Slovenskí umelci sú v 21. storočí bulvárom pobúrení. Je však tu, a zakázať ho nemôžu. Môžu sa však vyjadriť a urobili to. Spísali petíciu - morálny apel proti praktikám bulvárnych novín a časopisov.
Čo slovenské celebrity poburuje?
Na tvrdý bulvár nezvyknuté známe tváre slovenského šoubiznisu protestujú, aby boli pokrmom pre bulvárne médiá. Kalich pretiekol. Verejnosti predostreli aspoň morálny apel, v ktorom sa bránia proti zásahom do súkromia.
"V snahe o čo najväčší komerčný úspech tieto média doteraz bezprecedentným a často nedôstojným, priam zlomyseľným spôsobom informujú o výsostne intímnych záležitostiach," píšu vo výzve.
Vedia, že si vybrali povolanie na očiach verejnosti a pod sústavným tlakom. "Nesťažujeme sa. Tú prácu sme si vybrali dobrovoľne a s vedomím, že neprináša len popularitu a obdiv, ale aj možné prejavy závisti, zloby a ľudskej nízkosti." Protestujú však proti tomu, aby v dôsledku zvráteného chápania princípu demokracie prekračovali niektoré médiá všetky zábrany, "poškodzovali nielen našu povesť, ale aj súkromný život našich blízkych".
"My nie sme volení činitelia, nežijeme z vašich daní, nie sme politici...Výsledkami svojej práce reprezentujeme Slovensko i v zahraničí...Previnili sme sa len tým, že máme známu tvár."
Pod apel sa už podpísali štyri desiatky známych osobností, medzi nimi napríklad Anna Šišková, Milan Lasica, Marián Labuda, Milan Markovič, Miro Noga, Štefan Skrúcaný, Peter Lipa, Peter Nagy, Stano Radič, Zdena Studenková, Gabriela Škrabáková, Ivana Christová, Zuzana Krónerová, Zita Furková, Szidi Tobias, Richard Stanke, Oľga Záblacká, Robert Zavarský, Koloman Kocur, Koloman Kertész Bagala, Roman Kittler, Rasto Piško, Pavel Traubner, Stanislav Gurka a údajne k ním pribúdajú ďalší.
Prečo bulvár?
Čitatelia, diváci, poslucháči, občania mali vždy záujem vedieť niečo viac, než s čím sa s nimi chceli herci, speváci, politici, moderátori podeliť. Spravodajstvo, recenzie, informácie, úspechy si radi dopĺňali zlyhaniami, rozvodmi, sobášmi, podvodmi, mimomanželskými vzťahmi. Ich chudnutím a priberaním.
Palcové titulky, atraktívne fotografie svojho adresáta nachádzajú. Prečo? Vďaka "kreativite", s ktorou im novinári škandály podsúvajú? Alebo je na vine každý, kto si noviny s takýmito správami kúpi a tým vlastne potvrdí, že ťah novín vyšiel?
Čo je to bulvár?
Vraždy, kauzy, erotika, veľa športu, málo politiky - to je základ. Titulná strana českého denníka Blesk z 27. januára tohto roku ponúkala titulky: Štaidl a Pilarová: Boli milenci! Hůlka v Thajsku s milenkou. Pamela káže v kostole. Telá našli spálené v lese.
História bulváru siaha do 16. storočia a je spojená s počiatkami reklamy. Narastajúca konkurencia nútila obchodníkov vymýšľať, ako prilákať ľudí. Obľúbené boli tzv. obchodnícke piesne, ktoré vhodnou príhodou propagovali výrobok, alebo vývesné tabule na obchodoch, ktoré zobrazovali útržky zo života vtedajších celebrít - šľachticov. Neskôr sa kníhtlačou tieto obrázky rozširovali.
Prvý bulvárny týždenník v Československu vznikol ešte v roku 1919 a vydávalo ho vydavateľstvo Melantrich pod názvom Pražský ilustrovaný zpravodaj.
Na Slovensku sa otvorene k bulváru hlásia dva internetové portály www.bulvár.sk, www.boulevard.sk , slovenskí umelci však majú najväčšie výhrady proti jednému celoslovenskému denníku - Novému Času.
