol nedávno v rozhovore pre saudskoarabský magazín al- Madžallá.
V Saudskej Arábii prebiehajú popravy aj za také trestné činy, ako je odpadlíctvo, čarodejníctvo a cudzoložstvo. Trestom za menšie zločiny je amputácia končatín.
Tým, ktorí čelia smrti, dajú iba zriedka vopred vedieť dátum popravy a väzni sa niekedy ani nedozvedia, že boli odsúdení. Tento postup odsudzujú viaceré organizácie na ochranu ľudských práv. V posledných desiatich rokoch v Saudskej Arábii najviac popravovali robotníkov zo zahraničia a z chudobných ázijských krajín. Práve im podľa AI najviac hrozia falošné obvinenia a nespravodlivé súdy.
Nedávna správa OSN o súdnom systéme Saudskej Arábie dokazuje, že tam neexistuje systém verejných obhajcov. Znamená to, že mnoho zadržaných nemá pred súdom dostatočné právne zastúpenie.
Rizkalláh sa vždy pred popravou snaží od rodiny obete získať odpustenie pre odsúdeného zločinca. „Pred popravou pristúpim k rodine a pýtam sa ich, či odpustia, alebo žiadajú takzvané krvavé peniaze, finančnú kompenzáciu za stratu člena rodiny od rodiny zločinca.“ Islamské právo totiž dovoľuje rodine obete udeliť milosť zločincovi výmenou za peniaze.
Rizkalláh pre magazín al-Madžallá hovorí, že ľudia tlieskajú a smejú sa, keď zločincovi udelia milosť. Ak tomu tak nie je, musí byť popravený. Počas svojej kariéry Rizkalláh popravil aj 70 žien. „Tunajší ľudia si myslia, že ženy sú jemné a slabé. V momente popravy však veľa mužov odpadne. Keď ich omilostia, sú doslova paralyzovaní a niektorí sa dokonca zbláznia. Ale ženy, tie majú nervy zo železa,“ uviedol pre časopis. „Väčšina z nich je v ťažkých situáciách oveľa silnejšia ako muži,“ poznamenáva.
Hoci sú popravy v Saudskej Arábii faktom, život pre kata tam nie je jednoduchý. „Ľudia sa na mňa pozerajú, akoby som bol z inej planéty. Nechcú sa so mnou stretávať, vyhýbajú sa mi a cítia sa pri mne nesvoji,“ zúfa si Rizkalláh. Svoju prácu by však za nič nemenil. (tasr)