
Jaroslav Pokorádi čipuje varana nájdeného pri Váhu. Vo viváriu je aj suchozemská korytnačka. FOTO - AUTORKA
NITRA - Šalianka na prechádzke popri Váhu našla varana stepného, plaza chráneného medzinárodným dohovorom CITES. Vzácny druh živočícha je zvyknutý na teplejšiu klímu a mráz by neprežil. Nálezkyňa ho niekoľko dní chovala vo svojom byte. Nemala naň však doklady, preukaz o pôvode a druhovú kartu. Odniesla ho teda na Okresný úrad v Šali. Úrad ho na tri mesiace umiestnil vo viváriu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, ktoré slúži aj ako záchytné stredisko pre plazy zaistené štátom.
Vedúci vivária Jaroslav Pokorádi vpichol varanovi do krku nezameniteľné označenie - mikročip. Obsahuje číslo, ktoré sa dá čítačkou zosnímať. „Čipovanie vyplýva zo zákona, sprehľadňuje evidenciu živočíchov tak, ako to funguje v krajinách Európskej únie,“ hovorí Pokorádi. Označením sa predchádza nelegálnym obchodom. Zapíše sa do preukazu o pôvode živočícha. Varan má na tele jazvy, ktoré sa mu hoja, a zdá sa, že sa mu v novom prostredí darí.
Vo viváriu žije aj šesť varanov smaragdových, ktoré pašovali dvaja Slováci z Papuy-Novej Quiney. Vinníci pred hranicami utiekli. O pol roka ich chytili a odsúdili za pašovanie korytnačiek v Juhoafrickej republike.
„Už tri razy sme zaznamenali pokus priniesť na Slovensko varany smaragdové, ktoré sú veľmi náročné na chov,“ hovorí vedúci vivária. Najčastejšie sa pašujú exotické vtáky, suchozemské korytnačky a háďatá jašterov. Asi deväťdesiat percent z nich počas transportu zahynie.
Živočích po troch mesiacoch, ak sa k nemu neprihlási majiteľ, zvyčajne prepadá v prospech štátu. Ministerstvo životného prostredia ho najprv ponúka krajine pôvodu, potom ho umiestňuje do zoologických záhrad. (bej)