Keď je reklama dobrá
Bulvár sa na Slovensku len udomácňuje, oveľa útočnejší je napríklad v susednej Českej republike.
Nový Čas nie je na trhu prvý rok. S českým vstupom však priniesol minulý rok nové praktiky. Umelci a politici z Čiech sa môžu nad protestom našich umelcov len pousmiať. Niežeby boli zmierení, ale zistili, čo sa stane, keď k jednému zlému bulváru pribudne konkurencia. Všetko sa ešte zhorší!
Poraziť Blesk sa pokúsil denník Super, ktorý priniesol nečakane útočný a zveličujúci spôsob písania. Zverejnenie fotografie političky Petry Buzkovej, ktorá sa na chorvátskom pobreží opaľovala "hore bez" vyvolalo v Čechách búrlivé diskusie o etike. "Sloboda je v chápaní jeho novinárov viditeľná v prekračovaní etických limitov," konštatoval publicista Jaroslav Šonka. Po fotogafiách Buzkovej záujem o Super upadal, denník minulý rok zanikol. Predával sa dobre, aj lepšie ako Blesk, ale inzertní klienti boli prví, ktorí v Čechách povedali tvrdému bulváru dosť. Jednoducho, do Superu nešli. A bez inzercie si nepomôže ani predávaný denník.
Čo sa im medzitým "podarilo"
Okrem Petry Buzkovej "hore bez" otriasla českou verejnosťou aj kauza známej "princeznej" Libuše Šafránkovej. Natoľko, že ako nutné zlo tolerovaný bulvár bol zrazu konfrontovaný s totálnou nevôľou umelcov, čiatateľov, novinárov. Titulok "Tri panáky pro Popelku" s textom o alkoholizme Šafránkovej žijúcej s Josefom Abrhámom, ktorá sa spoločnosti vyhýba a žijú len prácou, boli priveľa. Článok skončil na súde a Šafránková vyhrala.
Čitatelia odsudzujú, ale kupujú
Z výsledkov verejnej mienky je zrejmé, že bulvárne správy čítajú aj tí, ktorí ich verejne odsudzujú. Samuel Brečka z katedry žurnalistiky to prirovnáva ku koncertu na želanie. "Na bulvár privykli našich čitateľov a divákov naše médiá, bulvár si nevymysleli čitatelia," tvrdí Samuel Brečka z Katedry žurnalistiky FFUK
Byť na výslní, znamená aj byť pod dohľadom médií. To sa týka nielen hercov a spevákov, ale aj športovcov či politikov.
"Slávnym a úspešným sa bez médií byť nedá. Preto im musia odvádzať istú časť dane v podobe nepríjemností, do ktorých ich tieto médiá dokážu zatiahnuť," hovorí Brečka. Ak by sa médiám celkom vyhýbali, nemali by s nimi ani nepríjemnosti. To však podľa Brečku neznamená ospravedlňovanie praktík niektorých novinárov.
Ich prehrešky však väčšinou nemajú charakter trestných činov, ale morálnych priestupkov, preto by herci a umelci mali podávať sťažnosti na Tlačovú radu, ktorá už funguje a ktorá sa etickými otázkami činnosti novinárov zaoberá.
Aj predsedníčka Tlačovej rady Elena Hradiská si myslí, že problém je čiastočne na oboch stranách. Novinárov sa nezastáva, ale priznáva, že známe osobnosti často nedokážu udržať vzťah s novinárom vo vecnej rovine a sami, najmä ak ide o informácie, ktoré pomôžu budovať ich pozitívny imidž, sú ochotní odhaliť veľkú časť súkromia. Ak sa však novinári dožadujú, alebo sami vyhľadávajú aj informácie, ktoré sú pre nich negatívne a poškodzujúce, sú prekvapení.
Bojkotujte!
Silnejúci trend bulvarizácie na pripisuje Brečka predovšetkým zhoršujúcej sa ekonomickej situácii. "Noviny k tomu vedie snaha zachrániť sa na trhu. Nejde o nový jav - najvyspelejšie krajiny to prežívali pred 100 rokmi."
