Zomrel V. Brumeľ, najslávnejší výškar histórie

Poverčiví veria, že keď je oznamovaná smrť falošnou správou, človek sa dožije dlhého veku. Moskovské denníky napísali roku 1987 – zomrel Valerij Brumeľ. Legendárny výškar, už vtedy vážne chorý, si fámy prostredníctvom agentúry TASS vyprosil: „Dúfam, ...

Poverčiví veria, že keď je oznamovaná smrť falošnou správou, človek sa dožije dlhého veku. Moskovské denníky napísali roku 1987 – zomrel Valerij Brumeľ. Legendárny výškar, už vtedy vážne chorý, si fámy prostredníctvom agentúry TASS vyprosil: „Dúfam, že vyvrátenie správy o mojej smrti nesklame čitateľov.“ Športovec s neskutočnou nepriazňou osudu skonal predvčerom v moskovskej nemocnici po dlhej chorobe vo veku šesťdesiatich rokov.

Valerij po motocyklovej nehode 6. októbra 1965 s mnohonásobnou zlomeninou členka ustavične bojoval o život. Olympijský víťaz z Tokia 1964 a šesťnásobný svetový rekordér sa takmer úspešne vrátil k športu. Písal knihy i operetné libretá. Od štyridsiatky bol invalidným dôchodcom. Smäd po živote a nivočiaca moc možnej smrti sú nekonečné protiklady.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hit: Brumeľ verzus Thomas

Brumeľ sa narodil ďaleko od Moskvy v sibírskej dedinke Razvedki (14. mája 1942). Devätnásťročný prvý raz prekonal svetový rekord (223 cm), už rok predtým získal na olympiáde v Ríme 1960 striebro. Písalo sa o atletickej bombe. Svetovej výške kraľoval na konci päťdesiatych rokov dvojmetrový Američan John Thomas. Od septembra 1958 neprehral. Na Stadio Olympico však spanikáril, keď neprekonal 214 centimetrov na prvý raz. V hre boli ešte traja pretekári ZSSR. Vyhral Gruzínec Róbert Šavlakadze, absolútne neznámy skokan. V podstate ním zostal aj neskôr. Brumeľova hviezda však vyletela a žiarila. Jeho súboje s Thomasom boli atletickým hitom, akým sú dnes súťaže šprintérov Montgomeryho a Greena.

Kamarát Šavlička

Rus dominoval, sovietske metódy driny a drilu začali víťaziť. Tréner Vladimír Ďačkov vypracoval systém dlhého rýchleho rozbehu a sily. Brumeľ meral „iba“ 185 centimetrov, ale v príprave navzpieral tony. Valerij prekonal do roku 1963 svetový rekord šesťkrát, tri roky po sebe (1961 – 1963) ho vyhlásili za najlepšieho športovca planéty. Iba raz mal namále. Na olympiáde 1964 sa dostali s Thomasom do opačného garde ako v Ríme. Vo forme bol Američan, Brumeľ bol mimo. Šavlakadze režíroval z pozadia, vedel, že on už zvíťaziť nemôže. „Na smiešnej výške dvestotri som dvakrát opravoval. Šavlička ma povzbudzoval, stal sa mojím najlepším kamarátom. A ešte Thomas. Keď som ležal dodrúzganý mesiace v nemocnici, posielal mi telegramy. Vraj, Valerij, ešte budeš skákať,“ spomínal Brumeľ v knihe Výška.

SkryťVypnúť reklamu

Havária a hrozba amputácie nohy

Mladý Valerij mal vtedy blízko k motocyklovej majsterke Tamare Golikovovej. Ťažký šmyk a náraz. Tamare sa nestalo nič. Slávny spolujazdec si doslova pozbieral z vozovky rozdrúzganú nohu a vovliekol sa do zaporožca, ktorý nešťastníkom zastavil. Ešte mesiac po havárii chceli Valerijovi amputovať nohu. Brumeľ mal nohu v sadre dovedna tisíc dní. Prekonal tridsaťdva operácií.

Rusko bola vždy svojím spôsobom zázračná krajina. V Moskve, chvastajúcej sa renomovanými vedcami s Leninovými radmi (áno, dostal ho aj Brumeľ), nevedeli skokanovi pomôcť. Dozvedel sa však, že v zastrčenom západosibírskom Kurgane operuje profesor Gavril Ilizarov, ktorý vedel predĺžiť nohu o dvadsaťpäť centimetrov! On dal Brumeľa dohromady. Ilizarov odprevádzal Brumeľa zo špitálu: „Bež a skáč!“ Vo februári 1972 prekonal v hale latku na 207 cm! Viac sa nedalo. Jednu nohu mal po operáciách o tri centimetre kratšiu.

SkryťVypnúť reklamu

Boj a nepriazeň osudu

Brumeľ upadal do zabudnutia. Ľudia ho opúšťali. Postupne. Najskôr tréner Ďačkov, potom manželka. Valerij sníval o neuskutočniteľnom. „Ak by som sa nedokántril, skočil by som dvestoštyridsať,“ písal. „Nemal som málo peňazí. Za svetový rekord až tisíc rubľov. Dnes by som však dostal na jedných pretekoch v USA desať ráz viac, Lewis berie tuším stonásobok. Nemám auto ani chatu,“ vylieval si srdce, keď sa už za „perestrojky“ dalo.

Brumeľ nemal veľa šťastia v súkromí. Druhý raz sa oženil so slávnou drezúrnou olympijskou víťazkou z roku 1980 Jelenou Petuškovovou. Už extra špecializácia vedeckej pracovníčky – odbor vplyvu prírodných aminozlúčenín na kontraktačné a fermentatívne vlastnosti svalových bielkovín v organizmoch malých hlodavcov – nasvedčovala, že „všetko ľudské jej bolo vzdialené“. Okrem funkcií v Ruskom jazdeckom zväze a neskôr v podnikaní s milovanými koňmi. Chladnú ženu viazal k Valerijovi chvíľkový pocit ľútosti.

SkryťVypnúť reklamu

Atléti nezabudli

Slávny ruský skokan skonal pomerne zabudnutý. Na česť jeho slávnej pamiatke pripomeňme: v množstve ankiet sa koncom osemdesiatych rokov objavilo hlasovanie medzinárodnej atletickej federácie (IAAF) s určením desiatich najlepších všetkých čias v každej disciplíne. Nik nevyhral s takou prevahou ako Brumeľ vo výške. Ani štvornásobný olympijský víťaz Oerter v disku, dvojnásobný v maratóne Bikila, „neprekonateľné“ svetové rekordérky Griffithová-Joynerová na stovku, dvojstovku a Kochová na štvorstovku. Atléti budú na nižšieho skokana s úžasným odrazom a ukážkovou technikou spomínať naveky. Veď sa stal legendou za necelých päť rokov (1960 – 1965) vo veľmi mladom veku (18 – 23 rokov). Ako nikto pred ním, ani po ňom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 763
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 665
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 735
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 694
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 680
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 261
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 214
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 296
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu