Termín na podanie majetkového priznania
Majetkové priznanie sa podáva do 31. októbra 2002 podľa stavu majetku k 31. decembru 2001.
Pred uplynutím lehoty na podanie majetkového priznania môže fyzická osoba podať opravné majetkové priznanie a na predchádzajúce podané majetkové priznanie sa neprihliada.
Kto podáva majetkové priznanie
Majetkové priznanie podáva fyzická osoba, ktorá má v SR trvalý pobyt alebo má povolenie na trvalý pobyt (ďalej len fyzická osoba) s uvedením majetku, ktorý vlastní na území Slovenskej republiky i v zahraničí.
Majetkové priznanie nie je povinná podať každá fyzická osoba. Majetkové priznanie je povinná podať iba tá fyzická osoba, ktorá vlastní:
a) nehnuteľný majetok, ktorý nadobudla od 1.9.1999, ktorého súhrnná hodnota je vyššia ako 1,5 mil. Sk alebo hnuteľný majetok a majetkové práva a iné majetkové hodnoty, ktorých súhrnná hodnota je vyššia ako 1,5 mil. Sk.
Ak fyzická osoba spĺňa podmienku pre podanie majetkového priznania len u nehnuteľného majetku, v majetkovom priznaní uvedie iba nehnuteľný majetok, majetkové práva a iné majetkové hodnoty ktorých súhrnná hodnota je nižšia ako 1,5 mi. Sk v majetkovom priznaní neuvádza.
Ak fyzická osoba spĺňa podmienku pre podanie majetkového priznania len u hnuteľného majetku a majetkových práv a iných majetkových hodnôt, nehnuteľný majetok nadobudnutý od 1.9.1999, ktorého súhrnná hodnota je nižšia ako 1,5 mil. Sk, v majetkovom priznaní neuvádza.
b) nehnuteľný majetok nadobudnutý od 1. 9.1999, ktorého súhrnná hodnota je vyššia ako 1,5 mil. Sk a hnuteľný majetok a iné majetkové práva a iné majetkové hodnoty, ktorých súhrnná hodnota je vyššia ako 1,5 mil. Sk.
Ak fyzická osoba spĺňa podmienku pre podanie majetkového priznania u hnuteľného majetku a majetkových práv a iných majetkových hodnôt, ako aj u nehnuteľného majetku, v majetkovom priznaní uvádza nehnuteľný majetok, hnuteľný majetok a majetkové práva a iné majetkové hodnoty.
Do tejto hodnoty sa nezapočítava hodnota majetku, ktorý sa v majetkovom priznaní neuvádza.
V majetkovom priznaní sa neuvádza tento majetok:
a) majetok sanitárneho charakteru, ktorý slúži výlučne invalidným osobám a osobám s ťažkým zdravotným postihnutím, napr. zdravotnícke potreby, vodiaci pes alebo iné veci, ktoré fyzická osoba potrebuje vzhľadom na svoju chorobu alebo telesnú chybu,
b) vlastné umelecké diela,
c) vlastné nehmotné práva priemyselného vlastníctva,
d) vlastné autorské práva,
e) nevymožiteľné pohľadávky.
Majetkové priznanie musí obsahovať majetok v členení na
a) nehnuteľný majetok,
b) hnuteľný majetok a majetkové práva a iné majetkové hodnoty.
Fyzická osoba, ktorá podáva majetkové priznanie, je povinná uviesť osobné údaje o sebe a o svojom majetku v členení uvedenom v prílohe č. 1 k zákonu č. 233/2002 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov. Tieto osobné údaje sú chránené zákonom č. 52/1998 Z. z. o ochrane osobných údajov v informačných systémoch v znení zákona č. 241/2001 Z. z.
Za nehnuteľný majetok sa považujú aj byty a nebytové priestory. Za hnuteľný majetok sa považujú aj peňažné prostriedky v hotovosti v slovenskej mene a v cudzej mene, vklady v bankách a v pobočkách zahraničných bánk v slovenskej mene a v cudzej mene a vklady v bankách so sídlom v zahraničí.
Nehnuteľný majetok nadobudnutý od 1.9.1999 sa na účely majetkového priznania ocení cenou obstarania. Pri odplatnom nadobudnutí majetku je to dohodnutá kúpna cena, pri bezodplatnom nadobudnutí je to cena podľa vyhlášky MF SR č. 465/1991 Zb. o cenách stavieb, pozemkov, trvalých porastov, úhradách za zriadenie práva osobného užívania pozemkov a náhradách za dočasné užívanie pozemkov v znení neskorších predpisov a pri nehnuteľnom majetku obstaranom vlastnou výstavbou sú cenou obstarania výdavky na obstaranie takéhoto majetku.
Hnuteľný majetok a majetkové práva a iné majetkové hodnoty sa na účely majetkového priznania ocenia cenou obvyklou s výnimkou peňažných prostriedkov v hotovosti v slovenskej mene, vkladov v bankách a v pobočkách zahraničných bánk v slovenskej mene a vkladov v bankách so sídlom v zahraničí v slovenskej mene. Peňažné prostriedky v cudzej mene v hotovosti, vklady v bankách a v pobočkách zahraničných bánk v cudzej mene a vklady v bankách so sídlom v zahraničí v cudzej mene sa prepočítavajú na slovenskú menu kurzom vyhláseným NBS platným k 31.12.2001. Cenou obvyklou sa na účely majetkového priznania rozumie cena, za ktorú sa v určitom čase a na určitom mieste takýto majetok obvykle predáva.
Za fyzickú osobu, ktorá nie je spôsobilá na právne úkony alebo za maloletého, ktorý vlastní majetok, podáva majetkové priznanie jeho zákonný zástupca, opatrovník alebo pestún.
Majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov uvádza v majetkovom priznaní každý z manželov rovnakým dielom.
Komu sa podáva majetkové priznanie
Majetkové priznanie sa podáva miestne príslušnému daňovému úradu na správu daní z príjmov.
Tlačivo na podanie majetkového priznania
Fyzická osoba je povinná podať majetkové priznanie písomne. Tlačivá majetkových priznaní sú k dispozícii na daňových úradoch. Fyzické osoby môžu použiť aj tlačivá získané z Internetu. Z technických dôvodov v súčasnosti nie je možné podať majetkové priznanie prostredníctvom elektronickej pošty, alebo na záznamovom médiu.
DOWNLOAD - FORMULÁRE NA STIAHNUTIE
Tlačivo pre podanie majetkového priznania
Potvrdenie o podaní majetkového priznania
Na prezeranie súborov v pdf je potrebné mať nainštalovaný program Acrobat Reader. Tu si môžete stiahnuť Adobe Acrobat Reader CE v5.0.5 CZ od firmy Adobe.