Mediálny analytik Andrej Školkay to dáva do súvislosti s posunom diskurzu, ktorý na Slovensku nastal po voľbách v roku 1998 a ešte jasnejšie o voľbách v roku 2002. "Spoločnosť sa výrazne odpolitizovala, čo je v poriadku a vo svojej je podstate pozitívne. Ale dúfam, že nedôjde k extrému a že najdôležitejšie mienkotvorné médiá sa príliš nezbulvarizujú," hovorí Školkay. A ešte dodáva: "Zaujímavé je, že v tlači to sem zosilnene prišlo z Česka, po tom ako prevzal vedenie Nového Času český šéfredaktor."
Podľa Školkay však existuje hranica, za ktorú by médiá ísť nemali. Tú stanovuje spoločnosť tým, že pri jej prekročení využíva obranné mechanizmy. "Musia sa ale ozvať najmä tí, ktorých sa to týka." A tak radí nespokojným celebritám, aby jednoducho kolektívne na určitý čas bojkotovali určité média alebo aby sa zo sťažnosťou obrátili na Tlačovú radu alebo Radu pre vysielanie a retransmisiu. Tie by však podľa neho mohli byť aj razannejšie.
Diana a paparazzi
Veľkú diskusiu o tom, kam až sú schopní novinári zájsť vyvolala smrť princeznej Diany. Celebrity začali žiadať, aby boli prijaté zákony, ktoré by chránili ich súkromie a obmedzovali paparazzi.
Smrť princeznej totiž mnohí pripisovali lovcom senzačných snímkov nazývaných paparazzi - čiže fotoreportérom, ktorí sú pre získanie exkluzívnej fotky zo súkromného či dokonca intímneho života známej osobnosti ochotní urobiť hocičo.
Medzi kritikmi bol napríklad taliansky spevák Luciano Pavarotti a herec Tom Cruise. Pridal sa aj známy fotograf Tazio Serchioli, ten však dodal, že najmenej polovičná vina je v ľuďoch, ktorí sa cítia obeťami.
Do histórie paparazzov sa zapísal aj výtvarný fotograf Oldřich Karásek z niekdajšieho Československa. V šesťdesiatych rokoch, keď pracoval pre taliansku agentúru ako paparazzi, dostal facku od vtedajšej superhviezdy Brigitte Bardot.
Ľudia sú prirodzene zvedaví - aj na politikov
V časoch socializmu si síce ľudia mohli prečítať podrobné znenia Husákových, Brežnevových či Jakešových prejavov, ich súkromný život bol však tabu. O tom, čo mohlo naštrbiť ich povesť, nesmela padnúť ani zmienka. Dnes je všetko iné. Ľudia sa zaujímajú o život politikov, ktorých si volia, a sú platení z ich daní.
K politikom sa médiá správajú inak ako k ostatným občanom. Politika si totiž volia občania aj na základe jeho občianskej bezúhonnosti. A v tomto prípade majú aj novinári voľnejšiu ruku - ak investigatívne vypátrajú, že ten-ktorý politik sa dopustil čohosi nekalého, aj keď sa to týka jeho súkromného života, pre spoločnosť sú tieto odhalenia skôr pozitívnym prínosom. Novinár by sa však aj tak mal správať čo najetickejšie.
Ak si politik nedokáže usporiadať svoje súkromie, ak nie je schopný vychovávať deti, chová sa sám nezodpovedne, či nemorálne, má volič právo byť o tom informovaný, tvrdí politológ Lukáš Jelínek. "Keď už politik zanecháva za sebou spálenú zem v osobnom živote, aká veľká môže byť pravdepodobnosť, že si pri výkone svojej funkcie bude počínať ináč?" pýta sa politológ.
Čitateľ je zvedavý na súkromný život verejných činiteľov, ktorý v ňom vzbudzujú závisť, hlása filozof Roger Scruton. Práve v súkromnom živote sa ukazujú rovnako ľudskí ako on sám.
V zdravých spoločnostiach však podľa Scrutona existuje verejné vedomie ľudskej morálnej krehkosti - toto vedomie je posilňované náboženskou výchovou a rodinnou disciplínou: "V takýchto spoločnostiach ľudia pripúšťajú, že sú určité veci, ktoré sa ich netýkajú a konvencie, chrániace verejných činiteľov, obmedzujúce informácie a zahaľujúce súkromný život verejných činiteľov závojom tajomnosti, nijako nedráždia ľudové cítenie."
Svet na tom nie je inak
So zástupcami časopisu Hallo sa momentálne súdi slávny pár Michael Douglas a Catherine Zetta-Jonesová. Časopis porušil zmluvu predčasným zverejnením svadobných fotografií. Hviezdna dvojica žiada dva milióny libier. Zhodou okolností takmer presne toľko stála ich svadba v newyorskom hoteli Plaza.
Neoverené informácie vyvolali nejednu nepríjemnosť, či paradoxnú situáciu. Populárna kanadská speváčka známa tým, že nemohla dlho otehotnieť, si v kanadskom bulvárnom denníku raz ráno prečítala že čaká dvojčatá. Niekoľko dní musela všetkým svojim známym, ktorí jej radostne blahoželali, vysvetlovať, že bohužiaľ to nie je pravda. Za kačicu v kanadskom denníku však požadovala 20 miliónov dolárov
Pred bulvárom sa naposledy bránil aj nemecký kancelár Gerhard Schröder. Až súdnou cestou dosiahol, že médiá majú zákaz písať o tom, či si farbí vlasy a v akom stave je jeho manželstvo.
Ochranu svojej osobnosti si súdne vynútila od nemeckých médií aj monacká princezná Caroline.
(hr)
apelujú
Peter Lipa, spevák
Ktorá kauza rozhodla, že ste to podpísali?
Nemám rozhodujúce kauzy. Niektorým kolegom sa s bulvárom pritrafilo to, čo by som nechcel, aby sa stalo aj mne.
Kupujete bulvárne noviny a časopisy?
Nekupujem, ale priznám sa, že keď som niekde v čakárni u zubára alebo na stanici a nájdem ich tam pohodené, prelistujem si ich.
Štefan Skrúcaný, herec
Ktorá kauza rozhodla, že ste to podpísali?
Moja. Nový Čas o mne priniesol vykonštruovaný článok s titulkom Štefan Skrúcaný prijal pozvanie podsvetia. Doteraz sa s nimi súdim a musím smutne skonštatovať, že odvtedy o mne a Nogovi nepísali inak ako podpásovo. Zlomyseľnými, ale nežalovateľnými prívlastkami ako - tiežzabávať a podobne.
Kupujete bulvárne noviny a časopisy?
Odvtedy Nový čas nekupujem, no vidí sa mi, že aj iné - slušne a korektne sa tváriace denníky sa podkladajú vkusu čitateľov a slkzávajú do bulváru.
Anna Šišková, herečka
Ktorá kauza rozhodla, že ste to podpísali?
Samozrejme, môj prípad, veď to asi všetci vedia. Dotýkajú sa ma však aj veci o kolegoch. Som rada, že som toto prehlásenie podpísala, no chýba mi ešte riešenie, ako ďalej. Chcela by som, aby sa dalo s bulvárnymi plátkami dohodnúť, aby bol každý článok autorizovaný. Mali by sme o ňom vedieť a súhlasiť.
Kupujete bulvárne noviny a časopisy?
Nekupujem žiadne bulvárne ani iné slovenské časopisy. Iba denník SME a české časopisy.
Marta Sládečková, herečka
Ktorá kauza rozhodla, že ste to podpísali?
Rozhodla som sa po niekoľkých kauzách mojich priateľov, ktoré vyšli v Novom Čase. Osobne som ešte nemala s bulvárom nepríjemnosti, hoci niekedy uverejnili fotografie, ktoré sa mi nepáčili. To sa však stane aj inde.
Kupujete bulvárne noviny a časopisy?
Nový Čas nekupujem, podľa mňa je to zlý bulvár. Môže existovať aj dobrý bulvár, ktorý by išiel na odbyt. Ak sa však človek dostane na titulku iba vtedy, keď má smrteľnú chorobu alebo mimomanželský pomer, je to odporné.
Matej Landl, herec
Ktorá kauza rozhodla, že ste to podpísali?
Pre mňa bola prvým najväčším šokom amorálnosť a dehonestácia ľudskej osobnosti a života, keď Nový Čas uverejnil fotografiu Zory Kolínskej s obrovským nadpisom Rakovina. Obludné. Bola to moja kolegyňa a skvelá žena. Vzápätí sa všetci obuli do Aničky Šiškovej, ďalšej mojej kolegyne.
Kupujete bulvárne noviny a časopisy?
Bulvárnu tlač si nekupujem a ani nikdy nebudem. Občas si ho prelistujem, keď sa mi náhodou dostane do rúk, ale to len kvôli tomu, aby som sa opäť utvrdil v tom, aký je neomylne hrozný. Strašné svojou zlobou a vulgaritou sú aj reakcie čiateteľov na internete, ktoré bulvár zakaždým vyvolá. A to všetko s podtitulom: Čo vy, umelci, chcete? Veď si sami robíte reklamu! Nehanebnosť bulvárnych plátkov je aj v tom, že poskytujú subjektívne charakteristiky ľudi, a nie fakty. Reinterpetujú životy. A na to naozaj nemajú právo.
Zita Furková, herečka, podnikateľka
Ktorá kauza rozhodla, že ste to podpísali?
Úmrtie, rozvod, neetické rozmazávanie súkromia nemôžu predsa slúžiť na budovanie imidžu akýchkoľvek novín, aj keď sú bulvárne. S kultúrnou komunikáciou to nemá nič spoločné.
Kupujete bulvárne noviny a časopisy?
Bulvár nečítam. Ak naň náhodou natrafím, prelistujem si ho.
Miro Noga, herec
Ktorá kauza rozhodla, že ste to podpísali?
Párkrát ma bulvár zasiahol aj osobne. Dodnes sa, napríklad, súdim s Novým Časom, ktorý o mne pred dvoma rokmi, keď som bol na Filmovom festivale v Karlových Varoch s filmom Karla Kachyňu, napísal, že som v tom čase na nejakej mafiánskej veselici, ktorú moderujem. Bulváru sa nevyhneme, ale ide o istú mieru morálky a vkusu. Stáva sa, že poškodí súkromné vzťahy - polopravdy sa nikdy nedajú dovysveliť. Ľudia sa môžu kvôli novinám aj rozviesť. Novinári nám hovoria, že my, umelci, ich potrebujeme, lebo z nich žijeme, a preto musíme spolupracovať. Ale my nikdy nikomu nezasahujeme do súkromia, do osobného života!
Kupujete bulvárne noviny a časopisy?
Bulvár nečítam, a ani nebudem. Občas si ho prelistujem u mamy, keď som u nej na obede.
Milan Materák, bývalý riaditeľ STV
Ktorá kauza rozhodla, že ste to podpísali?
Nemal som na mysli žiadnu konkrétnu kauzu, aj keď poznám viacerých ľudí, ktorých sa nepravdivé uverejnené informácie bolestne dotkli. Ide mi o princíp - piplať sa v súkromí na základe neoverených informácií považujem za zásadne neetické.
Kupujete bulvárne noviny a časopisy?
Nemám na to čas.
Čo na to novinári Nového Času?
Ivan Čerňanský:
Máte medzi celebritami aj nejakých osobných priateľov?
Mám niekoľkých priateľov, hoci by som nechcel, aby sa tí ostatní urazili. Vždy sa rád stretnem s Jožom Rážom, Ivanom Ladižinským či Danom Junasom.
Ovplyvnilo vaše bulvárne smerovanie vzťahy s nimi? Prišli ste o kontakty a priateľstvá?
Nie. To, čo píšem, je totiž zväčša pravda. Väčšina zo skutočných hviezd nie je vzťahovačná. A aj keď niečo zverejním hoci o Jožovi Rážovi, dokáže sa nad to povzniesť.
Ozývajú sa vám nejaký známi s pikoškami o sebe, len aby ste ich medializovali? Kto?
Toto sa mi ešte nestalo. Skôr mi dávajú tipy na iných ľudí. S človekom, ktorý by sa takto rád medializoval, by som nekomunikoval.
Michaela Conzarová:
Máte medzi celebritami aj nejakých osobných priateľov? Koho?
Mám, viacerých. Stretávame sa na pracovných podujatiach a vždy sa radi pozhovárame. Patria medzi nich Silvia Lakatošová, Ivana Christová, Peter Nagy, La Rubia, obaja Malchárkovci, Ľubo Roman, je ich viac...
Ovplyvnilo vaše bulvárne smerovanie vzťahy s nimi? Prišli ste o kontakty a priateľstvá?
Niektorí sa ma boja, ale snažím sa pracovať slušne. Nikdy som nikomu neublížila. Keď však niečo urobili, usilujem sa to zverejniť. Napríklad Silvii Lakatošovej sa dva roky podarilo utajiť pred verejnosťou, že sa rozišla s Chovancom. Ja som to vedela, postupne sa mi ju podarilo presvedčiť, aby mi o tom pokojne porozprávala.
Ozývajú sa vám nejaký známi s pikoškami o sebe, len aby ste ich medializovali? Kto?
Mám takých, ale nebudem ich menovať.
novinári ostatných periodík
Odkedy vychádza radikálnejší bulvár, máte problém s komunikáciou a s oslovovaním celebrít?
Ľudo Petránsky, kultúra, denník SME
Nie. Nikdy ma neodmietli. Nestretol som sa s takýmito problémami.
Eva Andrejčáková, príloha Víkend, denník SME
Stalo sa mi, že ma zopár takzvaných celebrít odmietlo. Alebo že som s nimi nevedela nadviazať kontakt, hoci som sa o to v dohodnutom čase viackrát pokúšala. Výhrady k novinám, do ktorých sa bulvár mieša nekoncepčne, počúvam z úst ich nespokojných čitateľov.
Saša Tinková, mesačník Miau
Na Slovensku je bulvár oveľa slabší ako v iných krajinách a tento apel umelcov ma dosť prekvapil. Ukázali sa ako veľmi nedotkliví. Všade vo svete sú ľudia zo šoubiznisu ochotnejší otvoriť sa svojim fanúšikom z ľudskej stránky. Apelmi nič nezmenia, bulvár tu bude ďalej. Ich obdivovatelia vždy budú chcieť vedieť o nich viac. Ich práca sa od tejto potreby ľudí jednoducho oddeliť nedá. Ja osobne mám svoje hranice - chúlostivé otázky zo súkromia a neoverené informácie do novín nepatria. Ale zaráža ma niekedy, ako si umelci vopred stanovujú okruh otázok, na každú druhú zaťato neodpovedajú, uzatvárajú sa.
Michaela Lacková, kultúra, denník Pravda
Nemám podobné problémy. Aj keď, stalo sa mi párkrát, že keď som si dohadovala stretnutie, tak ľudia v telefóne moje priezvisko prepučuli, a osobne boli napokon príjemne prekvapení, že nie som istá Michaela z istého nemenovaného bulvárneho denníka.
čitatelia
Čítate radi bulvárne správy o umelcoch? Páči sa vám bulvár na Slovensku?
Magda, študentka, 24 rokov
Ak sa mi dostanú do rúk bulvárne noviny, tak si ich vždy prelistujem. Aj si veľa prečítam, pretože ide o veľmi krátke, nenáročné texty. A bulvár na Slovensku? Čo to vlastne je? Nový čas nemá úroveň, a keď sa náhodou k nemu dostanem, vždy sa znovu rozčúlim.
Alexej, podnikateľ, 39 rokov
Keď sa mi dostane do rúk, prečítam si aj bulvár. Mám totiž takú chorobu, že čítam všetko, čo je napísané a dostane sa mi to pred oči. Na klebety samotné nie som vysadený. Nevšimol som si, že by sa v našom bulvári útočilo na naše celebrity. Pod slovom útok si predstavujem drastickejšie záležitosti. A slovenský bulvár? Výborný! (pobavený smiech)
Daniela, notárka, 41 rokov
Bulvárne správy o umelcoch ma nezaujímajú. Občas si kúpim nejaký hrubší časopis, ktorý si len prelistujem, pozriem farebné obrázky a odložím ho. Ani neviem, koho to všetko môže zaujímať. Slovenský bulvár, u nás stotožnený s Novým časom, vôbec nepoznám. Kupujem si SME.